Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık Esarettir

Bağımlılık bir maddeye, bir kişiye, bir duyguya karşı olan aşırı sahip olma isteği ve kendini başka bir iradenin hükmüne bırakmış olma esaretidir.

Yoksunluğunu çektiğimiz herhangi bir hissin başka bir aracı tarafından karşılanıyor olması bizi bağımlılığa iten en büyük etkendir ve bu duygu kaybetmek ya da vazgeçmek düşüncesinin bize ağır geldiği anda kesinlik kazanır.

Bağımlılık
Bağımlı Kişi

Bağımlılık Sinsice İlerler

Bağımlılık, adım adım ilerleyen ve ilk başlarda kendisini pek belli etmeyen bir süreçtir. Bu aşamada kişinin bilinçli olması bağımlılığın kabullenebilmesi adına çok önemlidir ki çözüm yolunu bulabilsin.

İrade gücünün etkisiyle bağımlı oluruz, kontrol aslında bu noktada tamamen sizdedir. Kontrolü kaybettiğimiz an, içinden çıkamayacağımızı düşündüğümüz ve gitmesinden, bitmesinden korktuğumuz andır.

Burada önemli olan bağımlılığın size “sözde” cazip gelen tarafı, size zarar veren yanları ve en önemlisi onu hangi eksik tarafınızı tamamlamak adına hayatınıza çektiğiniz yöndür. Bu; mutsuzluk, yalnızlık, amaçsızlık, sevgisizlik, özgüvensizlik gibi birçok konu başlığı altında incelenebilir. Burada önemli olan kişinin kendisine itiraflarıdır.

Vücudumuza, beynimize, düşüncelerimize ve hayallerimize zarar veren hiçbir madde, hiçbir kişi, hiçbir nesne gerçek mutluluğu, gerçek huzuru ve var oluşu bize sunamaz.

Harekete Geç

Şimdi;

Lütfen hayatınızda kaybetmekten, vazgeçmekten, kurtulmaktan korktuğunuz her şeyi tek tek düşünün ve bunların bağımlısı olduğunuzu kabullenin. Korkularınızı yendiğiniz ve farkındalığınızı artırdığınız takdirde, yaşamınızı kolaylıkla kendi istediğiniz gibi şekillendirebileceksiniz.

Korkularınıza karşı galip gelin. Çünkü biliyorsunuz bu sizin için çok kolay olacak. En büyük sorun, bahaneler. Bunları da yaratan sizlersiniz. Dolayısıyla basitçe yenebilecek kişiler de sizlersiniz.

Bağımlılıklarımızı kolaylıkla uğurlamak dileğiyle…

 

Ayrıca bknz:

https://tubam.net/uyusturucuyu-birakmak/

https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/bagimlilik-nedir

Paylaşın
  • 32
  •  
  •  
  •  
  •  

“Bağımlılık Nedir?” hakkında görüşlerinizi yazın. (6 Görüş)

  1. Bir insanın hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Genç yaşta düştüğümüz bu tuzağın farkına ancak 5-10 sene sonra varabiliyoruz. Böyle çalışmaları daha fazla kurum yapsa çok daha gence ulaşılır ve hiç başlamaması sağlanır. Yazı çok güzel

  2. Güzel bir farkındalık yaratmışsınız tebrikler emeğinize sağlık umarım ulaşılması gereken yerlere ulaşılır 🙏🏻

    1. Emek varsa başarı mutlaka gelecektir. “Allah sabredenlerle beraberdir.” Bu farkındalığa ortak olduğunuz için sizlere de çok teşekkür ederiz Sinem Hanım.

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir