Alkol Bağımlısı Bir Kadın

Alkolün Zararları Hayatıma Mâl Oldu

Ortaokul ve lise döneminde öğretmenlerimin söylediklerini hatırlıyorum. Alkol, alkolün zararları, alkolün yok ettiği hayatlar… Bir gün bu anlatılan hikayelerdeki kişinin ben olacağını kim bilebilirdi ki…

Küçükken öyle masum oluruz ki, el ele tutuşmak, sarılmak, öpüşmek hatta ve hatta tanıdıklarımızla konuşmamak gibi birçok kendimizi sakındığımız alışkanlıklar vardır.

8. sınıfta ilk kez bir sevgilim olmuştu. Bu saydıklarımın hepsi bana iğrenç geliyordu.

Alkol nedir? Alkol kullanmak bir insanı nasıl etkiler? Alkolün zararları nedir? Alkol bağımlılığı ile yaşamak ne demektir? Bilmiyordum… Bilemezdim… Öyle masum bir hayatmış ki bunu üniversiteye gidip gerçekleri görene kadar anlamamıştım.

Lise bitmişti ve artık üniversite için hazırdım. Üniversite okumak için şehir dışına çıkmıştım. Bir kız öğrenci yurduna yerleştim.

Arkadaş edinmeye çalışıyordum. Genelde bu konuda hiç zorlanmam. Bir zaman sonra evi olan arkadaşlar edinmeye başlamıştım. Çok yakın bir arkadaşımdı. Ev arkadaşı gibi olmuştuk. Alkol almayı çok severdi hatta ve hatta alkol bağımlılığı vardı. Benim alkol geçmişim neredeyse yok denecek kadar azdı. Sadece lisede arkadaşlarıma özenerek birkaç kez içtiğim bir içecekti. Böyle bir boyuta ve bu denli bir zarara dönüşebileceğini hiç düşünmemiştim. Arkadaşım her yerde sürekli alkol alırdı. Arada sırada benim de abarttığım günler olmuştu ancak onun kadar içmeye bünyem izin vermiyordu. Fakat içmeye devam ettikçe bünyem de buna alışmaya ve izin vermeye başladı. Daha fazla miktarda tüketmeye başlamıştım.

Çocukken Ne Kadar da Masumduk

Bir gün bir telefon geldi. Açtığımda bir barmen telefonun ucundaydı. Bana, “arkadaşın burada ve çok içti” demişti. Gidip arkadaşımı oradan almam gerekiyordu. Gittim ama alıp çıkamadım. Ben de içmeye başladım. Aslında yeteri kadar içtiğimde bırakırdım, içmeye devam etmezdim. Ancak bu sefer öyle olmamıştı. Birisi geldi yanıma ve “shot yarışı yapalım” dedi. Alkolün de etkisiyle kabul etmiştim. Hayatımda ilk kez hatırlamayacak kadar sarhoş olmuştum. Sabah uyandığımda bir not vardı; “Özür dilerim. Sen de benimle birlikte olmak istiyorsun diye sanmıştım. İlk olduğunu bilseydim asla dokunmazdım.” Hayatımda yaşayıp hatırlayamadığım ve adını asla koyamadığım bir his ile kendimi kavga ederken buldum. Alkolden dolayı yaşantımı etkileyecek inanılmaz bir olay olmuştu.

alkolün zararları
“Hayatımda yaşayıp hatırlayamadığım ve adını asla koyamadığım bir his”

Alkol almaya devam ettim fakat bu sefer tek başımaydım. Herkesi hayatımdan çıkarmıştım. Bir zaman sonra samimi olduğum arkadaşlar edinmeye devam ettim.

Yurda gitmemeye başlamıştım. Evi olan yakın arkadaşlarımla takılmaya başlamıştım. Her şeyi birlikte yapıyorduk ve çok eğleniyorduk. Sanırım buna akıllanmamak diyoruz. İçmeye ve eğlendiğimizi sandığımız hayatı yaşamaya devam ediyorduk. Bu süreçte pek çok sevgilim oldu. Bir insan kendisine olan saygısını asla kaybetmemelidir. Ancak ben yaşadığım kötü olaydan sonra ders çıkaracağıma sanki bir şeylerin hırsını alıyor gibi tüm bunları abartarak yapmaya devam ettim.

alkolün zararları
Bir kadının hayatında alkolün zararları

Hayatıma Devam Etmek Zorundayım

Yaşadığım bu kötü olaydan ve günlerden sonra kendime çeki düzen vereceğime daha da abartıp kendime olan saygımı yitirmem büyük utançlara yol açtı. Kaybettiklerim de cabası oldu. Alkolün zararları hayatıma bu denli etki etmişti. Tükenmişlik hissini bir an önce üzerimden atmam gerekiyordu. Bu gidişle kendi hayatımı bırakın, aile hayatım dahi elimden kayıp gidecekti.

Oturdum düşündüm. Ne yapabilirim?? Alkolden ve bu hayattan nasıl kurtulabilirim? Okulumu kaybetmiştim, artık bir kadın olmuştum. Ancak zararın neresinden dönersem kârdır.

Bir psikiyatriden destek almalıydım. Yardımcı olmaya çalışan gerçek arkadaşlarıma izin vermeliydim. İlk iş bana gerçekten destek olmaya çalışan arkadaşlarıma bırakma isteğimden bahsettim. Sağ olsunlar yanımda oldular. Birlikte beni bir psikiyatriye götürdüler.

Tabi önümde bir hastane ve tedavi süreci vardı. Tedavi için bir Amatem’e yattım. Bırakma aşamasında elbette zorlandım ancak önemli olan Amatem’den sonraki süreçti. Bunun için ailemle görüştüm. Amatem’e yattığımı bilmiyorlardı. ancak pek iyi bir durumda olmadığımı ve yardımlarına ihtiyacım olduğunu söyledim. Konuyu hiç bilmeden, beni sıkıştırıp sorgulamadan yanımda oldular. Amatem sonrası ailemin yanına gittim. Zamanımı doldurmak için bir uğraş edinmem gerektiğini biliyordum. Asla boş kalmamalıydım. Zor olsa da bir işe girdim. Tabi en fazla 1 yıllık süreçte yeni yaşantıma alışmıştım. Alkolün zararlarını fazlasıyla yaşamış ve görmüştüm. Artık alkol kullanmıyordum. Sosyal içicilik, keyif içiciliği vs. hiçbirini istemiyordum. Sade ve saf bir yaşantım olmalıydı. Biliyordum ki çok küçük bir hata bile yaşadığım o eski günleri geri getirebilirdi. Bu riski asla göze alamazdım. Alkolün verdiği zararları asla tekrar yaşamak istemiyordum. Bu riski asla göze alamazdım. Sakin, normal ve huzurlu bir hayatımın olması için bunları yapmalıydım ve yaptım.

Bu hayatı düzgün yaşamayı gerçekten istiyorsanız geri alamayacağınız hiçbir şey yoktur. Önemli olan şey hayatını kazanmak ve değiştirmek için sadece söylemek ya da düşünmek yeterli değildir. Düşündüğünüz, düşlediğiniz ve istediğiniz hayat için bir adım atın, harekete geçin.

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

“Alkol Bağımlısı Bir Kadın” hakkında görüşlerinizi yazın. (4 Görüş)

 1. Harikasın Tubam çok zorlandım ama 8 seneyi bitirdim adım Sezer alkoligim demek bana zevk veriyordu sağ olsun kızım çok destek oldu yaşamın bukadar renkli olduğunu bilmiyordum meğerse gökyüzü maviymis

  1. Sezer Bey öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Göstermiş olduğunuz başarıdan ötürü sizleri kutluyoruz. Kızınıza da ayrıca bizler de size gösterdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Başarınızın tüm bağımlılara umut ve örnek olması dileğiyle…

 2. Babam alkol bağımlılığından kurtulmak için çok uğraştı. Gece yarısı uykudan uyanıp, gözleri kapalı şekilde buz dolabını buluyordu. Koca rakı şişesini kafasına dikiyordu. Alkol bağımlılığından kurtulamadığı için karaciğeri bitti en sonunda.

  1. Yasin Bey öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Maalesef alkol bağımlılığı aslında birçok uyuşturucu maddenin neden olduğu bağımlılıktan çok daha fazladır. Maalesef yasal olarak satışı olması nedeniyle en kolay ulaşılabilen ve en çok kullanılan uyuşturucudur. Babanızın en kısa sürede bununla ilgili bir tedavi görmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili bizlere ulaşmanız halinde sizlere ÜCRETSİZ tedavi hizmeti sağlamaktan büyük mutluluk duyacağız.

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir