Skunk Nedir?

Skunk Sentetik Midir?

Skunk olarak isimlendirilen madde aslında bir çeşit esrar türüdür. Ancak Türkiye’de yıllardır bilinen esrardan farklı özelliğe sahiptir.

Öncelikle skunk genetiği değiştirilmiş bir bitkidir. Farklı esrar türlerinin birbirleriyle etkileşimi sonucu elde edilen bir uyuşturucu çeşididir. Bu nedenle esrardan çok daha güçlü etkilere sahip olmaktadır. Türkiye’de şu dönem bulunan bu maddenin üzerinde oynandığı ve bazı sentetik maddelerin de eklendiği tahmin edilmektedir. 2019’da TUBİM’in yayınladığı ‘Türkiye Uyuşturucu Raporu’nda bu konuya yer verilmemiştir. Dolayısıyla Türkiye’de bulunan skank maddesi içeriğinde sentetik herhangi bir katkı olup olmadığı şu an için bilinmemektedir.

Skunk Bağımlılık Yapar Mı?

Skunk türü esrar maddesi özellikle 2018’den bu yana Türkiye’de ciddi bir artış göstermiş durumdadır. “2018 yılında narkotik birimleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda ele geçirilen skank maddesi artış göstermiş ve bir önceki yıla göre %530 artış göstermiştir. 2019 yılında yaklaşık olarak 11 ton skank maddesi ele geçirilmiştir.” Özellikle ilk kez uyuşturucu deneyecek kişilerin “esrar bağımlılık yapmaz” yalanına inanarak bu maddeyi denediği ve genetiğinin değiştirilmesi sonucu ortaya çıkan ciddi bağımlılık tuzağına bu şekilde kolaylıkla düştüğü bilinmektedir. Esrarın bağımlılık yapmadığı ile ilgili bilgiyi önceki yazılarımızda ayrıntılı olarak paylaşmıştık. ( Esrar Bağımlılığı )

Belirttiğimiz gibi skunk bir esrar türüdür. Ancak bilinen esrardan 20 kat daha güçlüdür. Bu nedenle kullanımında ciddi etkiler yarattığı biliniyor.

İlk kez skank deneyen bir danışmanımızın anlatımında ilk içtiğinde çok ciddi bir “bad trip” yaşadığını bu nedenle korku dolu 1 saat yaşadığını anlatmaktadır. Kullanımından sonra etkisi yaklaşık olarak 6 saat civarı sürmektedir.

Skunk Kullanıldığı Anlaşılır Mı?

Bir kişinin esrar kullandığını anlamak mümkündür. Sürekli bir içiciliği yok ise içen kişinin gözlerinde kırmızılık olacaktır. Ten renginde beyaza yakın bir renk görülecektir. Ayrıca kullanımdan sonra kişide şekerli ürünler (kola, çikolata vb.) tüketimi ve aşırı yemek yemek ihtiyacı gözlenecektir. Kişide ciddi bir uyku sorununa yol açar. Gece uykusuzlukları başlar ve buna bağlı olarak kişi gündüz geç uyanmaya başlar.

Bağımlılığının olmadığı yalanından bahsetmiştik. Skunk bağımlılık yapan bir uyuşturucudur. Eroin gibi bir krizi olmadığı için bağımlılık yapmadığı yalanı çokça söylenmektedir. Doğal yollarla elde edilen bir bitki olması bu konuda yanıltıcı olmaktadır. Bağımlılığı nedeniyle kişi kullanmadığı zaman depresif bir halde olacaktır ve sinirli bir yapıya sahip olacaktır. Yol açtığı uyku düzensizliği yine bu maddenin bağımlılık yapıcı etkisinden gelmektedir.

Skank kullanımı kişiyi maddi ve manevi olarak kötü bir döneme sokacaktır. Ayrıca güçlü bir etkisi olması nedeniyle diğer uyuşturuculara geçişi kolaylaştıracaktır.

skunk
– YALNIZ DEĞİLSİN! –

Skunk Tedavisi

Skunk maddesini bırakmak diğer uyuşturucu türlerine göre biraz daha kolay olmaktadır. Yatılı bir tedaviye genelde ihtiyaç duyulmaz. Ayaktan tedavi ile bağımlılık süreci kısa sürede bitirilebilir. Bu alanda uzman bazı psikiyatrlar dahi bazı ilaç tedavileriyle bu sürecin sonlandırılmasını sağlamaktadırlar. TUBAM sizlere bu bağımlılıkta da yapacağı rehberlik ve yönlendirmelerle sizleri bu bağımlılıktan kolaylıkla kurtarabilecektir.

 

Ayrıca Bknz:

Esrar Bağımlılığı

Uyuşturucu Tedavisi

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

“Skunk Nedir?” hakkında görüşlerinizi yazın. (6 Görüş)

 1. Yaratmış olduğunuz farkındalık ve bilgilendirmeleriniz için sizi tebrik ederim.Başarilariniz çoğalarak devam etsin🙂

 2. Merhaba, burada bahsettiğiniz cannabis bitkisinin hybrid bir cinsi olan skunk’tır.

  Ama haberlede sıkça doğduğumuz sokaklarda skunk adı ile satılan uyuşturucu madde; içerisinde Thc bulunmayan, endüstriyel anaçla üretilen cannabis bitkisinin çeşitli kimyasal maddelerle yıkanıp kurutulmuş halidir.

  Asıl tehlike Cannabis’den (esrar) çok daha zararlı olan ”skunk” maddesini inların cannabis zannederek kullanması.

  Hiçbir bağımlılık yapıcı madde kullanmayın.

  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyoruz. Yazıda da belirttiğimiz gibi skunk (skank) maddesi genetiği değiştirilerek üretilen bir bitkidir. Hibrit tohum: aynı türe ait bitkilerin genetik bakımdan kendisiyle yakın akraba olmayan bir başka bitki ile tozlanmasıyla elde ediliyor. Yani bu bitkiler melezlenmiş oluyor. Özetle, aynı bitki türünün farklı ailelerden gelen ana ve baba bitkiler birleştirilerek F1 diye tabir edilen melez tohum elde ediliyor. Skunk maddesi THC içermektedir. Hint kenevirinde ortalama %10’larda THC oranı bulunurken skunk maddesinde THC oranı %20’leri geçmektedir. Bu nedenle kullanıcıya verdiği etkisi çok daha yüksektir. Esrar da şu an dünyanın %90’lık kesiminde “a sınıfı uyuşturucu” grubundadır. Bağımlılık yapar ve zararları çok fazladır.

 3. Su sıralar dikkat edilmesi gereken mariana diye piyasada satılan preslenmiş işlenmiş esrar gençlik kötü uygulama yüzünden kötü durumda malesef

 4. Yorumları gördükçe başardım diyorum duyduklarımı görünce nasildeyip umudum bitiyor benim 33 yaşında kızım tahminen 2 yıldır almaya başlamış su an adanada yatıyor onu nasıl kurtara bilirim ve ne yapmalıyım yardımcı olun lutfen

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir