Madde Bağımlılığı ve Anneler

Oğlum Madde Bağımlılığı Yaşıyor…

Merhaba;

Ben çocuğu madde bağımlılığı yaşayan bir anneyim. Evet 15 seneden beri oğlum madde bağımlısı ve bu sürecin devam ettiği bağımlı annesiyim. Sizinle savaşlarımı, duygularımı, yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum.

Her bağımlı gibi biz de madde bağımlılığı ile esrarla tanıştık. Çok geçmeden oğlumun durumunun farkına vardım ve ilk iş olarak onu hemen bir psikoloğa götürdüm. Oğlumun yaşadığı madde bağımlılığı sürecinde yeni bir bebeğim olmuştu ve çok fazla ailesel sorunlar yaşıyordum. Oğlumu ihmal etmek istemiyordum ama madde bağımlılığı hakkında hiçbir bilgim yoktu. Zararları, ilerleyişi ve nasıl mücadele edeceğim hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Tabi ki esrar içmesini istemiyordum ama bunun gelip geçici olduğunu düşünüyordum. Bebeğimin sağlık problemi olması ve babamızın yanımızda olmayışı beni çıkmaza sokmuştu. Böyle 2-3 sene geçmişti. Daha sonra baba eve döndüğünde daha da kötü günler geçirdik.  Bu sefer baba-oğul arasında çatışmalar çıktı. Şimdi derdimin üstüne bir dert daha eklenmişti.

Oğlum askere gitti. Geldiğinde babası ile arası hala düzelmemişti. Bu süreçte oğlum bonzai ile tanıştı. Bu kelimeyi ağzıma aldığımda tüylerim diken diken oluyor. Çok ama çok zor günler geçiriyordum. Oğlum gözümün önünde ölüyor ve ben hiçbir şey yapamıyordum. O kadar yıpranmıştım ki gecem gündüzüme karışmıştı.

Madde Bağımlılığı İçin Mücadele

Bir annenin çıt sesi duyduğunda pencereye fırlaması ne demektir bilir misiniz? Acaba atladı mı? Dengesini mi kaybetti? Beş dakikada bir odasına girip kontrol edip eğer bayıldıysa, afedersiniz bir köpek gibi malını arayıp bulup tuvalete atmak ne demektir yaşamayan bilmez. Bu madde bağımlılığı sürecinde ben hep yalnızdım; ama artık harekete geçmeli, onun için bir şeyler yapmalıydım.

Hastaneye hiçbir zaman yatırmadım. Bilinçsiz olduğum halde ilaçların bir yararı olmayacağını düşünüyordum. Artık bu konuyu derinlemesine araştırmam gerekiyordu. Sabaha kadar bilgisayar başında madde bağımlılığıyla nasıl mücadele etmek gerekir bunu araştırıyordum. Seans ücreti çok yüksek bir psikologa götürdüm, olmadı. Araştırmaya devam ettim ve ilaçsız tedavi eden ve eski bağımlıların da bulunduğu merkezleri buldum. Evet, bu bana çok mantıklı gelmişti. Zorla da olsa maddi imkanlarımı zorlayarak oğlumu ikna edip götürmüştüm. Fakat benim şansızlığım yanlış bir merkezi seçmek olmuştu.

Oğlum bir ay sonra geldi. Kabus dolu günlerimiz devam ediyordu. Artık oğlum sokaklarda bayılıyordu. Bizi tanıyanlar fotoğrafını çekip bize gönderiyordu. Oğlum bunları görüyordu ve çok üzülüyordu.

Bırakması gerekirken oğlum bonzaiden uzaklaşıp eroine başladı. Bu da hiç tanımadığım bir maddeydi. Sekiz aydır eroin kullanıyor. Ben kendi kendime şöyle tabir ediyorum; bonzai kullanırken aşikar ölüyordu, şimdi gizli gizli ölüyor.

TUBAM Her Zaman Destek Oldu

Evet ne kadar acı bir durum. Bir annenin gözünün önünde evladı ölüyor ve hiçbir şey yapamıyorsunuz; çünkü kendi istemiyor.

Madde Bağımlılığı
Madde Bağımlılığı ve Anneler

Yeri geldi oğluma çok iyi davrandım, yeri geldi çok kötü davrandım. Artık ben de bitmiştim. Bir anne oğlu için ‘artık ölsün’ diyebilir mi? Evet ben diyordum. Sonra kendime kızıp kahrediyordum ben ne biçim anneyim diye. Çok yanlış davranıyordum. Oğlum eve geliyor, yemeğini yiyor, yıkanıyor. Her şey elinin altındaydı. Baba tepki verse de annelik içgüdüsü hemen savunmaya geçiyordum. Kovduğum halde yine eve geliyordu. Bende anne olarak dayanamıyordum. Çünkü dışarıda olduğu zaman çok korkuyordum.

Yaptığım çeşitli araştırmalar sonunda bu konuda oldukça bilinçli bir insan haline gelmiştim; tanımadığım merkez, doktor, kişi kalmamıştı.

En son TUBAM’ı araştırdım. Sağolsunlar benimle çok ilgilendiler. Sitedeki bir yazı beni çok etkilemişti; “ikna edilmişlerle yola çıkılmaz, inanmışlarla yola çıkılır.” Evet, aslında bende oğlumu ikna edecek birini arıyordum; ama bu yazı fikrimi değiştirmişti. Ben inandım, oğlumun da bu illeti bırakabileceğine inanmasına destek oldum. Hiç pes etmedim; çünkü söz konusu evlat olunca öyle kolay pes edilmiyor…

Anneler Asla Pes Etmez..!

Daha yazılacak o kadar çok şey var ki bunlar yazmakla bitmez. Bu derdi yaşamayan bilmez, anlamaz. Sadece ahkâm keserler. Evet yorulduk, mahvolduk, yıprandık ama madde bağımlılığı bitecek. Pes etmek yok. Mücadeleye devam.

Yüce Rabbim elbette bize de bir kapı açacaktır. Tüm bağımlı evlatlarımıza Allah’ım hayırlısıyla maddeyi bırakmayı nasip etsin. Sabır ve dua ile Allah’a emanet olun…

-Hatice Yılmaz

 

Ayrıca Bknz:

Bağımlı Çocuğu Olan Anneler

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

“Madde Bağımlılığı ve Anneler” hakkında görüşlerinizi yazın. (9 Görüş)

 1. Biz bu duyguları bizimle paylaşan Hatice annemize sonsuz teşekkür ediyor.
  Biliyoruz ki Türkiye’de bu duyguları aynen yaşayan milyonlarca anne var. Her annenin feryadı aynı zamanda bizim feryadımız.
  Bizler eski madde bağımlıları olarak çok iyi biliyoruz ki bizim annelerimiz de aynen bu ‘sessiz çığlıkları’ atıyordu.

  Hatice anne bir gün bu mücadele Allah’ın izniyle başarıyla sonuçlanacak. Ellerinden öpüyoruz.

 2. Ne üzücüdür ki bir annenin oğlunu/kızını yaşarken ölüme gittiğini görmek. O çaresizliği bir annenin bakışlarından, sesinden bile anlarken onun hissettiklerini anlamak yaşamadan mümkün değil. Allah kimseye yaşatmasın. Büyük bir genç nesil bu illete düşmüş durumda. Tubam gibi kuruluşlar olmalı ki, ihtiyacı olan olmayan herkes bilinçlenmelidir. Hepimizin bu konuda bilinçlendirilmesi demek tanımadığımız birisine bile yardım edebileceğimiz anlamına gelir. Belki bir can daha kurtulur. Tubam’a böyle bir çalışma yaptığı için teşekkür ederim.

  1. Böyle kuruluşlar “ücretli” hizmet verseler de varlar. Maalesef eğer onlar da bizim gibi bu illeti bizzat yaşamış kişiler tarafından verilen hizmetler olsaydı bizce onlar için de bu yolda “ücret” ile ilgili bir ilişki kurmazlardı. Bu gençlik bizim. Senin oğlun da bizim evladımız Leyla Anne. Söz veriyoruz biz bu yolda ömür boyu Allah izin verdiği sürece yürüyeceğiz.

 3. Yeni anne olan birisi olarak tüylerim diken diken oldu okurken Allah yar ve yardımcınız olsun tubam yetkilileri Allah razı olsun çaresiz bir çok anneye babaya çare oluyorsunuz yolunu kaybetmiş gençlerimize ışık tutuyorsunuz Basarıkarınızın devamını dilerim

  1. Allah hepimizden razı olsun. Çocuğunuzdan ilgili kesmediğiniz sürece böyle bir hata yapması mümkün değil. Sizler burada olarak ne kadar duyarlı ve ilgili bir anne olduğunuzu zaten göstermektesiniz. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederiz.

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir