Bir Kereden Bir Şey Olur!

Hap bağımlılığı veya herhangi bir madde bağımlılığı için söylenebilecek en doğru cümle bu yazının başlığıdır.

Klasik bir yazı yazmak yerine tecrübelerimi maddeler halinde anlatmak istedim. Hap (ecstasy, ex, düğme, ekstazi, şeker…) kullanmış ve bu bağımlılığı yaşayan insanlarda ne gibi değişiklikler olur;

 • Bir kez kullanmanın en büyük zararı, kişiye zarar verdiğini farketmemesidir.
 • Yaklaşık 3 – 3.5 senelik tecrübemde 15’ten fazla hap kullanıcısı tanıdım. Sadece 1 ya da 2 kişinin tek kullanımda kalabildiğini gördüm. Bu tanıdıklarımın %90’dan fazlası bu bağımlılığı yaşadı. Yani 1 kereden çok şey olmuştu.
 • 2. kullanımın zararı kısa ve öz. 3-4-5-6-7….. kullanmaya devam eder ve öyle uzun bir süre gider.
 • Artık hap bağımlılığı oluşmaya başlamıştır. Yürümek, koşmak, eğlenmek, spor yapmak, aile ile eskisi gibi olmak ve daha birçok şey hızla zorlaşır. En sevdiğiniz alışkanlıklar yok olur.
 • Sadece mutluluğunuzu engellemez. İçimizde yaratıldığımızdan beri varolan tüm duyguların (sevinç, hüzün, keder, şaşkınlık, heyecan…) körelmesine sebep olur.
 • Aileniz, iyi arkadaşlarınız, sevdikleriniz size uzak ancak kötü insanlar en yakınınızda olur ve ne yazık ki siz bu insanları iyi zannedersiniz.
 • Tek seferde öldürebilir. Bir günde hayatınız yok olabilir.
 • Eğitim kurumları, kütüphaneler, okullar daima uzakta; karakol ve hastaneler en yakınınızda olur.
 • Hap bağımlılığı, alkol ve sigaraya olan bağımlılığınızın onlarca kat artmasına sebep olur.
 • Hap kullanmak sentetik uyuşturuculara ve diğer bütün kimyasal uyuşturuculara kapı açar.
 • Hap bağımlılığı gelecekte onlarca akıl hastalığına yol açacak ve bu hastalığınızdan kurtulabilmek için senelerce tedavi görüp, onlarca ilaç kullanmak zorunda kalırsınız.
Ecstasy
https://tubam.net/ekstazi/

Hap Bağımlılığı Pişmanlıktır!

Size yaşatacağı 2 saatlik sahte bir mutluluk için tüm bunları yaşamak ister misiniz? Kafanızda kullanmak ve kullanmamak arasında bir terazi kurun. Hangi taraf daha ağır basıyor?

hap bağımlılığı
Ecstasy

Ekstazi kişide fiziksel ve zihinsel olarak geri dönüşü olamayacak sorunlara yol açacak. Özellikle ilk kez denemeyi düşünen veya henüz yolun başında olan arkadaşlar; umarım bu yazıyı okursunuz ve bu yanlıştan tereddüt etmeden dönersiniz. Emin olun eğer bu hatayı yaparsanız ömür boyu pişmanlık duyacaksınız.

Ayrıca Bknz:

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

“Bir Kereden Bir Şey Olur!” hakkında görüşlerinizi yazın. (17 Görüş)

 1. Rabbim kimseyi boyle kötü bir deneyime maruz kalacak kadar sinamasin. Dusmanimin basina dilemem derler ya iste oyle birsey. Bu yuzden sizin gibi kuruluslari, insanlari bilinclendirmek ugruna verdiginiz mücadele icin kutluyorum. Sonucta eski bağımlılar olarak baskalari da yanmasin diye ugrasmak yerine, benden sonrasi tufan mantigiyla hareket ederek umrunuza takmayabilirdiniz. Tebrikler TUBAM.

  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Elimizden geleni gücümüzün yettiğince yapmaya devam edeceğiz. Bizim ve ailelerimizin yaşadıklarını başkaları yaşamasın diye tüm uğraşımız. Sizler gibi duyarlı insanların sayesinde inşallah daha çok ihtiyaç sahibinin hayatına dokunacağız.

 2. Arkadaşım olacak bir şer*siz bir kere verdi bana. O kadar iğrenç bir tadı var ki.. Hapı içtikten 30 dakika sonra kustum. Başım döndü tövbe ettim uyuşturucuya.

  1. Kahraman Bey öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Size uyuşturucu veren hiç kimse sizin gerçek arkadaşınız değildir. Bu tarz insanların yakınınızda olması her zaman risktir. Gerçek arkadaş size zarar verecek şeyler yapmaz aksine sizi pisliklerden koruma ve uzak gayretinde olur. Tekrar hiçbir maddeyi denememeyi şiddetle öneriyoruz. Ömür boyu temiz kalmanız dileğiyle…

 3. Hayatımın 6-7 yılını çaldı bu hap. Çok ciddi bir hap bağımlılığı yaşadımmm.
  . Ne psikoloji kalmıştı ne sosyal hayat. Allah üreteni de, satanıda kahretsin.,; Şükür yıllardır temizim. Özellikle yaşı genç kardeşlerim okuyorsa merak edip başlamayın. Yazıdada diyor ya hani hap bağımlılığı gerşekten pişmanlık

  1. İrem Hanım öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Hap kullanmak psikolojiye çok ciddi zarar vermektedir. Hatta bazı kullanıcılarda yarattığı tahribat kalıcı olmakta ve ömür boyu bu hastalıkla yaşamak durumunda kalmaktadır. Ömür boyu temiz ve sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 4. Hap küçüktür ama zararı büyük.
  Tüm bağımlılıklar gibi hap bağımlılığının da zamanında tedavi edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Halk arasında haplanmak denilen ve bunun sonucunda kendisine hatta başkalarına zarar verebilecek duruma gelen bireyler olmamak için herkes elinden geleni yapmalı.
  Özellikle de ülke olarak normal yolla bizi alt edemeyeceğini anlayan dış güçler bu tür uyuşturucu maddelerin ortaöğretim alanlarına girerek toplumsal çöküşü amaçladıkları da görülmektedir.
  Bu konuda duyarlı olmak ve gerektiğinde müdahale etmek, tüm vatandaşların vazifesi olmalıdır.

  1. Tanju Bey öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Uyuşturucu ile topyekun mücadele etmek çok önemli bir şey. Türkiye jeopolitik konumu dolayısıyla uyuşturucu sevkıyatının maalesef geçiş noktası. Ayrıca genç nüfusun çok olması ülkemizi yine bu konuda hedef durumuna getirmektedir. Duyarlılığınız ve desteğiniz için ayrıca teşekkür ediyoruz.

   1. Adım melisa 17 yaşındayım. Yaklaşık 4 aydır yoğun bir şekilde hap kullanıyorum ortada Ne eski ben var ne de eski aklım. Çok ortam gördüm çok insan tanıdım bu illeti çoğu genç de beni bişey sansınlar bak bak bu uyuşturucu kullanıyor desinler maksadıyla başlıyorlar, bu ortamlara giriyorlar. Yaklaşık 3 yıldır uyuşturucu kullanıyorum tabi ki arkadaş ortamı önemli ama insanın birazda kendi içinde olmalı kendini frenlemeli bu zamana kadar benim kullandığım ne varsa çoğunu kendi isteğimle kendi merakımla, irademle denedim başladım. İnsan kendini ancak bu kadar düşürebilir kendini ancak bu kadar acıncak hale getirebilir. Hala da kullanıyorum ama bi yandan da herşeyin farkındayım artık elimde değil dur deyince duramıyorsun keşke en başta dur diyebilseymişim kendime. 1 ay önce hastaneye yoğun karın ağrısı mide bulantısı iştahsızlık halsizlikten gittim ve karaciğerimin iltihaplandığını öğrendim işte şeytan bi kere uğramış sana daha gitmiyor hastanede yattım bir hafta ve çıktığımda yine ısrarla içmeye devam ettim. Ama benimki bildiğiniz gerizekalılık kafamın olmayacağını bildiğim halde abartısız hergün içtim akıllanmadan hergün ve bu aralar o kadar yoğun içiyorumki iki üç haftadır gözüme uyku girmiyor ve ben hergün farklı kabuslar görüyorum he gerçi iki haftadır kullanmıyorum ara vermeye karar verdim ama bunun adını cismini resmni gördükçe içimde bir heyecan kalbimde bir hızlılık değişik bir his oluşuyor. insanın gözünde ikinci bir perde vardır bu hapı kullanan insan o ikinci dünyada Yaşar kendini git gide kaybeder yukarda da yazılmış bir söz ve inanınki çok doğru bu ortamlardan tanıdığım bu illetten nefret etmiş bi abi bir gün bana bu sözü söylediğinde uzunca bi düşünmeme sebep olduki “bu boku veren senin dostun değildir” o kadar ama o kadar doğruki insan o an o mutluluğu herkes yaşasın istiyorr ama kimse kimsenin hayatını hiçbizaman düşünmez. Kimseyi düşürmesin Allahım herkese akıl sabır versin paylaşmak istedim bende bi kaç bişeler 🙂

    1. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. İnsanın kendi içinde olmasından bahsetmenize çok katılmıyoruz. Belirttiğiniz gibi merakınızdan uyuşturucu maddeleri denediniz ama o arkadaşlarınız olmasaydı sizler belki de o maddelere ulaşamayacak ve denemeyecektiniz. Bu nedenle arkadaş ortamının etkisinin çok büyük olduğuna inanıyoruz. Bu kadar bırakmak istiyorsanız içinizde bu istek varken tedavi görmenizi şiddetle öneriyoruz. Verdiğiniz aranın kalıcı olmasını temenni ediyoruz. Bırakmanız konusunda elimizden gelen her ne olursa yapmaya her zaman hazırız.

 5. Bağımlı olmam sanan arkadaşlar sadece hap bağımlılığı değil her bağımlılık gerçek. Geçmişim mahvoldu şimdi ne yapsam o günlere dönemiyorum o hataları düzeltmiyorum., Yazıda madde madde açıklamışsınız bunların üzerine yazılacak daha o kadar çok pisliği varki

  1. Erkut Bey öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Söylediğiniz gibi yazılanların üstüne daha yazılabilecek o kadar çok şey var ki… Anladığımız kadarıyla bırakmış ve artık temiz birisiniz. Size tek önerimiz geçmişteki hatalarınıza takılı kalarak yaşamayın. Onları düzeltmeye çalışma yerine yeni bir gelecek inşa ederek yaşamaya gayret edin. Ömür boyu temiz kalmanız dileğiyle.

 6. Merhabalar yazılarınızı okudum gerçekten yazılarınız doğru bende arkadaş ortamında bir arkadaşımızın tavsiyesiyle başladım ama benimki ilk kullanımda maalesef psikolojim adına kötü etkiler bıraktı hala panik atak hastalığı ile uğraşıyorum

  1. Merhabalar, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Maalesef bazı ağır kimyasallar beyine ciddi hasarlar verebiliyor ve bu hasarların onarılması yıllar sürebiliyor. Hiç geçmeyecek, artık hep böyle kalacağım diye sakın düşünmeyin, umutsuzluğa kapılmayın. Birkaç yıl da sürse bu etkiler mutlaka geçiyor. Tekrar maddeye asla dönmemeniz dileğiyle…

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir