BALİ (BALLY) KULLANMAK

HAYATINIZDA BALİ KULLANIMINA YER VERMEYİN!

 Aslında bu dönemlerden kimse geçmemeli , hiç kimse bali kullanmak gibi bir deneyim yaşamamalı fakat benim bu dönemi yaşadığım yaşım çok küçüktü. Hayatımızda bunun için tecrübeye ihtiyacımız yok ancak o an bunu tabi ki fark edemiyorsunuz.

 O yaşımda yanlış arkadaş seçimlerine başlamıştım bile. Evet, ailem çok engel olmaya çalıştı. Onların engellerini aşmak o zamanlar benim için paha biçilemez bir başarıydı. Ancak bu süreç kötü ilerledi.

 Önce 11 yaşımda sigaraya başladım. Yaşımızın küçük olduğunu fark edemeyip güçlü olduğumuzu düşünmeye sebep olmuştu. Bir süre sonra arkadaşlarımızla para birleştirip alkol almaya başlamıştık. Bir zaman sonra alkol bizim için eğlencesiz ve pahalı gelmeye başlamıştı.

Bali Kullanmak

BALİ KULLANMAK HAYATINIZI BİR ANDA DEĞİŞTİRİR

 Maalesef etrafta bali kullanan çok tanıdığımız olmuştu. Çevrenizde bu maddelerle iç içe olan tanıdıklarımız olduğunda o maddeye olan merakınız artar. İşte bizde de tam böyle olmuştu. Ucuz olduğunu ve kafamızı güzel yapacağını öğrendiğimiz an biz de içmeye başladık. Bu zaman bir, iki ay kadar sürmüştü. Bali ile geçirdiğimiz bu dönemde her şey kötüye gitmeye başlamıştı. Kendimde ve hayatımda olan değişikliklerin neler olduğunu görüyordum ancak o maddeyi bırakmayı hiç düşünmüyordum. ‘ Biraz daha tadını alayım bırakırım. ‘ , ‘ Henüz yeni başladım, bir zaman daha kullansam dağılan her şeyi kısa zamanda toparlarım. ‘ gibi cümleleri kendime söyleyip duruyordum. Aile ilişkim, arkadaşlık ilişkilerim hiç olmadığı kadar kötüydü.

BALİ KULLANMAK SİZE HER ŞEYİ YAPTIRIR

Bir gün arkadaşlarla yine bali kullanmak için her zaman ki kuytu yerimize gitmiştik. O çevrede oturanlar artık bizim ne yaptığımızı anlamış olmalılar. Bali kullanmak ne yaptığını görmenizi engeller ve hatırlayamazsınız. Tabi bali kullanan iki arkadaşımızı birbirine düşürmüştü. Birbirlerini öldürecek kadar çok dövüyorlardı. Etrafımızı bir anda polisler basmıştı. Bali kullanmak insana kendiniz bile unutturur. Ne yaptığınız, çevrenizde ne olduğunun önemi yoktur. Polisler olaya aileleri de dahil etti. Ben kendime gelmiştim bali kafası geçmişti.

Hayatımda ailemin karşısında hiç o kadar utandığımı hatırlamıyorum. Polisler yanımda ailem karşımda oturuyorduk. İşte o an ailemin o arkadaşlarımla görüşmeme neden izin vermediği, beni neden o kadar sakındıkları tek tek gözümün önüne gelmişti. O günden sonra bali kullanmak değil, alkol ve sigara dahi kullanmadım. Bana öyle bir utanç ve korku yaşatmıştı ki, ‘ Keşke hiç bali kullanmasaydım. ‘ dedim.Ama bunu derken bile kendimi zor tutuyordum. Sanki dışarı çıktığım ilk an yine içecek gibiydim. Ailemi üzmeden bunu onlara nasıl açıklayacaktım.

AİLE VE TUBAM SAYESİNDE BALİ GEÇMİŞTE KALDI

Aile desteği her şeyde olduğu gibi bu konuda da en önemli rolü üstlenir. Ailem beni kurtardı. Bali kullanmak diğer maddeler gibi insana bir çok zarar veriyor. Bıraktıktan sonra ki yaşantım çok zor geçti. Tabi ki ailem bu isteklerimi onlara söylemesem de anlamış, TUBAM ‘a ulaşmışlar. Ailem önce TUBAM ’dan destek almaya başlamış. Sonra bana önerdiler ve kabul ettim. Aslında kabul etmezdim çünkü çok utanıyordum. Ancak TUBAM ’da konuşacağım kişiler de bu dönemlerden geçmiş ve artık hayatlarına tertemiz bir sayfa açmış olan insanlarmış. Onlardan çekinmemiştim. Çünkü ne demek istediğimi, ne hissettiğimi gayet iyi anlıyorlardı ve yargılamıyorlardı.

BALİ KULLANMAK DÜŞÜNCELERİM ARASINDA DEĞİL

Ailem ile birlikte TUBAM ‘dan aldığımız rehberlik doğrultusunda bırakma sürecini ve sonra ki süreci çok rahat bir şekilde atlattık. Önce ailemin desteği sonra TUBAM desteği, benim de hayatımda yeni bir sayfa açmak için önemli bir yer edinmişti.

Ailem bu konuda nasıl yaklaşım sergileyeceklerini bilmiyordu. Bu o kadar açıktı ki. Belki yanlış bir yaklaşım olsaydı, o psikolojiyle onları yanlış anlayıp istemesem de tekrar bali kullanmak için bir bahane bulabilirdim.

Fakat ailem ve ben TUBAM ‘dan almış olduğumuz destek ile birlikte çok rahat ve başarılı bir şekilde bu kötü ve zor dönemi atlattık.

Aileme ve TUBAM ‘a sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Bu tuzağa düşmek çok kolay ancak bu tuzaktan kurtulmak bir o kadar da zor. Çevremize dikkat edelim. Benim bu zor günlerden sonra tek duam, iyi ve doğru insanlarla karşılaşmanız olur.

 

Ayrıca Bknz:

Madde Bağımlılığı Nedir?

Uyuşturucuyu Nasıl Bırakabilirim?

Uyuşturucudan Kurtulmak ve Aşamaları

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

“BALİ (BALLY) KULLANMAK” hakkında görüşlerinizi yazın. (15 Görüş)

 1. Tiner ve bali bağımlılığında, kullanan bağımlılarda kalıcı hasar oluşuyor mu? Sinir sistemi rahatsızlıkları bali ve tiner kullanımında oluştuğu söylendi bize. Oğlum bazen kullanıyor ağzı bally kokuyor ve Halüsülasyon görüyor

  1. Ahmet Bey merhabalar;

   Her uyuşturucu maddede olduğu gibi bali veya tiner kullanımı yapan kişilerde de maalesef ruh ve sinir hastalıkları görülebilmektedir. Beyin diğer organlara göre kendisini daha geç onaran bir organ olması nedeniyle uyuşturucuların beyinde yarattığı tahribatın onarılması uzun yıllar sürebilmektedir. Bali ve tiner kullanımında halüsinasyon gibi etkiler görülmektedir.

 2. Arkadasim bende 12 yasinda baslamistim 8 sene ictim ve biraktim su an yasim 38 ama malesef 3 yildir yine iciyorum kimseye zararim hicbirzaman olmadi kendimden baska tam 3 yil oldu yine basladim kurtulamiyorum gunde 110 miligramlik 10 tane yani 1 kilo askin iciyorum asiri kilo kaybi yasiyorum 110 kilodan 75 kiloya düstüm 3 yilda kurtulamiyorum utancimdan doktora gidemiyorum ailem dagilmak üzere.

  1. Ben beş 6 senedir haftada bir bazen ayda bir içerim bir iki kücük tüp bir zararı da yok benim İçme sebebim spor yapıyorum hafif beynimi ıyuştırdugı icin daha cok zorlayabiliyorum kendimi cok abartmayın bir zararı ya da bagımlılıgı yok tamamen keyfi yasal satılan bir şey kolonya da araba gazı da aynı şeyler iyi yemek yeyin bol spor yapın hiç bir şey olmaz

   1. Merhabalar; öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Sizlere bir soru sormak istiyoruz. Madem bağımlılığı yok neden 6 senedir içiyorsunuz??? Sizce bunu 6 senedir her hafta ya da her ay yapıyor olmanız bir bağımlılık değil midir?? Acaba kendimizi kandırıyor olabilir miyiz???

   2. Arkadaşla her türlü maddenin bıraktıktan sonra ortaya çıkan çok kötü etkileri var , insan herşeye Alışan bir varlık olduğu için sonradan büründüğünüz halinize alışıyor ve bunu farketmiyorsunuz , 8. Sınıftan liseden sonra 3-4 yıl sonrasına kadar her türlü maddeyi kullandım eroin ve kokain hariç , beynimde geri dönülmez tahribatı hissediyorum hafıza yok gibi birşey düşünmeye geçmişi hatırlamaya çalıştıkça beynim ısınıyor gibi oluyor , ruhsal sıkıntılara yakalandım panik atak depresyon anksieyete , hâlâ üzerimde kalan etkileri var , bunun zararlarını anlatsam cilt cilt romanlar yazarım , kısacası Birgün bırakmak zorunda kalacaksınız her ne kullanıyorsanız bırakmak zorunda kalacaksınız kendinize verdiğiniz zarar geridonulemez olacak ve hayattan zerre zevk alamaz olacaksınız ne yaparsanız yapın zevk alamayacaksınız , Uzak durun Uzak durdurun , bir kişiyi bile bu hayattan kurtarmak insanlığa yapılacak en güzel faydalardandır.

 3. Bu şey gibi olmuş -8 seneden beri kullanıyorum bi bağımlılığını görmedim-
  Arkadaşlar beyninize ve ciğerlerinize kalıcı hasar bırakıyor bu lanet şeyler uyuşturucunun hiç bir türlüsünü kullanmayın kullandırtmayın…

 4. Hocam ben bunu aralıklarla kullanıyordum ve şuan görüntülerde yavaşlama panik atak gorme bozuklukları yaşıyorum ve kendimi hiç iyi hissetmiyorum bunun için ne yapmam lazım nerde muayane olup nerde tedavi görmem lazım çok ciddi sağlık sorunları yaşıyorum tedavisi nedir

  1. Merhabalar; hangi maddeyi kullandığınıza göre tedavi şekli değişmektedir. Ayrıca kullandığınız maddelerin çeşitliliği varsa bunun da bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle sitemiz üzerinde bulunan canlı destek üzerinden uzmanlarımıza ücretsiz olarak konuyu danışabilirsiniz.

 5. Merhabalar ben bundan 6 ay önce bir arkadaşım bana bally çektirmisti bi kereliğine ve o gündem beri bende unutkanlık başladı sizce kalıcı unutkanlık mi yoksa zamanla düzelir mi ? Lütfen bana yardımcı olun.

 6. 14 yaşındayken benzin kokusu çok hoşuma gitmişti ve kokladım 20- 30 defadır en fazla aptallık işte bu günkü aklım olsa asla yapmazdım acaba beynimde ve diğer organlarımda kalıcı bir etkisi olmuş mudur çok kafama takılıyor

  1. Hakkı Bey merhabalar, uyuşturucu maddelerin tümü kullanımları halinde beyinde veya vücudun farklı organlarında kalıcı ya da geçici hasarlar bırakabiliyor. Şu an kaç yaşındasınız bilmiyoruz ancak belirttiğiniz yaş çok küçük bir yaş yaklaşık olarak 10 sene kadar üzerinden geçtiğini varsayarsak organların kendini onardığını düşünebiliriz. Bu konuda en iyi doktor kendinizsiniz. Kendinizde gördüğünüz bir olumsuzluk var mıdır? Bu konuyla ilgili olarak sitemizdeki canlı destek üzerinden uzmanlarımızla bilgi alışverişi yapabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Ben ictimde kendimi biliyorum icine benzin cakmak gazi koyup cekiyorum tek kotü yani moralim bozuksa kendimi kesiyorum ve jiletin actigi deri kan hoşuma gidiyor ama hergun iciyordum sonra biraktim alkol iciyorum ara sira ot kafam nkdr bozulursa duruma gore tek basimayim kendimi bildim bileli iş hayati ev iş patron flnda biliyor beni biraktimi zannediyorlar ama iciyorum hayla okdr soz verdim insanlara beni anladiklarini yanimda olduklarini soyluyolar ama bana sacma geliyor cunku oyle deil 18 yasindayim ve bu yasa kdr hep tektim hayla tekim yaşadim şeyler çok uzun bana yardim edebilcek birisi yok yardimda istemiyorum açikcasi boyle mutluyum ama guzelbi geri donus bekliyorum sizden karanligi ve yalnizliga okdr alistimki bende nasil bi durumda oldumu cizemedim akisina biraktim herseyi atar damarlari kescektim baly icince ruh haline gore kendini kaynediyorsun ama atar damarı kesemedim orayi kesmeyi dusundumde ayildim birden suan burdayım sadece yazmak biraz rahatlamak istedim 🙂 ama uyustirucu veya alkol sigara hicbirine baslamak icmek istemezdim guzel bi (aile) annem hic tanimadim babam desen ssadece adi var baba diyorum kendisine okdr icilcek kullanilcak şeyler deil bunlar siz siz olun gidin spor baslayin sizr iyi gelen mutlu eden ne varsa ona yonelin benim sansim yok hic bir yonden mutlulugu bunlarda buluyirum yanlis ama hoşuma gidiyor ama siz benimgibi olmayin aileniz ne bilim sevgiliniz vsrdir aileniz kotuyse dostunuz vardir birinden birine siki siki tutunun gercrkten dogru kişiyse bende bunlardan biride yok tek allahim var belki kizcaksiniz bana ama beni benden baskasi anlayamaz hem bukdr sey iciyorsun hem Allahim var diyorsun ginisinden orasini siz bilemezsiniz neyse benden bukadar Sizede sevdiklerinizle mutluluklar dilerim bu maddeler sadece gecici mutluluk ama sürekli kullaninca bi yandan kendinizi bitiriyorsunuz bir yandanda surekli kullandin icin hep mutlu oluyorsun ne bilim aq sevgiler aranizdan birisi ..

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir