BALİ (BALLY) KULLANMAK

HAYATINIZDA BALİ KULLANIMINA YER VERMEYİN!

 Aslında bu dönemlerden kimse geçmemeli , hiç kimse bali kullanmak gibi bir deneyim yaşamamalı fakat benim bu dönemi yaşadığım yaşım çok küçüktü. Hayatımızda bunun için tecrübeye ihtiyacımız yok ancak o an bunu tabi ki fark edemiyorsunuz.

 O yaşımda yanlış arkadaş seçimlerine başlamıştım bile. Evet, ailem çok engel olmaya çalıştı. Onların engellerini aşmak o zamanlar benim için paha biçilemez bir başarıydı. Ancak bu süreç kötü ilerledi.

 Önce 11 yaşımda sigaraya başladım. Yaşımızın küçük olduğunu fark edemeyip güçlü olduğumuzu düşünmeye sebep olmuştu. Bir süre sonra arkadaşlarımızla para birleştirip alkol almaya başlamıştık. Bir zaman sonra alkol bizim için eğlencesiz ve pahalı gelmeye başlamıştı.

Bali Kullanmak

BALİ KULLANMAK HAYATINIZI BİR ANDA DEĞİŞTİRİR

 Maalesef etrafta bali kullanan çok tanıdığımız olmuştu. Çevrenizde bu maddelerle iç içe olan tanıdıklarımız olduğunda o maddeye olan merakınız artar. İşte bizde de tam böyle olmuştu. Ucuz olduğunu ve kafamızı güzel yapacağını öğrendiğimiz an biz de içmeye başladık. Bu zaman bir, iki ay kadar sürmüştü. Bali ile geçirdiğimiz bu dönemde her şey kötüye gitmeye başlamıştı. Kendimde ve hayatımda olan değişikliklerin neler olduğunu görüyordum ancak o maddeyi bırakmayı hiç düşünmüyordum. ‘ Biraz daha tadını alayım bırakırım. ‘ , ‘ Henüz yeni başladım, bir zaman daha kullansam dağılan her şeyi kısa zamanda toparlarım. ‘ gibi cümleleri kendime söyleyip duruyordum. Aile ilişkim, arkadaşlık ilişkilerim hiç olmadığı kadar kötüydü.

BALİ KULLANMAK SİZE HER ŞEYİ YAPTIRIR

Bir gün arkadaşlarla yine bali kullanmak için her zaman ki kuytu yerimize gitmiştik. O çevrede oturanlar artık bizim ne yaptığımızı anlamış olmalılar. Bali kullanmak ne yaptığını görmenizi engeller ve hatırlayamazsınız. Tabi bali kullanan iki arkadaşımızı birbirine düşürmüştü. Birbirlerini öldürecek kadar çok dövüyorlardı. Etrafımızı bir anda polisler basmıştı. Bali kullanmak insana kendiniz bile unutturur. Ne yaptığınız, çevrenizde ne olduğunun önemi yoktur. Polisler olaya aileleri de dahil etti. Ben kendime gelmiştim bali kafası geçmişti.

Hayatımda ailemin karşısında hiç o kadar utandığımı hatırlamıyorum. Polisler yanımda ailem karşımda oturuyorduk. İşte o an ailemin o arkadaşlarımla görüşmeme neden izin vermediği, beni neden o kadar sakındıkları tek tek gözümün önüne gelmişti. O günden sonra bali kullanmak değil, alkol ve sigara dahi kullanmadım. Bana öyle bir utanç ve korku yaşatmıştı ki, ‘ Keşke hiç bali kullanmasaydım. ‘ dedim.Ama bunu derken bile kendimi zor tutuyordum. Sanki dışarı çıktığım ilk an yine içecek gibiydim. Ailemi üzmeden bunu onlara nasıl açıklayacaktım.

AİLE VE TUBAM SAYESİNDE BALİ GEÇMİŞTE KALDI

Aile desteği her şeyde olduğu gibi bu konuda da en önemli rolü üstlenir. Ailem beni kurtardı. Bali kullanmak diğer maddeler gibi insana bir çok zarar veriyor. Bıraktıktan sonra ki yaşantım çok zor geçti. Tabi ki ailem bu isteklerimi onlara söylemesem de anlamış, TUBAM ‘a ulaşmışlar. Ailem önce TUBAM ’dan destek almaya başlamış. Sonra bana önerdiler ve kabul ettim. Aslında kabul etmezdim çünkü çok utanıyordum. Ancak TUBAM ’da konuşacağım kişiler de bu dönemlerden geçmiş ve artık hayatlarına tertemiz bir sayfa açmış olan insanlarmış. Onlardan çekinmemiştim. Çünkü ne demek istediğimi, ne hissettiğimi gayet iyi anlıyorlardı ve yargılamıyorlardı.

BALİ KULLANMAK DÜŞÜNCELERİM ARASINDA DEĞİL

Ailem ile birlikte TUBAM ‘dan aldığımız rehberlik doğrultusunda bırakma sürecini ve sonra ki süreci çok rahat bir şekilde atlattık. Önce ailemin desteği sonra TUBAM desteği, benim de hayatımda yeni bir sayfa açmak için önemli bir yer edinmişti.

Ailem bu konuda nasıl yaklaşım sergileyeceklerini bilmiyordu. Bu o kadar açıktı ki. Belki yanlış bir yaklaşım olsaydı, o psikolojiyle onları yanlış anlayıp istemesem de tekrar bali kullanmak için bir bahane bulabilirdim.

Fakat ailem ve ben TUBAM ‘dan almış olduğumuz destek ile birlikte çok rahat ve başarılı bir şekilde bu kötü ve zor dönemi atlattık.

Aileme ve TUBAM ‘a sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Bu tuzağa düşmek çok kolay ancak bu tuzaktan kurtulmak bir o kadar da zor. Çevremize dikkat edelim. Benim bu zor günlerden sonra tek duam, iyi ve doğru insanlarla karşılaşmanız olur.

 

Ayrıca Bknz:

Madde Bağımlılığı Nedir?

Uyuşturucuyu Nasıl Bırakabilirim?

Uyuşturucudan Kurtulmak ve Aşamaları

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

“BALİ (BALLY) KULLANMAK” hakkında görüşlerinizi yazın. (3 Görüş)

 1. Tiner ve bali bağımlılığında, kullanan bağımlılarda kalıcı hasar oluşuyor mu? Sinir sistemi rahatsızlıkları bali ve tiner kullanımında oluştuğu söylendi bize. Oğlum bazen kullanıyor ağzı bally kokuyor ve Halüsülasyon görüyor

  1. Ahmet Bey merhabalar;

   Her uyuşturucu maddede olduğu gibi bali veya tiner kullanımı yapan kişilerde de maalesef ruh ve sinir hastalıkları görülebilmektedir. Beyin diğer organlara göre kendisini daha geç onaran bir organ olması nedeniyle uyuşturucuların beyinde yarattığı tahribatın onarılması uzun yıllar sürebilmektedir. Bali ve tiner kullanımında halüsinasyon gibi etkiler görülmektedir.

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir