Madde Bağımlılığı Nedir?

Madde Bağımlılığı

Uyuşturucu madde bağımlılığı bireyin kullanmış olduğu maddeyi bırakamaması olarak kısaca özetlenebilir. Bağımlı kişi aslında bu kullanımın kendisine zarar verdiğinin farkındadır. Ancak otokontrol sağlayamayarak kullanımına devam eder. Eğer bağımlı madde kullanımını durdurursa “yoksunluk” diye tabir edilen süreci yaşayacaktır. Bu nedenle kişi iradesine engel olamayarak tekrar madde kullanacaktır. Bu kısır döngü içerisinde bağımlının, uyuşturucuya karşı toleransı artacak ve daha kısa aralıklarla, daha yüksek dozda uyuşturucu kullanmaya devam edecektir.

Uyuşturucu ile Nasıl Tanıştım?

Uyuşturucu madde ile tanışan kişilerin büyük bir oranı arkadaş çevresinin teşvikleriyle uyuşturucu madde alışkanlığı kazanıyor. Eğer kişi madde kullanımı yapan bireyler ile arkadaşlık kuruyorsa “özenti” sonucu da uyuşturucu madde kullanımına başlayabilir. Bunun yanı sıra uyuşturucuya başlayan bireylerin aile içerisindeki kopukluk, aile baskısı veya ilgisizlik yine bireyi küçük yaşta uyuşturucuya yöneltebilecek unsurlar arasındadır.

Peki Nasıl Fark Edeceğiz?

Uyuşturucu madde kullanan gençlerin ailelerinden en çok aldığımız sorulardan biri ise ‘’Çocuğumun uyuşturucu madde kullandığını nasıl fark edebilirim?’’

Uyuşturucu madde kullanmaya başlayan bireylerde; ilk olarak fiziksel belirtiler ortaya çıkar; bunlar uyku düzensizliği, depresyon ve sinir hali, maddi ihtiyacın artması, kişisel bakımda özensizlik, , gözaltı morluğu, iştahsızlık, sosyal ilişkilerinde kopukluk, düzensiz yaşamın sıklaşmasıdır. Genellikle uzun süreli uyuşturucu kullanan kişilerin sosyal hayattan neredeyse tamamen koparak yalnız kaldığı ve yalnız hareket ettiği gözlemlenir.

Ayrıca kişi psikolojik olarak otokontrolünü kaybetmeye başlayacağından; öfke nöbetleri sıklaşarak, kişiliğinden uzaklaşmaya başlayacaktır. Davranışlarında gözle görülür değişikler ve özellikle belirli zamanlarda madde yoksunluğunu gösteren tutumlar saplanacaktır.

Hayatımızda birçok olumsuzluk yaşıyor, birçok kez beklemediğimiz gerçeklerle yüz yüze kalıyoruz; ama şunu hiç unutmamalıyız ki her seferinde hayat bize daha güçlü durabilmemiz için bir ödül vermiş oldu.

Uyuşturucu madde kullanımına teşvik edilmenize hiçbir şartta müsaade etmemeli ve yardım almaktan asla çekinmemelisiniz. Uyuşturucuyu bırakmanın en kolay ve kesin yolu hiç başlamamaktır. Arkadaşa söylenemeyen “hayır” sözcüğü nedeniyle onlarca seneyi kaybedebilirsiniz.

Madde Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmak için öncelikle bağımlının bunu istemesi gerekir. Bireyin bağımlı olduğunu kabul etmesi ve bağımlılıktan kurtulmayı istemesi ile süreç başlatılabilir.

Ailenin bağımlı ile kesinlikle madde etkisindeyken bu konuda konuşmaması gerekir. Genelde gözlemlenen şey bağımlı birey içtikten hemen sonra bırakmayı ister. Ancak yoksunluğu hissettiği ilk an da iradesini kontrol edemeyerek yine madde kullanır. Dolayısıyla ailenin veya uzman kişinin bir bağımlıyla bırakma sürecini asla madde etkisindeyken konuşmaması gerekir.

Uyuşturucu bırakma süreci zorlu ve uzun bir süreçtir. Dolayısıyla bağımlının buna hazır olması kadar ailenin de bu sürece hazır olması gerekir. Aile bu sürece hazır olmadığı sürece çocuğundan bunu istememelidir. Çünkü aile desteği olmadan bağımlının bu süreci tek başına atlatması neredeyse imkansızdır.

Aile bu süreçte asla çocuğunu veya kendilerini suçlar şekilde konuşmamalıdır. Yani çocuğuna asla kurtulamayacağını ya da onun yetersiz bir kişilik olduğu gibi ifadeler kullanmamalıdır. Aile içerisinde anne ve baba suçu birbirine atmamalıdır. Bu bir ailenin hep beraberce ortak eksikliği dolayısıyla yaşanan bir sorundur.

Bağımlıyı tedavi için “ikna” süreci anlamsızdır. İkna edilen bir kişi sadece ailesi, eşi, çocuğu vb. bir kişi için bırakmayı kabul edecektir ve sonraki dönemde bu kişilerle yaşayacağı en ufak bir sorunda tekrar maddeye dönecektir. Bu nedenle bağımlının bunu bizzat kendisi için yaptığını ona kabul ettirmek gerekir. Çünkü bağımlı kişi bu süreçten kurtulursa çevresindeki her şey (aile, eş, çocuk, iş vb.) zaten iyiye doğru gitmeye başlayacaktır.

Uyuşturucudan Kurtuluş Mümkün

Madde bağımlılığı tedavisi için çalışan birçok hastane ve uzman vardır. Ancak bizim kanaatimiz bu mücadelede kesinlikle uyuşturucudan kurtulmuş bireyler ve onların ailelerinden destek alınmalıdır. Onlar bu süreçleri bizzat yaşamış kişiler olarak bağımlı bireyin ne düşünebileceğini, ne hissedebileceğini bir doktordan daha iyi bilip, anlayacaktır.

madde bağımlılığı
Uyuşturucudan Kurtulmak Mümkün

Şu kabul edilmelidir; madde bağımlılığı bir hastalık değildir. Bu nedenle ilaçla tedavisi anlamsız ve çözümsüzdür. Günümüzde yapılan çalışmalar bu yöndedir ve birçoğu aslen fayda sağlamamaktadır. Örneklemek gerekirse ‘eroin’ tedavisi için bazı kırmızı reçete ilaçlar kullanılmaktadır. Bağımlı birey bu ilaçlarla eroin kullanımını bırakabilir ancak bu kez de ilaçlara bağımlı hale gelmektedir. Bu ilaçların bırakılması da çok uzun ve zorlu bir süreç alacaktır.

İlaç tedavisi yerine kişinin bir rehabilitasyona tabii tutulması ve bu sürecin eski bağımlıların yapacağı rehberlikle birlikte ilerletilmesi en doğru yol olacaktır.

Bağımlılıktan kurtuluş süreci uzun bir dönemi kapsar. Kısa bir sürede bağımlı bireyden başarı beklemek onun üzerinde gereksiz ve de yanlış bir baskı oluşturacaktır. Sürecin olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Madde bağımlılığından kurtulmuş bir bireyin aşırı öz güven duyması yanlış olur. Aşırı öz güven insanı tekrar hataya götürebilir. Örneğin, “ben ne de olsa bırakabiliyorum ve irademi kontrol ediyorum 1-2 kez içsem hiçbir şey olmaz.” gibi bir düşünceye girmek kaçınılmaz olur. Öz güven iyidir ancak fazlası zararlı olur. Bireyin her zaman içinde biraz korku taşıması onu maddeden uzak tutacaktır. Her zaman ya tekrar başlarsam ve o kötü, rezil günlere tekrar dönersem korkusu bireyi maddeden uzak tutacak önemli bir düşünce olur.

Bulunduğu mahalleden taşınmak hatta şehir değiştirmek gibi eylemler iyi olabilir ancak birey şunu unutmamalıdır; uyuşturucuyu beyin asla unutmayacaktır. Zaman zaman rüyalarına bile girecektir. Ömür boyu uyuşturucudan kaçılamaz. Ona hayır demeyi öğrenmek bir zorunluluktur.

 

Ayrıca Bknz:

Bağımlılık Nedir?

Uyuşturucuyu Nasıl Bırakabilirim?

Uyuşturucudan Kurtulmak ve Aşamaları

Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

“Madde Bağımlılığı Nedir?” hakkında görüşlerinizi yazın. (3 Görüş)

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir