Eski Bir Uyuşturucu Bağımlısı Gözünden Bağımlılık

Bağımlılıktan Kurtulmak

Bir uyuşturucu bağımlısı gün içerisinde hep aynı şeyleri yapar. Yani tamamiyle bir kısır döngüdür. Her gün uyanır uyanmaz madde kullanımı yapılır veya yapılabilmesi için harekete geçilir.

Eğer geceden ayırdığın bir parça yok ise sabah ilk iş olarak önce para bulunmalıdır. Para bulma aşaması bağımlılığın ilerleyen süreçlerinde en zorlu aşamadır. Çünkü artık ailen senin bir uyuşturucu bağımlısı olduğunu bildiği için sana para vermemektedir. Bu durumda ya ailenden çalman gerekir ya da dışarıdan. Eş, dost, arkadaş ve akrabalardan borç isteme dönemi geride bırakıldığında dışarıda hırsızlık yapmaya başlarsın. Kapı önünden ayakkabı çalıp bunları satıp madde alan arkadaşlarım dahi olmuştur. Gözünü kırpmadan evlere hırsızlığa giren, gözünü kırpamadan marketlerde silah veya tehdit zoruyla hırsızlık yapan. Ne kadar acınası bir durum. Kişi hapse girip senelerce hapis yatacağını düşünmeden 1 günlük zevki için bu riskleri alır.

Uyuşturucu Bağımlısı
Bağımlılık

Kadın Uyuşturucu Bağımlıları

Kadın olan uyuşturucu bağımlısında durum aslında çok daha kötüdür. Tehdit vb. eylemler genellikle erkeklerden çıkar. Kadın uyuşturucu bağımlısı ise en kolay yola başvurarak bedenini satar. Yani seks işçisi olur. Anlık bir zevk için bedenini, tüm ahlaki değerlerini satmaktan daha kötü bir durum sanırım olamaz.

Kadın Uyuşturucu Bağımlısı
Kadın Bağımlılar

Sonu yok olarak düşünülen bir kısır döngü… Sabah uyan madde kullan veya kullanmak için para bul, madde satın al ve satın aldığın uyuşturucu maddeyi kullan. Yıllarca aynı kısır döngüyle, bağımlılıkla geçen bir hayat.

Uyuşturucu satın alabilmesi için günlük 200-300 TL gibi paralara ihtiyaç duyduğundan aslında ülkenin çoğunluğunu oluşturan asgari ücretle geçinen kesimi anlamak bağımlılar için imkansız hale gelir. Çünkü kendilerinin sadece uyuşturucu madde için aylık harcamaları 6000 – 9000 TL arasıdır. Asgari ücretle geçinenler için “aptal” tanımlaması yapılır. Peki gerçekte aptal olan kimdir? Hayatın sunduğu tüm güzelliklerin %1’ni dahi kullanamayan kimdir?

Uyuşturucu Bağımlısı Olmak Kader Değildir! Uyuşturucu Bırakılabilir!

Bir çocuk sahibi olmak, bir aile sahibi olmak, ailen ile dayanışma içerisinde olmak, onların sana acıyarak bakmadığı bir hayata sahip olmak, düzenli yaşayarak düzenli bir iş sahibi olmak, gerçekten zor anlarında senin yanında olacak “gerçek” arkadaşlara, dostlara sahip olmak, ailen veya yakın arkadaşlarınla geziler yapmak herkesin hakkıdır. Dünyanın bu en güzel duygularından mahrum kalmak hem de bunun için her ay büyük meblağlarda para harcamak… Kim daha aptal?

Eski bir uyuşturucu bağımlısı olarak bu yazıyı kaleme alıyorum. Yaşanılan 2 hayat arasında dağlar kadar fark var. Yaşanılan 2 duygu arasında dağlar kadar fark var. Kimse bu dünyada yalnız kalmayı haketmiyor. İnsanları kendimizden uzaklaştıran bizleriz ve bu hayata dur diyebilecek kişiler de yine bizleriz. Yetmedi mi üzdüğümüz onlarca kişi, ağlattığımız onlarca kişi? En önemlisi kendimize yaptığımız bu işkence yetmedi mi?

Kadere iman şarttır. Kaderi veren Allah, kulları ise yapandır (cüz-i irade).

 

Ayrıca bknz:

https://tubam.net/uyusturucuyu-birakmak/

https://tubam.net/bagimli-cocugu-olan-anneler/

Paylaşın
  • 13
  •  
  •  
  •  
  •  

“Eski Bir Uyuşturucu Bağımlısı Gözünden Bağımlılık” hakkında görüşlerinizi yazın. (9 Görüş)

  1. Bu öyküyü yaşamış ve bu mücadeleyi kazanmış her kim ise onu gönülden tebrik ediyorum. Ben de bir anne olarak tüm annelerin Allah yardımcısı olsun

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir