Uyuşturucu Tedavisi Mümkün Mü?

Uyuşturucu Bağımlılığı

Gençlik çağında, anne ve babanın ve yaşanan çevrenin aşırı baskısına karşı duyulan isyan, zamanla onlara ya da onları simgeleyen kişilere, kurumlara, değerlere yönelir. Bu isyan duygusunu bastıracak sağlıklı uğraşlarla, kendini geliştirme çabasına girmeyen genç bu gerilim içerisinde, saldırganlık duygusunun etkisi altında kalarak, davranış bozukluğuna (anti-sosyal kişilik) sürüklenebilmektedir. Bu kişilik yapısındaki bireyde, insan doğasında bulunan haz duygusu ağır basar, yaşamın gerçeklerini görmezlikten gelir, gerçeklerden kaçmak ister. Birey, çevre koşullarını kendi istediği biçimde değiştirme yeteneğini ve gücünü bulamadığı durumlarda, sorunlarını çözecek sağlıklı savunma mekanizmalarına sahip olamadığından ilaçlara sığınarak gerçeklerden kaçma yolunu seçer. İşte uyuşturucu kullanma serüveni böyle başlar. Bir gün uyuşturucu tedavisi gibi bir sürece ihtiyaç duyacağını hiç bilemeden…

Uyuşturucu Tedavisi

Uyuşturucu bağımlılığının tedavisi mümkündür. Özellikle tedavi ilkelerini yerine getiren kişilerde maddeyi bırakma oranı çok yüksektir. Uyuşturucu tedavisi sadece kişinin maddeyi bırakmasını değil, sosyal yaşamına geri dönmesini ve yaşamını sağlıklı biçimde sürdürebilmesini de içerir. Yapılan araştırmalara göre, uyuşturucu tedavisinde başarı oranının %40 olduğu bildirilmektedir. Kişinin tedavi olma motivasyonu ve tedaviye uyumu çok önemlidir. Kullanıcılar arasında “bu hastalığın bir tedavisi olmadığı” yolunda bir kanı yerleşmiştir. Ancak, bu yanlış bir kanıdır. İsteklilik ve kararlılık tedaviyi mümkün kılmaktadır. Bağımlılık tedavisi uzun sürelidir. Kişinin tedavide kaldığı süre arttıkça, tedavinin başarılı olma ihtimali artar. Uyuşturucu tedavisi süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 1 yıl kadar devam etmelidir. 1 yılın sonunda da gerekli durumlarda uyuşturucu tedavisinin devam etmesi gerektiği bildirilmektedir.

Uyuşturucu Tedavisinde Süreç

Uyuşturucu tedavisinin süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 1 yıl kadar devam etmelidir. 1 yılın sonunda da gerekli durumlarda tedaviye devam edilmesi gerekmektedir. Öncelikle kişi başvurduğu zaman bedeninin maddeden arındırılması gerekir. Buna detoksifikasyon adı verilir. Kullanılan maddenin bırakıldıktan sonra ortaya çıkan yoksunluk belirtilerinin ve kişinin maddeye karşı istek duymasının kaldırılmasını hedefler. Her maddenin yoksunluk belirtisinin niteliği ve şiddeti farklıdır. Yoksunluk belirtilerinin şiddeti kişinin biyolojik özelliklerine göre de değişebilir. Madde kullanımı sırasında bedenin kurduğu denge, madde bırakıldıktan sonra yeni bir denge oluşturmaya çalışır. İşte bu dönemde önemli bedensel sorunlar yaşanabilir.

Kişinin kendisini tanıması, maddeyi kullanma davranışını öğrenmesi, madde kullanımına neden olan durumları anlaması, tekrar başlamaması için neler yapması gerektiğini öğrenmesi sağlanır. Bu amaçla bireysel ve grup terapileri yararlı olmaktadır. Ayrıca bazı mental eğitimler de verilmelidir.  Ailenin ve bağımlı kişinin eğitimi de tedavinin içinde yer almaktadır. Tedavinin türü kişiden kişiye değişir. Genel olarak ayaktan tedavi daha yararlıdır. Bunun en önemli nedeni kişinin kendi yaşamını değiştirmeden, bulunduğu çevre ve koşullar içinde madde kullanmamayı öğrenmesidir. Ancak kişi kendisini maddeden uzak tutamıyor, arkadaş çevresinin baskısına karşı koyamıyorsa, bu durumda rehabilitasyon merkezlerinde tedavi edilmesi yararlı olacaktır.

Uyuşturucu Tedavisi ve Psikolojik Destek

Uyuşturucu tedavisinde kişiye yaşadığı ya da yaşayabileceği problemler hakkında bilgilendirme yapılır, bunların arasındaki döngü anlatılır. Örneğin, depresyon kişide ve madde kullanımını artırır çünkü kişi kendini daha iyi hissetmek için içer ya da depresyonda olduğu için kendini denetlemesi daha da zorlaşır ve kullanımını kontrol edemez.

Öte yandan madde kullanımı depresyonu artırır çünkü madde ilk süreçlerde kişiye kendini iyi hissettirse de zamanla depresyonu tetikler ve antidepresan ilaçların etkisini azaltır.  Bu kısır döngü bu şekilde devam eder.

Kişiye bunlarla doğru baş etme yöntemlerini öğretmek de uyuşturucu tedavisinin bir parçasıdır. Bu nedenle bağımlı kişinin uyuşturucu tedavisinde psikolojik desteğin önemi çok büyüktür.

Bunun yanı sıra psikolojik desteğin önemi uyuşturucu tedavisi akabinde maddeyi bıraktıktan sonra tekrar kullanmayı önleme sürecinde de gereklidir. Bağımlılık, düzelir ama tamamen iyileşmez.

Kişi içmediği sürece iyidir ancak tekrar içerse aynı bağımlılık sürecinin içine tekrar girmiş olur. Bu nedenle tekrar kullanmayı önlemek ve bunun uzun süre boyunca olmasını sağlamak uyuşturucu tedavisi sürecinin önemli aşamalarındandır.

Bıraktıktan sonra uzak durmak için kişilerin hayatlarında bazı değişiklikler yapmaları gerekebilir. Arkadaş ortamlarından uzaklaşmaları, çevrelerini değiştirmeleri gibi kendilerine alkol ve maddeyi hatırlatan durumlardan kaçınmaları gerekir.

Çoğu zaman alışkanlıklardan kurtulmak ve yerine yenilerini edinmek kişi için zordur. Uyuşturucu tedavisinde psikolojik destek, kişinin yaşamını yeniden düzenlemesi sürecinde de önemli olacaktır.

uyuşturucu tedavisi
Uyuşturucu Tedavisi Sürecinde Yalnız Değilsin

Unutulmamalıdır ki uyuşturucu bırakılabilir. Uyuşturucu tedavisi mümkündür. Uyuşturucuyu bırakan milyonlarca kişinin olması bu illetin bırakılabildiğine dair en büyük ve en güzel kanıttır.

 

Ayrıca Bknz:

Uyuşturucuyu Nasıl Bırakabilirim?

Uyuşturucudan Kurtulmak ve Aşamaları

Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

“Uyuşturucu Tedavisi Mümkün Mü?” hakkında görüşlerinizi yazın. (2 Görüş)

    1. Gerçekten bırakmayı isteyen herkese Allah o gücü veriyor. Önemli olan o kararı alıp harekete geçmektir. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederiz.

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir