Madde Bağımlılığıyla Mücadele: Kız Kardeşim

Bağımlılıkta Aile Rolü

Aile fertlerinin madde bağımlılığıyla mücadele konusunda etkisi çok büyüktür. Bağımlı bir aile bireyine verilebilecek en büyük destek yine o aile içerisindeki bireylerden çıkar. Her aile bireyinin bağımlı kardeşine, oğluna vb. ilgisi ve alakası her zaman çok daha yoğundur. Sizlere bağımlılığı ile mücadele ettiğimiz kız kardeşimden bahsedeceğim.

Kız kardeşim deli dolu bir kişiliğe sahiptir. Onun ne yaptığını anlamak bir hayli zordur. Kararlarını ne yönde verecek, konulara anlık tepkileri ne olacak derken insanı düşündürüp durur. Şu an 20’li yaşlarında ancak sizinle paylaşacağım olay 14-16 yaş aralığında yaşandı. Karşı komşumuzun benden bir yaş kadar büyük olan bir kızı vardı. Aile yaşantısı olarak zorlu ve sıkıntılı bir hayattan geçiyordu. Kız kardeşim ile bir yakınlık kurdu ve sürekli birlikte zaman geçiriyorlardı. Keza ben zaten sürekli kardeşimle birlikte her yere giderdim zaman geçirirdim. Ancak artık benimle olmamaya başlamıştı. Hep komşu kızı ile birliktelerdi. Bu durum beni kıskandırıyordu. Dolayısıyla aklıma başka bir şey gelmiyordu. Bir gün evde annemle temizlik yapıyorduk. Bazanın alt kısmını toparlamaya karar verdik. Orada karşılaşacağımız şeyden habersizce kıyafetleri katlamaya
dalmışken bir anda annem küçük bir paket buldu. İçinde çiçek tohumu gibi bir şeyler vardı. Dikkatlice paketi incelediğimizde esrar (ot) tohumu olduğunu anladık. Komşu kızı, kardeşimi kullanıyor muydu? Yoksa bunları birlikte mi içiyorlardı? Bunları bulduğumuza göre içiyorlar tamam; fakat neden bu tohumlar vardı? Annemle birlikte bir hafta kardeşimi gözlemledik. Odasında pet şişeler bulmaya başladık.

Sonra bir gün kardeşimin okul arkadaşlarından biri onun bir arkadaşı ile ‘bally’ içtiğini söyledi. Mümkündü. Araştırmalarıma göre bazı dönemdeki fevri davranışları, sinirli halleri bundan kaynaklanıyordu. Bu da onun vücudunun o maddelere ihtiyaç duyduğu anlamına geliyordu.

Madde bağımlılığıyla nasıl mücadele edilirdi? Bilmiyorduk…

Madde Bağımlılığıyla Mücadele: Kazanan Biz Olacağız

Ona, bildiğimizi söylemeden bir psikologa götürdük. Sinirli hallerinden kurtulması için olduğunu söyledik. Aldığı terapi onu biraz daha sakin bir kişiliğe büründürdü. Evin ve okulun yerini değiştirdik. Onu o ortamlardan uzaklaştırmak için ona fark ettirmeden yapılabilecek her şeyi yaptık. Ama o ne yaptığımızı anlamıştı. Benimle konuşmak istedi. Olan biten her şeyi anlattı. Hayatımda ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya kalmış olmama rağmen annemle birlikte doğru bir yol izlemiştik. Kardeşim evde bizimle geçirdiği vakitlerden sonra ve o sakinliğin vermiş olduğu doğru düşüncelere erişmiş bir şekilde bize yardımcı oldu. Tabi kendisinin bağımlılıktan kurtulma isteği olunca iş daha kolay çözümlendi. Hep birlikte el ele bunun üstesinden gelmiştik. Artık o arkadaşlarıyla görüşmüyordu. Kendisinin kim olduğunu ve ne yapması gerektiğini biliyordu. Elbette sinirli halleri bir dönem daha devam etti; ancak nedenini bildiği için her seferinde kendisini dizginledi. Bu bize daha da yardımcı olmuştu.

Madde Bağımlılığıyla Mücadele
Bağımlılıkla Mücadele: Kazanan Hep Biz Olacağız

Bir kardeşin tüm bunları yaşaması insanı derinden etkiliyordu. Önce ne yapacağımı bilememiştim. Onu dışlayarak ya da kavga ederek bir yere varamazdık. Kişiliğine uygun bir planlama yaptık ve uygulamaya geçmek için onu rahatsız etmeyecek şekilde yaklaşılması gerektiğini fark ettik. Ona uygun davranıp yaşamak çözüm olduğunu göstermek uygundu. Biz de tam olarak bunu yapmıştık ve o küçücük olan kardeşim eline, ağzına, bünyesine yakışmayan maddelerden kurtulmuştu.

 

Ayrıca bknz:

 https://tubam.net/bagimli-cocugu-olan-anneler/

 

Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

“Madde Bağımlılığıyla Mücadele: Kız Kardeşim” hakkında görüşlerinizi yazın. (5 Görüş)

  1. Ablam ile ailemle aynı zamanlardan geçtik. An ve an aynı süreçler diyebilirim. Şükürler olsun karanlık günler onların destekleriyle geçti gitti. İçimde bir şey onlara ve kendime, tüm o yaşananlar olurken artık durması gerektiğini ve ne kadar acı çektiğimi çektirdiğimi fark ettirdi. Bu durumda olan herkes umarım çevresi ve sizlerin bu güzel çalışması sonucunda son bulur. Yapılan bu hizmet için , kendim ve yardımda bulanabileceğiniz herkes adına teşekkür ederim.

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir