Madde Bağımlılığı, Oluşan Sırlar ve Gerçekler

Sevgilim ve arkadaşları ile aynı evde yaşıyorduk. Hepsiyle çok çok iyi anlaşıyorduk. Evde tek kadın ben olduğum için düzen bana aitti. Birçok kadın gibi bu beni mutlu ediyordu. Aslında tüm bu samimiyetin gerçek olduğunu düşünüyordum… Gizlenen onca sır varken hangi gerçeklik doğrudur? Yıllarca saf yerine koyulmuşum. Yanı başımda madde bağımlılığı olan kişiler varmış ama her şeyden habersiz o korkunç olayların içinde yüzmüşüm. Üzücü olan bu olayların içinde kalmam mı? Yoksa sonunda yaşattıkları mı? Kararı siz verin…

Bir gün dışarı çıkmak için hazırlanıyorduk. Yemek yemek için makarna hazırlıyorduk. Sevgilime ev arkadaşı hapisteyken yaptığı makarnadan daha güzel olduğunu söyledi. Şaşırarak konudan bahsetmelerini istedim. 6 ile 8 ay yatmışlar. Neden yatmışlar bilmiyorum. Ne kadar zorlasam da anlatılmadı… Eve sürekli ağzı gözü şiş bir şekilde geliyordu. Acaba madde bağımlılığı mı yaşıyor?  Bunu benden gizlemiş olması inanılır gibi değildi. Bu olay böylelikle geçti ama gelin görün ki benim kafamda konuşmalar bitmiyordu. Saklanılan daha ne olabilirdi?

Madde Bağımlılığı Yüzünden Jigolo Olmak!

2 yıl kadar sevgili kaldık. Bir tartışma sonucu ayrıldık. Kavga ettiğimiz akşam görünüşü normal değildi. Ufacık bir olaydan dolayı çıkan tartışmada beni döverek çok ama çok ağır konuştu. Gitmek istediğimde ise bir yapışkan gibi bırakmadı. Ancak bir şekilde kurtuldum ve o evden ayrıldım. Tabi ben bu sıralarda madde bağımlılığı ve alkol bağımlılığı yaşadığını öğrendim. Eroin kullanıyormuş. Hatta üst kattaki ablalar getiriyormuş. Daha da şaşırtıcı olan şey, o ablalardan madde alabilmek için jigololuk yapıyormuş.

Eski sevgilim kısa bir zaman sonra bir kafeye çağırdı. Ev arkadaşı arayıp gitmem için ısrarcı oldu. Ancak ben gitmedim. Aradan 4 saat falan geçti ve telefonum çaldı. Ev arkadaşı, eski sevgilime ulaşamadığını söyledi. Gerçekten de telefonları açmıyordu. Eve gidip bakmak istedik çünkü bir yerde sızmış olabilirdi. Eve gittik ancak kapıyı da açmıyordu. Çilingir çağırdık ve içeriye girdik.

madde bağımlılığı
Dünyada madde bağımlılığı dolayısıyla her yıl 200.000 kişi hayatını kaybediyor

Öylece yerde yatıyordu. Sırt üstü ve ağzı kendi kusmuğu ile doluydu. Eğildim baktım, ölmüştü! Altın vuruş dedikleri bir şey varmış, yapmış. Ne düşüneceğimi bilemiyordum. Beni kandırdığını unutmuştum bile… Fakat sonuç bu olmamalıydı. Kendimi öyle suçluyordum ki bu vebalin, vicdanın altından nasıl kalkılır bilemiyordum.

Madde Bağımlılığı Yüzünden Kayıp Giden Bir Hayat

Tam kendimi biraz toparladım derken,  eski sevgilimin annesi karşıma çıktı. Beni suçlamaya başlamıştı. Ona kızmamalıydım çünkü çocuğu madde bağımlılığı kurbanı olan annelerdendi.

 Biraz sakinleşince aslında benimle konuşmak istediği için geldiğini söyledi. Onun hayatını anlatıyordu. Daha 11 yaşındayken amcası tarafından taciz edilmiş. Bir zaman sonra madde bağımlısı olup sokaklarda yatmaya başladığını ve hırsızlık gibi bazı olaylara karıştığını anlatıyordu. İnanılır gibi değildi neredeyse 2 yılımı aynı evin içerisinde geçirdiğim kişi bu olamazdı. Korkmuştum. Sonra düşündüm. Bu adam benimle düzgün bir hayat seçtiği için söyleyemedi. Ve o tartışmada madde bağımlılığı dolayısıyla ben ayrılık deyince kendini tutamayıp bana saldırdı. Belki de bana korkutucu geleceğini bildiği için söyleyemedi? Ama söyleseydi daha iyi olurdu. Ona yardım edemez miydim? Asla cevap bulamayacağım sorulardı. Hala çok üzücü, hiçbir zaman bu acı geçmeyecek biliyorum.

madde bağımlılığı
Madde bağımlılığı dolayısıyla ölümler 6 yılda 9 kat artış gösterdi

 Annesi devam etti. 15 yaşında yanlarına tekrar almışlar. Liseye geçtiğinde tekrar başlamış. 28 yaşına kadar bu böyle gitmiş, bırakıp tekrar başlamış. 17 yıl sonra ise olanlar bunlar. Sonucunun böyle olmaması gerekiyordu ama oldu.

Kızımı Madde Bağımlılığından Nasıl Koruyacağım?

İnsanın aklında cevaplanamayacak öyle çok soru kalıyor ki. Madde bağımlılığı sonucu yaşadığım bu hayati hikayenin sonucu değişmiyor, değişmeyecek. Ama şuan bir kız çocuğu annesiyim. Yaşadığım tüm olaylardan daha yaygın birta zaman içindeyiz. Onun ergenliği ve yetişkinliği beni ürkütüyor. Ona nasıl sahip çıkmalıyım? Madde bağımlılığından onu nasıl koruyacağım?

Bir anne olarak bir baba olarak ona sevgisizliği tattırmamamız gerekiyor. Sevgiyi başka yerlerde aramamalı. Büyürken oturduğumuz semte gücümüz yettiği kadar dikkat etmeliyiz. Kendi görüştüğümüz ailelere dikkat etmeliyiz ki alıştığı ortam onu tatmin etsin ve alışkanlıklarını değiştirmesin. Araştırıp, okumalıyız. Kendimiz için de çocuğumuz için de. Bilinçli ailelerden olmalıyız ki ne yapacağımızı bilmeliyiz. Günümüzde kendimize ve çocuğumuza ne olmasından korkuyorsak onun araştırmasını yapmalıyız ve oluşabilecek her sonuçta ne yapacağımızı bilir bir şekilde ilerlemeliyiz.

Tubam ile Nasıl Karşılaştım?

Bir arkadaşımın yakını bırakmış. Tubam’dan psikolojik rehberlik desteği ve yatılı tedavi desteği almış. Şuan hala tedavideymiş. Tedavi sonrası da Tubam yoldaşlık etmeye devam edecekmiş. Tubam’da bilgi veren tüm uzmanlar eski birer madde bağımlısıymış. Tedavi olmak isteyenler kendileriyle iletişime geçerek bırakma konusunda destek alıyorlar. Nasıl bırakacakları konusunda destek alıyorlar.  Hatta sadece bağımlıya değil bağımlı yakınına da destek oluyorlar. Çünkü onların bırakmasındaki en büyük etken aile olacaktır. Eğer kişi bırakmaya hazırsa ve yatılı bir tedaviye ihtiyacı varsa yardımcı olmaya devam ediyormuş. 

Harika bir destek… Hemen araştırmaya başladım. Kendileriyle iletişime geçtim. Başımdan geçenleri anlattım. Kendilerine bu hikayemi daha çok kardeşlerime hitap edebilmesi için paylaşmak istediğimi söyledim. Çok samimi, güler yüzlü bir ekibe sahipler. Her konuda bana destek oldular. Bu oluşturulan farkındalık için ve verilen destek için teşekkür ederiz.

Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir