Eroin Bağımlılığından Kurtuluş Hikayesi

Eroin Bağımlılığı Sizi, Sizden Çok Uzaklaştırır

Onu tanıdığımda neşeli ve eğlenceli biri olduğunu düşündüm. Hiç merak etmemiştim geçmişini. Sanki yıllardır tanıyordum. Tanıştığımızda taş (kokain) , ot (esrar) kullanıcısıydı. Bir gün bir şey alacağını ama ona sormamam gerektiğini söyledi. Alacağı şeyin kod adı eşya idi. Düşündüm, aklıma her şey geldi ama eroin asla gelmedi. Tahminlerim arasında olamazdı. Sonra, onun eroin olduğunu öğrendim. İlk zamanlar her şey normaldi. Ben bir alışkanlığı olabileceğini düşünmedim. Sonra onun geçmişinde eroin ile ilgili zor zamanlar geçirdiğini hatta eroin bağımlılığı  yaşadığını öğrendim. Korkularım katlanmıştı artık. Korkularımı daha fazla ileri sürükleyen, yüzündeki o beyazlığıydı; dudaklarındaki kanın bile artık çekilmiş olduğunu görmek her an onu kaybedeceğimi hissettiriyordu. Sürekli kaşınıyordu anlam veremiyordum.

Eroin Bağımlılığı
Eroin

Durumun geçici olmadığını farkettim. Eroin bağımlılığını biraz araştırdığımda, bağımlılığın ne olduğunu öğrendim. Daha fazla zaman geçmeden önce onu bu maddeden uzaklaştırmamız gerektiğini çok net anlamıştım. O benim hayatımdaki en değerli insan olacaktı bunu hissedebiliyordum.

Korkularımı Saklamak Zorunda Kaldığım Anlar Oldu

Bir zaman korkularımı ona farkettirmemeye çalıştım; çünkü konu bırakmaya geldiğinde neler yapabileceğimi, nelerle karşılaşabileceğimi henüz bilmiyordum. Her şeyden önce onu tanımıyordum, nasıl yaklaşabileceğimi de bilmiyordum ki o da o sıralar pek bırakma taraftarı değildi. Hayal dünyasında düşünüp hazır olmadan konuyu açmaktansa akışına bıraktım. Bir zaman sonra onu tanıdıkça aslında kim olduğunu, ne olması gerektiğini gördüm. Yavaş yavaş konuyu ona da açmaya karar verdim. Kendisi bu durumdan rahatsız olmaya başlamıştı. Ama neden olduğunu anlamıyordum her seferinde bırakmak yerine tekrar kullanıyordu. Sabah uyanır uyanmaz sarıldığı tek şey oydu. Kullanmaya başladığını kaşıntısından ve o surat ifadesinden artık anlıyordum.

Ufak bir tartışma bile çok büyük sorun haline geliyordu ve bu durum her seferinde daha fazla sabır gerektiriyordu. Bir gün kavga ettiğimizde çok korkmuştum. Arabayla beni alıp götürdü. Evden ve ev arkadaşlarımdan çok uzaktaydım. Ev arkadaşıma çıkarken ‘ Lütfen beni arayın, ben çok korkuyorum dediğimi hatırlıyorum.’ Ancak arkadaşım bu ilişkiyi onaylamadığı için ilgilenmedi. İşte o gün onu hayatımdan çıkardığım gün oldu. O akşam ölebilirdim ya da bende madde kullanmaya başlayabilirdim. Neyse ki her şey yolundaydı.

Eroin bağımlılığı dışında.

Eroin Bağımlılığı
Eroin Bağımlılığı

Eroin ile Vedalaşma Zamanı Geldi Çattı

‘Bırakacağım. Daha önce de başardım.’ dedi. Rahatlamalı mıydım? Yoksa daha mı çok korkmalıydım? Artık hislerimin bile farkına varamıyordum.

Her şeyden önce, eroin bağımlılığı bitecekti. Artık bir umudum, bir umut ışığım vardı. İçimde anlatamayacağım kadar büyük bir heves, heyecan, korku ve cesaret oluşmuştu. Bu gücü kullanmalıydık. Denedi olmadı. Yine denedi olmadı. Yine, yine derken bir zaman da böyle geçti ve ikimizde pes etmemiştik. O gücü kaybetmemiştik.

Ne demiş bir yazarımız :

Umut,

Oturup beklemek değildir;

Umut yıkılan hayallere,

Bozulan morallere rağmen 

Ayağa kalkmaktır.

Umudumuzu Hiç Kaybetmedik

Annesiyle tanışmaya karar verdim. Nitekim tanıştık ve birbirimize pek çok şey anlattık. Ben her şeyden bihaberdim ve birilerinden yardım almam gerekiyordu. En azından nasıl ilerleyeceğim konusunda. İçimdeki umut ışığı sönmemişti. Her yolu deneyecektik.

O, daha önce bunu başarmış birisi olduğundan en büyük yardımcım yine kendisi oldu. Benim ne yapmam gerektiğini ve ne yapmamam gerektiğini söyleyen kişiydi. Zincir aldı kendisine ve elleriyle o zinciri kalorifer peteğine bağladı. Anahtarlar göz önünde değildi, kapılar kilitliydi.

1 hafta aileden aldığımız yardım ile birlikte evden dışarı çıkmadık. Dış dünya ile tüm irtibatımızı kestik. En yakınlarımıza bile, en zarar gelmeyecek kişilere bile nerede olduğumuzu söylemedik.

Artık hazırdık. Eroin hayatımızdan çıkıyordu.

Eroin ve eroin bağımlılığı artık bizimle olmayacaktı. Onu hayatımızdan çıkarmaya kararlıydık. Eroin bağımlısı olan bir kişi içmediğinde hasta olur. Tüm kasları kendini idare edemez hale gelir ve tüm vücudu ağrır. Hastalık hali bilinçli düşündürmez ve o an kişiye her şeyi söylettirebilir.

Artık Eroin Bağımlılığı Olmayacak

Krizin ilk günü uyku ile geçmişti. Sürekli yanındaydım. Her yeri ağrıyordu sürekli ona masaj yapıyordum. Böbrekler susuz kaldığı için neredeyse en çok ağrıyı böbrek ve kas bölgelerinde yaşıyordu.

İkinci günü çok zordu. Tüm derilerinin acıdığını söylüyordu. Yüzü öyle bitkin, öyle yorgun görünüyordu ki. Eroin, hayatını ve onu resmen ele geçirmiş durumdaydı. Odadan çıkmak istedi. Çıkarmamamız gerektiğini çok net söylemişti. O ne söylerse söylesin ne yaparsa yapsın çıkarmamalıydım. Öyle şeyler söyledi ki inanmamak elde değildi ancak kendimi tutmalıydım. Onun söylediklerine inanmamalıydım. Başardım. O da başardı.

Üçüncü günü daha sakindi ancak yine de sorunlu bir gündü. Teyzesiyle tartıştı. Neredeyse şiddet uygulayacaktı. Çok korkmuştum ve o odaya gittiğinde kendimi tutamayıp ağlamaya başladım. Öyle ağlıyordum ki bu inançsızlık ya da zayıflık değildi. Neden olduğunu bilemediğim bir şekilde hem ağlıyor hem de kendime kızıyordum. Toparlanmam gerekiyordu beni böyle görmemeli diye düşünürken birden çıkageldi yanıma. Belli ki o halini atmıştı. Çok üzüldü. Ama biliyordum ki bu durumlar devam edecekti.

Dördüncü günü ot içmek istedi onu durdurmaya çalıştık. Elimizden geleni yapıyorduk. Sonra alkol istedi. Elinden gelen her şeyi yapıyordu ama daha sakindi. Aşırı bir tatlı yeme isteği vardı. Yememesi gerekiyormuş. Elimden geldiğince aza düşürmeye çalıştım. Hatta çok şekerli çay içen bir çift olarak o dönemden sonra çayda şeker bile kullanmamaya başladık.

Başarmıştı, Başarmıştık

Evet artık her şey daha iyi ilerliyordu. Ama yine de çok dikkat etmeliydik. Boş bir an geçirmemeliydik. Boş insanlar ve o tarz kişiler hayatımızda olmamalıydı. Başardı. O başardı. Bize de başarmamız için o izin vermişti. Zor dönemlerden, özellikle psikolojik olarak farklı farklı dönemlerden geçtik.

Öğrendim ki yanında bulunan kişiler olarak doğru ve mantıklı adımlar atmak gerekir. Onun izni ve iradesi ile sizin yapabileceğiniz çok şey var.

Yeter ki umudunuzu kaybetmeyin.

Eroin Bağımlılığı
Eroin Bağımlılığına Hayır

Bir insan parasını kaybetmişse, hiçbir şeyini kaybetmemiş demektir.

Sıhhatini kaybetmişse, hayatının yarısını kaybetmiş demektir.

Umudunu kaybetmişse, her şeyini kaybetmiş demektir.

 

Ayrıca Bknz:

https://tubam.net/bagimli-cocugu-olan-anneler/

https://tubam.net/uyusturucu-bagimlisi/

Paylaşın
 • 91
 •  
 •  
 •  
 •  

“Eroin Bağımlılığından Kurtuluş Hikayesi” hakkında görüşlerinizi yazın. (9 Görüş)

 1. Umarım bu yaşanmışlıkta anlatılan başarıyı bütün eroin bağımlıları başarabilir. TUBAM ‘ın desteği ve kendi umutlarımızla başarıyı hakedenleriz .

  1. Kişi istedikten sonra başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Yeter ki istesin. Bırakmayı isteyen 1 kişiye dahi hiçbir zaman sırt dönmeyeceğiz. TUBAM bu mücadeleyi veren herkesin sonuna kadar yanında. Başarı hepimizin.

 2. Uzun bir süre eroin bağımlılığı yaşamış biriyim malesef. Hayatımda maddi manevi her şeyi kaybettim. Dibe vurunca anladım ama geç kalmıştım. Yazı harika olmuş. Gözlerim doldu okurken. Yazıyı yazan her kimse yüreğine sağlık

  1. Ahmet Bey öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Eroin bağımlılığından kurtulduğunuz için yürekten tebrik ederiz. Allah hiç kimseye böyle bir süreç yaşatmasın. Yazıyı yazan kişi yine sizler gibi eroin bağımlılığı yaşamış ve bu bağımlılıktan kurtulmuş biri. Sizi tekrar bu başarınız için yürekten tebrik ediyoruz.

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir