Bağımlılık

Hikayem ve Bağımlılık

Her türlü bağımlılık var. Sigara, alkol, madde, çiçek, hayvan ancak bence bunlar arasında en masum olan bağımlılık çiçek ve hayvan bağımlılığı olsa gerek… Sigara bağımlılığıyla başlayayım, sonra madde bağımlılığı ve sonra da ne kazandırdı ne kaybettirdi. Ne eksiği vardı, ne artısı vardı bana, ne aldı benden ya da ben ne aldım ondan.

Madde içtiğim zamanlarda kaç ay rahat uyumuştum veya gerçekten uyumuş muydum ya da beynimi mi uyutmuştum? Ben aslında sevecen, etrafa neşe saçan, ne olursa olsun ama ne olursa olsun mutlu olacak bir şey bulan biriydim. En başa dönecek olursam;  7 yaşında hayat bana ilk hayal kırıklığımı yaşattı. Çocuktun ne kırıklığın olabilirdi demeyin. Vardı elbet. Belki o an çocukluk hissiyle kırgınlık olarak değil de üzüntü olarak düşünürdük ancak kırgınlıkmış. Hayat bana ilk çelmeyi 7 yaşımda taktı. Beni takla ata ata yere düşürdü. Ancak mecbursanız o çocuk halinizde bile kendi kendinize ayağa kalkmayı öğreniyorsunuz.  10 yaşımda ilk kez faça attım, ilk sigaramı içtim. Sigara içmek hoşuma gidiyordu sonra baktım etrafıma kim var diye. Kimse yoktu… Okumaya devam et “Bağımlılık”

Taş (Kokain) Bağımlılığı

Taş Bağımlılığı 

Merhaba, deneyimlerim kötü, hatta en kötüsü taş bağımlılığı oldu diyebilirim oldu evet ama elde ettiğim kötü tecrübelerim belki diğer kardeşlerime yararlı olabilir. Geçmişte geçirdiğim gereksiz zamanlar ve taş bağımlılığı yüzünden ben de memnun değilim. Neyse ki kötü tecrübeler geride kaldı. Artık gerçek ve heyecan verici tecrübelere kapı açmayı başardım.

Taş bağımlılığı (kokain bağımlılığı) yaşayan arkadaşlarım umarım bu yazıyı okursunuz ve umarım çok yakın bir zamanda siz de hikayemin sonundaki ben gibi düşünmeye başlarsınız. İlk taş (kokain) içtiğim gece çok hafif bir kalp atışı ile bir şey yani olmama tribine girdim İkinci kez taş (kokain) içtiğimde bu kez kalp atışımın farkında olduğunu ve sesler, ışıklar daha önce olmuş kadar netti. Okumaya devam et “Taş (Kokain) Bağımlılığı”

Skunk Nedir?

Skunk Sentetik Midir?

Skunk olarak isimlendirilen madde aslında bir çeşit esrar türüdür. Ancak Türkiye’de yıllardır bilinen esrardan farklı özelliğe sahiptir.

Öncelikle skunk genetiği değiştirilmiş bir bitkidir. Farklı esrar türlerinin birbirleriyle etkileşimi sonucu elde edilen bir uyuşturucu çeşididir. Bu nedenle esrardan çok daha güçlü etkilere sahip olmaktadır. Türkiye’de şu dönem bulunan bu maddenin üzerinde oynandığı ve bazı sentetik maddelerin de eklendiği tahmin edilmektedir. Okumaya devam et “Skunk Nedir?”

Uyuşturucudan Nasıl Kurtuldum? Nasıl Başardım?

Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Bilgilendirme Merkezi’nde Kurucu Genel Müdürü Bulut Bayraktaroğlu, uyuşturucuya nasıl başladığını ve nasıl kurtulduğunu anlattı.

Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi tarafında hazırlanan raporda, Türkiye’de en çok 15-34 yaşları arasında erkeklerin uyuşturucu kullandıkları belirtiliyor. Türkiye’ye ilişkin kapsamlı analizler ve çarpıcı verilerin yer aldığı raporda, 15-64 arası yaş grubunda en çok esrar kullanıldığı, bunu MDMA gibi sentetik uyarıcılar ile kokainin izlediği yer alıyor. Ayrıca, Türkiye’de, uyuşturucu tedavisi görenlerin çoğunluğunu yine erkeklerin oluşturduğu, kullanılan yüksek riskli uyuşturucunun da vücutta morfin gibi etki gösteren opioid olduğu anlatılıyor.

TUBAM
Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Bilgilendirme Merkezi

Mücadele Ettim ve Kazandım

Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Bilgilendirme Merkezi’nde (TUBAM) Kurucu Genel Müdürü Bulut Bayraktaroğlu da uyuşturucu belasına 14 yaşında bulaşanlardan birisi. 14 yıl madde bağımlısı olarak yaşadığını, birçok kez bırakmak için çabaladığını, tedavi olmasına rağmen bir süre sonra tekrar başa döndüğünü söyleyen Bulut Bayraktaroğlu, uyuşturucuya nasıl başladığını ve nasıl kurtulduğunu şöyle anlatıyor: “Çocuk yaşta uyuşturucuya başladım. 14 yıllık bir madde bağımlılığı yaşadım. Birçok kez bırakma kararı alıp çabaladım ama her seferinde başa döndüm. Defalarca kez denememe rağmen bir türlü kurtulamadım. Birçok uyuşturucu madde kullanarak en son eroin maddesi kullandığım esnada bağımlılıktan kurtulma kararı almıştım. 2015 yılında bir kurumda 6 ay kadar yatılı kalarak maddeden kurtulduğumu sanmıştım.

Ancak kurumdan çıktıktan kısa bir süre sonra tekrar eroin illetine bağımlı hale gelmiştim. Çok uzun süre kullanmadan tekrar bırakmak istediğime karar verdim. Kendime şunu söyledim. Herhangi bir hastaneye, kuruma veya bir doktora ihtiyacım yoktu. Bu kararı nasıl kendim verebiliyorsam uyuşturucuyu da kendim bırakabileceğime inandım.

Kendimi odama kapattım. İnternet, telefon vb. tüm iletişim cihazlarını anneme verdim. 72 saat sonunda krizlerim sona ermişti ve toplamda 10-15 gün kadar sonra krize yakın tüm artçı şoklardan kurtulmuştum. Kendi kendime verdiğim mücadele sonucu uyuşturucu illetinden kurtuldum.”

KOSGEB Projesi ile Destek

Uyuşturucu belasının, bağımlılığının kader olmadığını söyleyen Bulut Bayraktaroğlu, en büyük sıkıntıyı anne ve babaların çektiğini, hayatların kaybolduğunu belirtiyor. Kendisi gibi uyuşturucudan kurtulmuş kişileri ve aileler ile buluşmuş ve onlarla iletişime geçmiş. Nasıl yaşadıklarını günlük hayatta neler yaptıklarını öğrenmiş. Daha sonra yaşadığı bağımlılık, bağımlılıktan kurtuluş ve sonraki yeni hayatında yaptıklarını deneyimlerini diğer kişilerle paylaşmak amacıyla “hayata dönüş” adlı bir proje geliştirmiş.

Bulut Bayraktaroğlu projeyi KOSGEB’e sunmuş. Uyuşturucu belasından kurtulduktan sonra onlara doğru yolu gösterebilmek amacıyla hazırlamış olduğu proje KOSGEB tarafından da kabul görmüş.

“Kendi kendime verdiğim bu mücadele bana büyük bir ders vermişti. İnsanın doğru düşünce ile kendi kararlarını alarak bir şeyleri başarabileceğini şahsen yaşayarak tecrübe etmiştim” diyen Bayraktaroğlu şöyle konuşuyor: “KOSGEB Projesi ile “Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Bilgilendirme Merkezi’ni kurduk. Benim durumda olan ailelerle birlikte olduk. Evlere ziyaretlere gittik, toplantılar düzenledik. Çok kısa zamanda büyüdük. Yaşadığımız bağımlılık, bağımlılıktan kurtuluş ve sonraki yeni hayatımızda yaptıklarımızı, yaşadıklarımızı ve deneyimlerimizi diğer kişilerle paylaştık. Onların yaşadıkları sürece, ışık tutabilme ve doğru yolu gösterebilmek için çeşitli çalışmalar yaptık.

Şimdi, madde bağımlılığından kurtulmuş her bireyin kurumumuzda bu mücadeleye ortak olması için kapımız ardına kadar açık. Bağımlılıktan kurtulmuş kişiler de bu aileye katılarak milyonlarca bağımlıya kendi deneyimlerini ve tecrübelerini anlatarak, bağımlılara rehberlik ederek bırakmaları için cesaretlendirebiliyor ve doğru yolu göstererek yardım elini uzatıyoruz.

Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Bilgilendirme Merkezinde (TUBAM) şu an 7 personel çalışıyor. Türkiye’nin neredeyse her ilinde bulunan 48 gönüllüsü ile hizmet vermektedir. Personellerimizin maaşı da KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.”

 

Kaynak:

http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Uyusturucudan-nasil-kurtuldum-nasil-basardim/694165

Anayurt Gazetesi – Abbas Satır

Uyuşturucu Tedavisi Mümkün Mü?

Uyuşturucu Bağımlılığı

Gençlik çağında, anne ve babanın ve yaşanan çevrenin aşırı baskısına karşı duyulan isyan, zamanla onlara ya da onları simgeleyen kişilere, kurumlara, değerlere yönelir. Bu isyan duygusunu bastıracak sağlıklı uğraşlarla, kendini geliştirme çabasına girmeyen genç bu gerilim içerisinde, saldırganlık duygusunun etkisi altında kalarak, davranış bozukluğuna (anti-sosyal kişilik) sürüklenebilmektedir. Bu kişilik yapısındaki bireyde, insan doğasında bulunan haz duygusu ağır basar, yaşamın gerçeklerini görmezlikten gelir, gerçeklerden kaçmak ister. Birey, çevre koşullarını kendi istediği biçimde değiştirme yeteneğini ve gücünü bulamadığı durumlarda, sorunlarını çözecek sağlıklı savunma mekanizmalarına sahip olamadığından ilaçlara sığınarak gerçeklerden kaçma yolunu seçer. İşte uyuşturucu kullanma serüveni böyle başlar. Bir gün uyuşturucu tedavisi gibi bir sürece ihtiyaç duyacağını hiç bilemeden… Okumaya devam et “Uyuşturucu Tedavisi Mümkün Mü?”

Amfetamin Nedir?

Amfetamin

Amfetaminler (amfetamin, metamfetamin), ekstazi ile türevi maddeler ve diğer sentetik uyarıcılar amfetamin tipi uyarıcıları oluşturmaktadır.
Amfetamin, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi hastalıklarda kullanılan en etkin ilaçlardan biridir. Bu etken madde, uyarıcı-keyif verici etkileri nedeniyle yetişkin bireyler tarafından kötüye kullanılabilir. Amfetamin türevi ilaçlar son yıllarda bağımlılık yapma potansiyelleri nedeniyle yakın takip edilmekte, Türkiye’de kırmızı reçeteye tabi olarak yazılmaktadırlar. Ancak ne kadar devletin ciddi takibinde olsa da bağımlıların bir şekilde bularak tükettikleri maddeler arasındadır. Okumaya devam et “Amfetamin Nedir?”

Esrar Bağımlılığı

Bir Bayanın Esrar Bağımlılığı İle Savaşı

Ne kadar direnirseniz direnin, etrafınızda madde kullanan birileri varsa mutlaka bir gün siz de denersiniz. Eğer etrafınızda içen birisini tanıyorsanız elbet uyuşturucu kullanımı sizin için de kaçınılmaz bir şey olacaktır. Esrar bağımlılığı birçok kişi tarafından hafife alınsa da aslında en riskli uyuşturucu kullanımı olan bir bağımlılıktır. Geçiş uyuşturucusu olarak adlandırılması ise çok doğru. Ben öyle karşıydım ki, buna rağmen kaçınılmaz bir son oldu. Bu kötü tecrübelerimi sizlerle de paylaşmak istedim. Belki bu deneyimlerimi okuyan birisini esrar bağımlılığı yaşamasından kurtarırım. Okumaya devam et “Esrar Bağımlılığı”

Uyuşturucu Tedavisi

Uyuşturucu Tedavisinde Şahıs

Uyuşturucu tedavisi boyunca kişinin tedaviyle olan uyumu ve motivasyonu oldukça önemlidir. Uyuşturucu madde kullanıcıları ‘bu hastalığın bir tedavisi olmadığı’ düşüncesindedir. Bu yanlış bir düşüncedir. İstekli ve kararlı olmak uyuşturucu tedavisine oldukça katkı sağlar. Uyuşturucu tedavisini önemli yapan ise çok zor ve uzun bir süreç oluşudur. Uyuşturucu tedavisi erken dönemlerde teşhis edilip yapıldığında hem birey hem de aile için kısa zamanda iyi sonuçlar doğurabilir.uyuşturucu tedavisine oldukça katkı sağlar. Uyuşturucu tedavisini önemli yapan ise çok zor ve uzun bir süreç oluşudur. Uyuşturucu tedavisi erken dönemlerde teşhis edilip yapıldığında hem birey hem de aile için kısa zamanda iyi sonuçlar doğurabilir. Okumaya devam et “Uyuşturucu Tedavisi”

Madde Bağımlıları Cinayet İşledi

İstiklal Caddesi’ndeki Madde Bağımlıların İşlediği Cinayet!!!

Zavallı halde iki madde bağımlısı… Başka söylenecek söz yok. Sadece “zavallı” oldukları ifadesi onlar için yeterli. Topluma hiçbir faydaları yok. Kendilerine hiçbir faydaları yok. Ailelerine hiçbir faydası yok. Aile gibi bir kavramları yok. Vatan gibi bir kavramları yok. Zavallı, acınası 2 madde bağımlısı bu ülkenin geleceği olabilecek İTÜ mezunu Halit Ayar’ı acımasızcai pislik bir şekilde üç kuruş para için öldürdü.

Bu cinayetten TUBAM ailesi olarak şu sonuca varıyoruz. Madde bağımlısı insanlar üç kuruş para için, kendi şeref ve haysiyetlerini 3 kuruş için satabiliyorlar ve bir cana kıyabiliyorlar.

Bu pislikten kurtulun ki bir pislik olmaktan siz de kurtulun. Biz kurum olarak sizin yaptığınız bu pisliği unutmayacağız. Kurumumuzun avukatları bu dava için vekil olacaklar ve inşallah sizler yargı önünde müebbet hapis cezasına çarptırılacaksınız.

Uyuşturucu madde satan, torbacılık yapan insanlar gözümüzde ne ise sizler de ondan farklı değilsiniz.

Allah bu yaptıklarınızı hem bu dünya da hemde öteki dünyada size sorsun ve sizi asla affetmesin. Acınası bir hale düşmek ya da düşmemek sizin elinizde. Allah sizi affetmesin inşallah…

 

Uyuşturucu Madde Bağımlılığı

Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Nedir?

Uyuşturucu madde bağımlılığı; kendini her türlü toplumda göstermiş, dünyanın başa çıkmakta en zorlandığı sorunlarından birisidir. Uyuşturucu madde, yol açtığı sosyal sorunlar ve fiziksel hastalıklar ele alındığında, bireysel ve toplumsal maliyeti yüksek sorunlar arasında yer almaktadır. Bağımlılık yapıcı maddeler, merkezi sinir sistemi üzerinde, sahte bir iyi oluş hali oluşturan unsurlardır.

 Madde kullanımının yol açtığı fiziksel hastalıklar çok çeşitlidir. Uçucu madde bağımlılığı, direk beyine etki etmesi sebebiyle, sinir hücrelerinde doğrudan harabiyete neden olarak geri dönüşü imkânsız beyin hastalıklarına yol açabilir. Damar yoluyla bağımlılık yapıcı madde kullananlar ise aynı zamanda AIDS, Hepatit B, Hepatit C gibi hayatı ve toplum sağlığını tehdit eden hastalıklara daima açıktırlar. Madde kullanımının neden olduğu,fiziksel hastalıklar bunlarla sınırlı kalmamakta, karaciğer ve böbrek yetmezliği, damar hastalıkları ile depresyon ve benzeri ruhsal hastalıklara yol açmaktadır! Okumaya devam et “Uyuşturucu Madde Bağımlılığı”