En Tehlikeli Bağımlılık: Alkol Bağımlılığı!

Yasal Uyuşturucu!!

Etonol alkol bugün bilinen ismi ile içki olarak kullanılan alkol çeşididir. Yoksunluğu ölümle sonuçlanan tek bağımlılık alkoldür ve bu yüzden uyuşturucu maddeler arasında en tehlikeli olanıdır. Türkiye’de yaklaşık 100.000 kişi her yıl alkol bağımlılığı nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Bu verilere rağmen çoğu tedavi kurumunda böyle bir riskten söz edilmemekte, hatta bir çoğu tarafından bilinmemektedir. Alkol çok hızlı bir şekilde kana karışan ve aynı şekilde kandan çekilen bir maddedir.

Alkol Bağımlılığı ve Zararları

Bu yüzden alkol bağımlılığının yoksunluk aşaması çok daha erken ortaya çıkmaktadır. Maalesef delirium tremens nöbetinin sonu ölüm ile
sonuçlanmaktadır. Bu kadar ciddi sonuçlara sahip olmasına rağmen yasal olarak satılan tek uyuşturucu madde alkoldür. TUBAM’a göre siroz, kalp ve damar hastalıkları gibi alkol nedeni ile oluşan zararlar “ölüm” sonucundan sonra gelen diğer olumsuzluklardır.

“İçki tüm kötülüklerin anasıdır” (ümmül habais)

Alkol Kullanımı Nedeniyle Suçlar
Alkol Bağımlılığı

Her bağımlılıkta olduğu gibi yine TUBAM’ın yaptığı çalışmalar ve bünyesinde bulunan eski bağımlıların tecrübesi ile biliyoruz ki alkol bağımlılığı bir hastalık değildir. Bu yüzden ilaç ile tedavisi hatalı bir yöntemdir. Doğru rehberlik, doğru bilgilendirme ve en önemlisi her bağımlılıkta olduğu gibi bu kişinin tamamıyla kendi iradesi ile ilgili bir durumdur. Ancak diğer bağımlılıklarla kıyaslandığında bırakması daha zordur. Çünkü alkol her bireyin kolayca her marketten alabileceği bir uyuşturucu türüdür. Satılması, satın alınması, tüketilmesi, hatta açık alanda dahi tüketilmesi yasaldır. Bu da ona ulaşım yolunu kolaylaştıran çok önemli bir etkendir. Ancak yoksunluk esnasında delirium tremens nöbeti geçiren bir alkol bağımlısının hastaneye yatması zorunludur. Bağımlılık bir hastalık değildir. Bu yüzden ilaç ile tedavisi söz konusu olamaz. Bağımlılık süreci bitirildikten sonra kişi kendisinde görülen psikolojik hastalıklarla ilgili bir psikiyatr veya ilaç yardımı görebilir. Ancak bir bağımlılığın bir başka maddeye yönlendirilen (ilaç vb.) bağımlılık ile baskılanması çözüm değildir. Kişi, sonuç itibariyle bir bağımlı olarak kalmaktadır. Yani aslen kişi bağımlılıktan kurtulmaz sadece bağımlı olduğu madde değişir.

 

Ayrıca bknz:

https://tubam.net/uyusturucuyu-birakmak/

https://tubam.net/uyusturucu-tuzagi/

https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/alkol-bagimliligi

https://eksisozluk.com/delirium-tremens–162263

Paylaşın
  • 6
  •  
  •  
  •  
  •  

“En Tehlikeli Bağımlılık: Alkol Bağımlılığı!” hakkında görüşlerinizi yazın. (3 Görüş)

  1. Alkol bağımlılığından kurtulmak için çok çabalamış biri olarak burada yazılanların ne kadar doğru olduğunu belirtmek isterim. İlk başta bana da ilaçla tedavi önerdiler ama hiçbir işe yaramadı. Sonrasında psikolog desteğiyle kurtulabildim bu illetten. Bu site belli ki gerçekten işi bilen kişiler tarafından yönetiliyor. Tebrik eder, başarılar dilerim.

  2. 🙂 alkole karşı çok enteresan bir bakış açısı olmuş 🙂 hiç böyle düşünmemiştim gerçekten bakkalda bile satılıyor 🙂

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir