Amfetamin Nedir?

Amfetamin

Amfetaminler (amfetamin, metamfetamin), ekstazi ile türevi maddeler ve diğer sentetik uyarıcılar amfetamin tipi uyarıcıları oluşturmaktadır.
Amfetamin, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi hastalıklarda kullanılan en etkin ilaçlardan biridir. Bu etken madde, uyarıcı-keyif verici etkileri nedeniyle yetişkin bireyler tarafından kötüye kullanılabilir. Amfetamin türevi ilaçlar son yıllarda bağımlılık yapma potansiyelleri nedeniyle yakın takip edilmekte, Türkiye’de kırmızı reçeteye tabi olarak yazılmaktadırlar. Ancak ne kadar devletin ciddi takibinde olsa da bağımlıların bir şekilde bularak tükettikleri maddeler arasındadır.

KULLANIM ŞEKLİ

Amfetaminler hap ya da beyaz toz halinde bulunur. Ağızdan alınabilir, buruna çekilebilir, yakarak dumanı solunabilir veya damardan verilebilir. Ülkemizde yasal olarak bulunmamakla birlikte halen tıbbi kullanımı olan ilaçlardır. Ancak ve ancak kırmızı reçeteye tabi olarak yazılmaktadırlar.

KULLANIM AMACI

Amfetaminler ülkemizde uyarıcı, zihin açıcı olarak bilinmektedir. Bunlar genellikle performans artırıcı ve keyif verici etkilerinden dolayı kullanılmaktadır. Sınavlara hazırlanan öğrencilerde, uzun yol şoförlerinde, zamanında yetiştirilmesi gereken işleri olan kişilerde sıklıkla amfetamin kullanımına rastlanır. Fakir kokaini olarak da bilinir. Kullanımı sonrası günlerce uykusuz geçirilebilir.

AMFETAMİN ETKİSİ

Amfetaminin etkileri ilk kez kullananlarda 36 saate varan uykusuzluğun ardından 24 saate varan uyku durumu gözlenebilir.

Etkileri kısa dönemde uykusuzluk, kalp ritminde artma, çarpıntı, iştahsızlık, göz bebeklerinde büyüme, hayal görme, huzursuzluk (anksiyete), yerinde duramama, kontrolsüz hareketler, anlamsız konuşmada artış, ilk 1 saat içinde patlama dediğimiz mutluluk hali, ilk birkaç saat fiziksel kapasitede artış, dişlerde kenetlenme (gıcırdatma) gibi etkileri mevcuttur.

Amfetaminin uzun süreli kullanımında ise intihar, şizofreni, depresyon, bulantı-kusma, saldırganlık, hipersomnia (aşırı ve düzensiz uyku hali, uykusunu alamama), aritmi (kalbin düzensiz atmasına neden olan hastalık) bağımlılık ve en önemlisi zekâ kapasitesinde düşüş meydana getirdiği tespit edilmiştir. Bağımlılığı ile birlikte kullanım dozu ve kullanım sayısı artar.

Uzun süreli kullananlarda maddi açıdan çöküşün yanı sıra maddeye olan bağımlılık nedeniyle para bulmak için hırsızlık, şiddet, aile içi geçimsizlik, para karşılığı cinsel ilişki gibi yöntemlere kullanıcıların itildiği gözlemlenmektedir.

Dişleri çürüten kristal meth, kullanıcıların bağışıklık sistemini de hızla çökertiyor. Avrupa’da yaygın kullanılırken düşük fiyatla satılması nedeniyle ‘fakirin kokaini’ olarak adlandırılıyor.

Amfetamin bağımlılığı, bırakıldığı an o kadar büyük bunalıma yol açar ki, insanı intihara sürükleyebilir; aşırı uyuşukluk, yorgunluk, kuruntu ve dehşet verici kâbuslara neden olabilir. Böyle durumlarda tedavi hem destek programı hem de kademeli bırakma programı uygulanarak sağlanır. Destek programı bir ekip çalışmasını gerekli kılar. Bu ekipte psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve psikiyatr gibi profesyoneller görev alır. Ayrıca tedavi ekibi ile bağımlı, aile ve yakın çevresiyle sıkı işbirliği kurularak ortak hareket edilmesi önem kazanır. Kişinin ciddi bir rehabilitasyon sürecine ihtiyacı olmaktadır.

Amfetamin
Bu ekipte psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve psikiyatr gibi profesyoneller görev alır.

UYUŞTURUCU SEKTÖRÜNDE AMFETAMİN

Bonzai ile gençlerin ölümüne sebep olan uyuşturucu tacirleri, son dönemde bonzaiden daha zararlı ve tehlikeli olan “kristal amfetamin” isimli sentetik uyuşturucuyu gündemine almış görülüyor.

Zehir tacirlerinin son aylarda piyasaya sürmeye başladığı bu sentetik uyuşturucu insanın bağışıklığını çökerterek ani ölümleri tetikliyor. Kullanan kişiler adeta ölmüş bir canlı görünümüne bürünür. Uyuşturucunun ne kadar kötü olduğu kanıtlanmak istenirse meth kullanan bir kişinin gösterilmesi yeterli olacaktır. Belki inanması zor olacak ama eroinmanların dahi bulaşmaktan uzak durduğu bir maddedir.
Yazının başında da belirttiğimiz gibi, bir diğer adıyla ‘Kristal meth’ olan amfetamin gençler arasında ‘fakir kokaini’ adıyla anılmaktadır.

2-3 kullanımda dahi ciddi bir bağımlılık yapabilmektedir. Bırakma esnasında ciddi sinir krizleri, uzun süreli paranoyalar, depresyon hali gibi birçok etki gözükmektedir. Vücuttan atılması en az 6 ay sürmektedir.

Her uyuşturucuda geçerli olduğu gibi bırakmak yerine başlamamak tercih edilmelidir.

Ayrıca Bknz:

Uyuşturucu Tedavisi

Uyuşturucu Bırakılabilir Mi?

Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

“Amfetamin Nedir?” hakkında görüşlerinizi yazın. (6 Görüş)

  1. Amfetimin hakkında araştırma yaparken Tubamla karşılaştım. Lanet olsun tüm uyuşturucu maddelere. Madde bağımlılığından kurtulmak isteyenler için harika bir hizmet veriyorsunuz. Teşekkürler sizlere.

  2. Yaptığınız iş gerçekten mükemmel bir şey insanlara yardımcı olmak onları bu kötü illetten kurtarmak çok büyük emek sarf ediyorsunuz elinize emeğinize sağlık

  3. Amfetamin bağımlılığı özellikle üniversite öğrencileri arasında öyle yaygın ki… Emekleriniz için çok teşekkürler çok önemli işler yapıyorsunuz

  4. Çok güzel bir yazı olmuş, insanlar sizin sayeniz de bilinçleniyor, ellerinize , fikrinize sağlık.

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir