Esrar Bağımlılığı

Bir Bayanın Esrar Bağımlılığı İle Savaşı

Ne kadar direnirseniz direnin, etrafınızda madde kullanan birileri varsa mutlaka bir gün siz de denersiniz. Eğer etrafınızda içen birisini tanıyorsanız elbet uyuşturucu kullanımı sizin için de kaçınılmaz bir şey olacaktır. Esrar bağımlılığı birçok kişi tarafından hafife alınsa da aslında en riskli uyuşturucu kullanımı olan bir bağımlılıktır. Geçiş uyuşturucusu olarak adlandırılması ise çok doğru. Ben öyle karşıydım ki, buna rağmen kaçınılmaz bir son oldu. Bu kötü tecrübelerimi sizlerle de paylaşmak istedim. Belki bu deneyimlerimi okuyan birisini esrar bağımlılığı yaşamasından kurtarırım.

Ortamın Etkisi

Astım hastalığım vardı. Sigara bile kullanmazdım. Ev arkadaşım ve sevgilisi her gün ot içerlerdi. Bir yıl aynı evde salonun ortasında her an içerlerdi ancak ben bir gün bile merak etmedim. Her zaman ‘ Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.’ demiştim. Fakat etrafında bir yılan varsa elbet bir gün dokunuyormuş. Bunu çok geç anladım.

Ev arkadaşım ve sevgilisi 1 yıl boyunca esrar bağımlılığı yaşadı. Öyle kötü bir zamandan geçiyordum ki bir hafta boyunca ne yemek yedim ne konuştum. Bir gün işten çıkıp eve geldim. O gün o haftanın en kötü gününü geçiriyordum içtiğim alkol bile beni rahatlatmamıştı. Arkadaşım yine esrar içiyordu. Öyle çok eğleniyordu, öyle iştahlı yemek yiyordu ki tüm gece onu izledim. O gün de tuttum kendimi. Ertesi gün içimde garip bir his vardı.

Belki de önce ki gece deneyebileceğimi düşündüğüm içindi bu hissettiğim. Evet, içmek istedim. O mutluluğu, rahatlığı yaşamak istedim. Söylediğim gibi astım hastası olduğum için garip bir ürperti vardı. Arkadaşıma bunu söylediğimde iyi bile geleceğini söylemişti. Denedim. Bir şey olmadı. İlkinde anlamayacağımdan bahsetti. Tekrar içtim. Yine bir şey olmamıştı. Gece boyunca içtik. Sonunda çok kötü olmuştum. Ancak buna rağmen diğer gün yine içtim. Bu kez eğlenmiştim. O haftayı boşuna can sıkıntısıyla atlattığım için kendime çok kızdım hatta ve hatta 1 yıl boyunca neden daha önce içmediğim için de kızgındım. Nereden bilebilirdim esrar bağımlılığı beni nerelere götürecekti.

Esrar Bağımlılığa Dönüşür

Arkadaşım bir kaç ay sonra sevgilisinden ayrıldı. Daha çok içmeye başladık. 2 yıl boyunca aralıksız içtik. Bir dönem gece uyanıp içer tekrar uyurduk. Gece geç yatıp sabah iş yüzünden erken uyanmak bir yerden sonra zor gelmeye başlamıştı. İşten ayrıldım. Ama bu sefer esrar alacak para olmuyordu. Ailenin gönderdiği sadece eve yetiyordu. Daha rahat bir iş bulmalıydım. Aklıma gelen tek yer bar oldu. Geç işe gidecektim böylelikle arkadaşımla daha rahat olacaktık. Çünkü o çalışmıyordu her an evde içiyordu. Belki de kıskanıyordum. Barda işe girmek iyi görünüyordu ancak öyle değildi. İçen daha çok arkadaşım oldu. Sadece esrar bağımlılığı yaşayan kişiler değildi. Sentetik ve uyarıcı madde kullanan kişilerle de tanışmıştım. Esrar bağımlılığı yaşayalı 3 yıl olmuştu bile. Tabi ardından bonzai, jamaika geldi. Ne kadar kendimizi uzak tutmaya çalışsak bile içici çevre olunca başka şeyler denememek mümkün değil.

Ev arkadaşımla bir gün bir arkadaş ortamına girdik. Esrar, hap herkes içiyordu. Çok direnmemize rağmen merak ettik ve yenildik. Hap içmiştik. O gün ne kadar esrar içtik bilemiyorum. Esrar ile birlikte hap dönemi başladı. Bir gün hap ile birlikte sentetik uyuşturucu içtik. Ben çok kötü oldum. Astım krizine girdim gözümü acilde açtım. Doktorlara ne söyleyeceğimi bilemiyordum. Her şeyden önce öyle utanmıştım ki kendimden tahmin edemezsiniz.

Esrar bağımlılığı ve uyuşturucu bağımlılığı yaşamadan önce 58 kiloydum. Esrar bağımlılığı ile başlayan bu süreçte 42 kilo olmuştum.  Annem kilo kaybımdan dolayı her gördüğünde ağlarken yaşadığım uyuşturucu bağımlılığı sürecini bilse kim bilir ne kadar üzülecekti. 5 yılın sonunda kendime ‘ Neden’ diye sordum. ‘Neden yapıyorsun bunu kendine? İstersen bırakırsın.’ dedim. Bıraktım 3 yıl hiçbir şey içmedim.

Esrar Bağımlılığı Yenilgiye Uğrattı

Fakat esrar bağımlılığı bir türlü geçmiyordu. Sürekli aklımdaydı. Ara ara içmeye başladık. Esrar bağımlılığı yaşadığımı kabul etmemin zamanı çoktan gelmişti. Çünkü bir dönem sonra yine sürekli hale geldi. Bu benim hoşuma gitmemeye başladı. Hayatımda hiçbir zaman yenilmedim. 2010 yılında daha 18 yaşına gelmeden ailesinden ayrılan bir kadın olmama rağmen yenilmemiştim. Ama esrar bağımlılığı beni yeniyordu. Birçok kez yenildim fakat bu kez yenilmemeliydim. Aklıma koymuştum bırakacaktım. Ama neredeyse her bağımlının yaşadığı gibi bugün son, yarın son diyordum. Sonu yoktu. Fark etmeliydim. Ailemin yanına gitmeye karar verdim. Bu süreçte bana en iyi gelecek şey onların sevgisi ve iyi niyeti olacaktı.

Esrar Bağımlılığı
Asla Yalnız Değilsin. Asla Yalnız Olmayacaksın.

Esrar Bağımlılığı İçin Kurtuluş Yolu

Ailemle uzun bir dönem zaman geçirmek için yanlarına gittim. İlk zamanlar benim için çok zordu. Birçok kez kalplerini kırdım. Çok gergin, huzursuz ve sinirliydim. Anlam veremiyorlardı. Anlatamazdım. Araştırmalar yaparak, uyuşturucu madde bırakma döneminde oluşabilecek durumları anladım. Bu süreç normaldi ama kimseyi kırmaya hakkım yoktu. Tek suçlu bendim. Kendi çabalarım ile bunu atlattım.

Artık esrar bağımlılığı da yaşamıyordum. Bir daha içen arkadaş edinmedim. Ev arkadaşım bırakmış olsa da onunla yan yana gelince bir gün yine içiyorduk. Arkadaşlığımızı bitirmemiz gerekiyordu. Zorda olsa bunu yaptık. Birbirimize iyi gelmiyorduk yapmak zorundaydık. Bir daha hiç görüşmedik. Artık onun da benim de yeni bir hayatımız vardı. Umarım o da yaşantısında bir daha esrar bağımlılığı yaşamamıştır.

Her şey mutlu olmak istediğim için başladı 1 ayda geçecek mutsuzluğu 5 yıla uzatmıştım. Hiçbir şey sizden daha önemli değil. Hayatta hep mutlu olmayabiliriz. Ama hep mutsuz da olmayacağız. O an mutlu olmak istediğimiz için yıllarımızı mutsuz geçirmeyelim lütfen. Kimse uyuşturucu bağımlılığı yaşamayı hak etmiyor. Hayat çok değerli ve çok güzel.

 

Ayrıca Bknz:

Bağımlılık mı Hastalık mı?

Uyuşturucu Tedavisi

Madde Bağımlılığıyla Mücadele: Kız Kardeşim

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

“Esrar Bağımlılığı” hakkında görüşlerinizi yazın. (27 Görüş)

 1. Her pisliğin başı aslında bu. Her şey bu pislikle başlıyor. Esrar bağımlılığı yok diyorlar güya ama var.

  1. Ayşe Hanım merhaba, gençlerimizi bu şekilde kandırarak uyuşturucu kullanmalarını sağlıyorlar. Bu yayılan yalan aslında planlı bir hareket. Gençlerimizin uyuşmuş olması bir çok düşmanın ekmeğine yağ sürmüş oluyor. Sizin de söylediğiniz gibi esrar bağımlılığı vardır. Esrar, diğer tüm uyuşturucu maddeler gibi bağımlılık yapan bir maddedir.

  1. Rakia Hanım merhaba; esrar bağımlılığı olduğunu insanlar ne kadar çok bilirse dediğiniz gibi içmeden önce bir kez daha düşünecek diye umut ediyoruz. Yorumunuz için teşekkür ediyoruz.

  1. Sevil Hanım, gençler bunun bir bağımlılığı olduğunu bildiğinde bundan uzak kalacağına inanıyoruz. Yazımızı beğendiğiniz ve destek verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

  1. Umarım birkaç kişiye de olsa yol gösterebiliyoruz. Desteğiniz hiç eksik olmasın inşallah. Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

 2. Bağımlılığı yok yalanıyla başlarsın. Belli bir süre sonra kesmemeye başlar daha yükseğini ararsın. Bi bakmışınki uyuşturucu bağımlısı olmuşsun. Esrar bağımlılığı vardır. Allah hepsinin belasını versin

  1. Maalesef toplumda doğru diye bilinen en büyük yanlıştır. Bağımlılığı olmayan hiçbir uyuşturucu, uyarıcı ya da keyif verici madde yoktur. Biz de aynen sizin gibi düşünüyoruz esrar bağımlılığı vardır.

 3. Ben kızımın esrar kullandığını düşünüyorum ama emin değilim.Numaradan arasam yardımcı olurmusunuz?

  1. Zehra Hanım merhaba; dilerseniz 0888 228 30 30 numaralı hattımızdan, dilerseniz sitemiz üzerinde bulunan canlı destek hizmeti üzerinden bize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

 4. Çok güzel bir paylaşım olmuş zararin neresinden dönersen kardır bu kişinin kendi elindedir.Arkadaş seçimi bu tarz bağımlılıklarda en büyük faktörtür.Aile ise en büyük destek.Allah evlatlarımızı bu tür kötülüklerden korusun inşallah

  1. Melis Hanım, ne kadar doğru ve ne kadar güzel bir yorum olmuş bu böyle. Üzerine söyleyebileceğimiz bir şey yok. Elinize sağlık. Teşekkürler.

 5. sitenizi çok faydalı buldum, esrar bağımlılık yapmaz gibi düşüncelerle avunan birçok bağımlı var ortalıkta. oldukça aydınlatıcı olmuş.

  1. Maalesef insanlar yıllarca bu yalanlarla kandırıldı. Esrar bağımlılığı yoktur denilere insanların esrarı masum görmesi ve içmek için daha kolay adım atması sağlandı.

 6. Merhaba size teşekkür ederim 🤗 böyle kötü alışkanlıklardan uzak ordam oluşturunuz için böylece bir hayat daha oluyor

 7. Ulkemizde siz ve sizin gibi insanları görmek beni çok mutlu ediyor Size sonsuz teşekkür ediyorum böyle gusel bir şeylere vesile olduğunuz için

 8. Çok etkili bi yazı olmuş.Çevremdeki pek çok kişide tubam içerikleri ve yönlendirmeleri sayesinde çok güzel yollar katettiler.Bu paylaşımında aynı etkide olacağından eminim.Teşekkürler

 9. Çok berbat bir semtte büyüdüm ve gerçekten aileme minnettarım bizi bu günlere dirençli bireyler olarak getirdikleri için. Fakat atkadaşlarım bizim kadar şanslıdeğillerdi. Bir çoğuyla yolumuz mecburen ayrılmak zorunda kaldı. Ama çırpınışları hep gözümün önünde kaldı. Umarım o insanlar bu sayfadan haberdarlardır ve iletişime geçmişlerdir. Çünkü biliyorum ki iletişime geçtikleri “dostlar” , istedikleri desteği verebilecekler ve avuçlarında tuttukları bambaşka, huzurlu hayatı vereceklerdir onlara.

 10. Esrar çok masum gözüken bir madde ama esrar içen bir kişi diğer uyuşturucuları da her an içme potansiyeline sahip oluyor. Doğal ve bağımlılık yapmıyor yalanına çok güzel değinilmiş. Valla çok iyi yazı olmuş sağolun

 11. Merhaba yalan yanlış bilgilerle insanları kandırmayın. Esrarın bilinen milyon tane faydası var ve bağımlılığı sıfırdır. Eğer esrar bağımlılık yapan bir madde olmuş olsaydı basit ayakta tedavi yöntemi uygulanmazdı. Bizim ülkemizde en büyük uyuşturucu sigara ve alkoldür çünki herkes rahatlıkla ulaşabiliyor. Esrar gibi doğal yüksek faydalı bir mucizeyi yasaklayarak sentetik uyuşturucuların önünü açanların tanrı binbir belasını versin.

  1. Kenan Bey merhabalar, öncelikle sayfamızda bulunan tüm yazılar eski uyuşturucu kullanıcıları ve eski bağımlılar tarafından yazılmışlardır. Yani bu bilgilerin yanlış olması mümkün değildir. Her biri yaşanarak öğrenilmiş bilgi ve tecrübelerden
   oluşmaktadır. Esrar maddesinin bilinen faydaları bulunmaktadır. Ancak zararlarını ve faydalarını bir teraziye koyduğumuzda zararları çok daha ağır basmaktadır. İşte bu yüzdendir ki esrar A SINIFI UYUŞTURUCU grubundadır. Ayrıca esrarın bağımlılık yapıcı özelliği olmasaydı sizin de belirttiğiniz gibi tedavi gibi bir durum söz konusu olmazdı 😉

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir