Uyuşturucu Madde Bağımlılığı

Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Nedir?

Uyuşturucu madde bağımlılığı; kendini her türlü toplumda göstermiş, dünyanın başa çıkmakta en zorlandığı sorunlarından birisidir. Uyuşturucu madde, yol açtığı sosyal sorunlar ve fiziksel hastalıklar ele alındığında, bireysel ve toplumsal maliyeti yüksek sorunlar arasında yer almaktadır. Bağımlılık yapıcı maddeler, merkezi sinir sistemi üzerinde, sahte bir iyi oluş hali oluşturan unsurlardır.

 Madde kullanımının yol açtığı fiziksel hastalıklar çok çeşitlidir. Uçucu madde bağımlılığı, direk beyine etki etmesi sebebiyle, sinir hücrelerinde doğrudan harabiyete neden olarak geri dönüşü imkânsız beyin hastalıklarına yol açabilir. Damar yoluyla bağımlılık yapıcı madde kullananlar ise aynı zamanda AIDS, Hepatit B, Hepatit C gibi hayatı ve toplum sağlığını tehdit eden hastalıklara daima açıktırlar. Madde kullanımının neden olduğu,fiziksel hastalıklar bunlarla sınırlı kalmamakta, karaciğer ve böbrek yetmezliği, damar hastalıkları ile depresyon ve benzeri ruhsal hastalıklara yol açmaktadır!

Aile Desteğinin Önemi

Uyuşturucu, belli bir yaşa hitap etmemekle beraber; en çok 18-24 yaş arası bireylerde, ergenlikten olgun bir birey olma yolunda düşülen hatalarla birlikte kendini daha çok belli eder. Birçok tıbbi yardım merkezi, sağlık bakanlığı kuruluşu ya da gönüllü sivil toplum kuruluşlarının bu konuda bağımlılara yardımcı olmasıyla beraber, bir bağımlıyı uyuşturucudan kurtarıp tekrar hayata döndürmekte en başarılı olacak yöntem, bağımlının ailesinin destekleridir. Çünkü maddenin bir bağımlılık oluşu gibi sevgi,aile,mutluluk gibi kavramlarda bağımlılığı temsil eder.

Peki Bu Süreçte Bir Aile Ne Yapmalı?

Birçok ebeveyn bu tür konularda ilk hatayı ‘yakıştıramamak’la yapar. “Benim oğlum asla yapmaz.”, “Biz kızımızı en iyi şekilde yetiştirdik.” ve benzeri söylemler bağımlıda olumlu etkinin tam tersi bi etki oluşturup maddenin gözünde daha tatmin edici hale gelmesine sebep olabilir. Her birey bir potansiyel bağımlıdır. Bunun farkında olarak çocuklarımızı bu konuda himayemiz altında tutmamız gerekir.

Uyuşturucu madde bağımlılığı çocuklarda, yalan söylemeyi, kuşkuculuğu, alınganlığı, yeme ve uyku düzeni değişikliğini, ani arkadaş ve çevre değişikliğini, takıntılı davranışları, ölüm ve intihar düşüncelerini, kendine zarar verme, para çalmayı tetikliyor.

Durum bu boyuta geldiğinde neler yaptığınız çok önemli. Belki de en önemlisi tavsiye değil bilgi verecek olmanız.

Aileler çocuklarına uyuşturucu ile ilgili bilgi verirken, konuya ahlaki, iradi, dini açıdan bakılmayıp yalnızca tıbbı açıdan bakmaları gerekir. Yargılayıcı olmamak önemlidir. ‘Sağlıklı yaşam, esenlikli yaşam, yaşamımı kontrol ediyorum, alışkanlıklarımı keşfediyorum’ başlıklarında eğitim verilebilir. Tavsiye verilmemesi, onun yerine konu ile ilgili aydınlatıcı bilgiler verilmesi sağlıklı daha olur. Aksine çocuğunuzda yaratacak olan “Beni değil, insanların ne diyeceğini düşünüyor.” “Önemli olan ben değilim, onların dini ve ahlakı.” tarzı düşünceler her şeyi daha da kötüye itecektir.

İyileşmenin yaşam boyunca süreceğini bilmeli, çocuğu yaptıklarından ötürü yargılamamalı, başka tedavi olanlarla karşılaştırmamalı, bazen tedavinin kesintiye uğrayabileceğini bilmelidir. Hastane, terapi, kendine yardım grupları, rehabilitasyon süreçlerini birlikte yürütmelidir. Çocuğun sorunlarını ve değişimlerini izlemeli onları konuşmalıdır. Yalnız olmadığını belli etmelidir.

 Kolay kolay hiçbir bağımlı tedaviyi istemez. Kaçabildiği kaçar. Size burda düşen görev ikna etmek yerine sorunu konuşabilmek ve yardım istemek önemlidir. Çocukla inatlaşmamak gerekir. Kendine yardım gruplarının toplantılarına ve kongrelerine katılmaları yararlı olur.

U(yuşturucu Madde Bağımlılığı
Uyuşturucu Madde Bağımlılığı İçin TUBAM

 

Ayrıca Bknz:

Madde Bağımlılığı Nedir?

Madde Bağımlılığı ve Anneler

Uyuşturucudan Kurtulmak ve Aşamaları

https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/madde-bagimliligi

Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir