Uyuşturucu Tedavisi

Uyuşturucu Tedavisinde Şahıs

Uyuşturucu tedavisi boyunca kişinin tedaviyle olan uyumu ve motivasyonu oldukça önemlidir. Uyuşturucu madde kullanıcıları ‘bu hastalığın bir tedavisi olmadığı’ düşüncesindedir. Bu yanlış bir düşüncedir. İstekli ve kararlı olmak uyuşturucu tedavisine oldukça katkı sağlar. Uyuşturucu tedavisini önemli yapan ise çok zor ve uzun bir süreç oluşudur. Uyuşturucu tedavisi erken dönemlerde teşhis edilip yapıldığında hem birey hem de aile için kısa zamanda iyi sonuçlar doğurabilir.uyuşturucu tedavisine oldukça katkı sağlar. Uyuşturucu tedavisini önemli yapan ise çok zor ve uzun bir süreç oluşudur. Uyuşturucu tedavisi erken dönemlerde teşhis edilip yapıldığında hem birey hem de aile için kısa zamanda iyi sonuçlar doğurabilir.

Uyuşturucu tedavisinin türü kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle kişinin neye ihtiyacı olduğu, içinde bulunduğu çevre ve riskler göz önünde bulundurularak en uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Kişinin tedavi sürecinde profesyonel destek almasının iyileşme şansını arttırdığı unutulmamalıdır. Uyuşturucu tedavisi, tedavi ve psikoterapi olmak üzere iki aşamadan oluşur. Bağımlı belli ortamlarda gözleme alınır. Böylelikle bireyin uyuşturucuya ulaşımı ve uyuşturucu maddeyi alımı engellenir. Vücudun uyuşturucu maddeden arınması sağlanır. Doku ve organ hasarları varsa bu süreçte bunlar tedavi edilir. Bunun sonucunda gelişen yoksunluk belirtileriyle mücadele edilir. Psikoterapi aşamasında ruhsal iyileşme sağlanmaya çalışılır. Böylelikle bireyin tam anlamıyla tedavisi yapılır.

Kişinin tedavi sürecinde profesyonel destek almasının iyileşme şansını arttırdığı unutulmamalıdır. Uyuşturucu tedavisi, tedavi ve psikoterapi olmak üzere iki aşamadan oluşur. Bağımlı belli ortamlarda gözleme alınır. Böylelikle bireyin uyuşturucuya ulaşımı ve uyuşturucu maddeyi alımı engellenir. Vücudun uyuşturucu maddeden arınması sağlanır. Doku ve organ hasarları varsa bu süreçte bunlar tedavi edilir. Bunun sonucunda gelişen yoksunluk belirtileriyle mücadele edilir. Psikoterapi aşamasında ruhsal iyileşme sağlanmaya çalışılır. Böylelikle bireyin tam anlamıyla tedavisi yapılır.

Uyuşturucu Tedavisi Süreci

Uyuşturucu tedavisinde kişinin yaşı, kullandığı maddenin miktarı, ne kadar süredir kullandığı önemlidir. Mesela esrar kullanmaya yeni başlamışsa ve tedavi olmaya karar vermişse ayaktan uyuşturucu tedavisiyle psikoterapi ve ilaç tedavisiyle birlikte tedavi edilir. Kişide birden çok madde bağımlılığı varsa uyuşturucu tedavisine istekliyse ve geçmişte başarısız olmuş uyuşturucu tedavisi deneyimleri de varsa rehabilitasyondan yardım alması gerekir. Bağımlının hassas ve güçlü noktaları tespit edilip psikoterapi vermek gerekir. Psikoterapi bu noktada çok önemli çünkü kişinin madde arama davranışının değişmesi gerekiyor. Ailenin destek vermesi gerekiyor, sorun yok gibi durmamak ama yargılayıp suçlamadan uyuşturucu tedavisinin bir parçası olmaları gerekiyor.

Ailenin destek vermesi gerekiyor, sorun yok gibi durmamak ama yargılayıp suçlamadan uyuşturucu tedavisinin bir parçası olmaları gerekiyor. Şu hiç unutulmamalıdır ki uyuşturucu tedavisi gören bir insanın çevresinden göreceği destek çok önemlidir. Her zaman umut olmak gerekir. Yapılan araştırmalarda uyuşturucu bağımlısı olan kişilerin çoğunlukla ailesinde belli bir düzen yoktur. Çıkarılacak sonuç uyuşturucu tedavisi süresince en önemli faktörlerden biri aslında ailedir. Bu tarz bir destekten uzak olan bireyler için psikolojik destek tavsiye edilebilir.

Hepsinin yanı sıra geçmişte uyuşturucu bağımlısı olup, tedavi görmüş ve vücudundaki uyuşturucu maddeyi arındırmış insanlarla girebilecekleri diyalog, bağımlının kendisini anlayan ve ne hissettiğini anlattığında, ona gerçek bir yol gösterebilecek bireylerle iletişim olması sağlıklı olacaktır. Bu yüzden TUBAM madde bağımlılığından kurtulmuş uzmanları ile 7/24 desteğinize hazırdır.

 

Uyuşturucu Tedavisi Sürecinde TUBAM Ailesi Seninle.
Uyuşturucu Tedavisi Sürecinde TUBAM Ailesi Seninle.

 

Ayrıca Bknz:

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

“Uyuşturucu Tedavisi” hakkında görüşlerinizi yazın. (39 Görüş)

 1. Buradan oğlum için aldığım yardımı ben ve Allah bilir. Uyuşturucu tedavisi diye gerçek bir şey varmış gerçekten. Allah sizden razı olsun. Allah sizin yardımcınız olsun. Bize yaptığınız yardımı hiç y
  Unutmayacağım. Allah yolunuzu açık etsin inşallah

  1. Ayşe Hanım, sizin ve oğlunuzun bu konuda gösterdiği istek ve azim olmasaydı bizim elimiz kolumuz bağlı olurdu. Ancak sizler bu işe sonsuz inanmış güzel kalpli anne & oğulsunuz. Artık sizlerle birlikte TUBAM ailesi daha da büyük. Şimdi diğer bağımlılar için mücadele etme zamanı

 2. Uyuşturucudan kurtulmak hayatı kazanmak demektir. TUBAM sayesinde bağımlıların yeniden hayata bağlanması dileğiyle

  1. Yasemin Hanım, umut ediyoruz ki daha birçok bağımlıya ışık olup onların hayatlarını yeniden kazanmasına vesile olacağız. Güzel yorumunuz ve güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederiz.

 3. Uyuşturucu ile ilgili bilgiler verip insanların deneyimleri ile ilgili paylaşımları yaptığınız için teşekkür ederiz TUBAM.

 4. Bunun bırakılabilir olduğunu sizinle gördük. Sizin bunu başarmanız bize umut oldu, ışık oldu. Allah sizin gibileri başımızdan eksik etmesin

  1. Umut Bey merhabalar; sizin bu gösterdiğiniz bırakma isteği ve çabanız olmasaydı bizim yapacağımız hiçbir şey olamazdı. Bizim hep söylediğimiz şey aynı, uyuşturucu bırakılabilir. TUBAM’da hizmet veren her eski bağımlı nasıl bıraktıysa bunu herkes bırakabilir. Uyuşturucu tedavisi aslında kişinin kendi kendine yaptığı bir şeydir.

 5. Tubam gercekten umut dolu bir gercek insanların uyarıcı ve uyusturucu maddelerden uzak tutmak insanlara insani değerlerini tekrardan kazandirmak icin büyük bir adım yeterki isteyin çünki hayatınız kendi ellerinizde herkezin derin bir hikayesi vardir ben sadece şunu söyleyim bir insan istediktem sonra yapamayacağı şey yoktur lutfen tubamdan alacaginiz bilgileri hayata gecirin ve siz kazanin bi hap ot veya toz parcasi degil tamamen siz kazanin umut edin tubamın yardimlari icin insanlara faydaları icin tesekkur ederim ve hep destekcinizim..

  1. Merve Hanım, yorumunuz için çok çok teşekkür ederiz. Bırakmayı isteyen, bu yolda savaş verecek herkese kapımız sonuna kadar açık. Önerilerimiz sayesinde birçok insanın hayatına olumlu y önde dokunduğumuzu biliyoruz. Ancak kendini bahaneler ile içmek için kandıran, bırakma cesareti ve gücü gösteremeyen insanlara sadece bizim değil hiç kimsenin yardımcı olması gibi bir durum söz konusu değildir. Güzel desteğiniz hiç eksik olmasın inşallah 🙂

 6. Uyuşturucuyu bırakmak için çok kez denedim. Çok kez başaramadım ama tekrar tekrar denedim. 3 sene oldu temizim çok şükür

  1. Kemal Bey merhabalar; öncelikle yorumunuz için ve maddeyi bırakmak konusunda gösterdiğiniz başarıdan dolayı sizleri tebrik ederiz. Genel olarak birkaç deneme sonrası uyuşturucunun bırakıldığı gözlemlenmektedir. Burada önemli olan şey bırakmayı istemek ve çabalamaktan hiç vazgeçmemektir. Bir ömür temiz kalmanız dileğiyle.

 7. İlk tedavimde çevrenin önemi olmadığını düşündüm. Ama en önemli olanlardan ilki kendim sonra çevremmiş. Ben istedim , sonra çevremden vazgeçtim ve başardım. Çok doğru bir paylaşım emeğinize sağlık.

  1. İhsan Bey merhabalar; öncelikle uyuşturucuyu bırakma konusunda gösterdiğiniz başarıdan dolayı sizi gönülden tebrik ederiz. Çevreden uzaklaşıp kaçmak ile çevreden vazgeçmek arasındaki fark çok büyük. Uyuşturucudan ömür boyu kaçılamaz. Nereye gidilse karşısına çıkabilir insanın. Ancak uyuşturucudan ve onu kullananlardan vazgeçmek, onlardan uzaklaşmak bu işin bittiğini gösterir. Değerli düşünceleriniz ve güzel yorumunuz için sizlerin de eline sağlık.

 8. ” İstekli ve kararlı olmak uyuşturucu tedavisine oldukça katkı sağlar.”

  Bir zamanlar kullanan çok sevdiğim bir arkadaşım vardı. Hatta bir kullanımında ben de yanlarındaydım. Ve yaptıklarını hayretle izliyordum. Uzun zaman sonra duydum ki isteyerek tedavi görmeye başlamış. O kadar mutlu oldum ki onun adına. Uzun bi süreçti ve zorlayıcı olduğuna da eminim. Ama bunu istemesi ve yalnız olmadığını bilmesi, inanıyorum ki ona güç verdi. Ve bu kötülüğün üstünden geldi. Yanında olsanız, mutluluğu her nefes alışında içine çektiğini siz de görebilirsiniz. 🙂
  O kadar güzel bir yazı olmuş ki tamamıyla gerçek. Elinize sağlık.. 🙂

  1. Merhabalar; mutlaka uyuşturucu bırakma sürecinde kişinin yalnız olmadığını hissetmesi, birilerinin ona destek olduğunu bilmesi o kişinin motivasyonu ve kararlılığı için çok çok gerekli bir şey. Kişi bırakmayı gerçekten istediğinde ve onu sevenlerin onu desteklediğini bildiğinde başarı kaçınılmaz. Güzel yorumunuz ve değerli fikirleriniz için sizlerin de eline sağlık sağlık 🙂

 9. Gerçekten çok aydınlatıcı bir içerik olmuş. Bende uyuşturucu tedavisi sürecinde ailelerin tavırlarının çok önemli olduğuna inanıyorum.

  1. Kubilay Bey, aile desteği olmadan bu işi başarmak çok zor. Her ailenin bıkmadan, usanmadan, yorulmadan ve asla vazgeçmeden çocuklarına yardımcı olması gerekiyor. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

 10. Uyusturucu tedavisi ile ilgili Eğitici paylasimlariniz, verdiğiniz destek ve sabriniz icin cok tesekkurler. Umarim uyusturucu tedavisinde onemli olcude basarili olursunuz.

 11. Merhabalar, çok faydalı bir yazı olmuş herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.. ne güzel gençlerimizi daha doğrusu insanlarımıza yol gösteren insanlar iyi ki varlar.

 12. Merhabalar , öncelikle çok faydalı bir paylaşım olmuş tebrikler.. ne güzel gençlerimizi daha doğrusu insanlarımıza yol gösterenler var iyi ki varlar.

 13. Umut dolu bir içerik umut dolu bir sayfa. Kötüye giden bi neslin doğruyu bulması ümidiyle.. Daha çok duyurulması gerekir bu kurtuluşların 🙇‍♀️

 14. Ben de bir bagimliyim Yaklasik 5 yildir ama birakmak icin okudugum arastirdigim herseyde amatem hastane ilac vs si var bunlarla birakabilecegine inanmiyorum ve cok sacma buluyorum zaten insanda kendisi isterse birakir bu yuzden gunluk mutlu olma eglenme guzel zamanlar gecirme vs hakkinda bi programiniz sunlari yapin dediginiz programlariniz yokmu

  1. Bu yöntemleri denemeden “böyle bırakılamaz” şeklinde düşünmemek gerektiğine inanıyoruz. Amatem’den Amatem’e fark var. Bazı Amatemlerde sadece ilaç tedavisi değil rehabilitasyona yönelik de tedavi uygulanmaktadır. Rehabilitasyon tedavisi bağımlılar için gerçekten fayda sağlayan bir tedavi yöntemi. Konuyla ilgili bize ulaşmanız halinde sizlerin ÜCRETSİZ olarak rehabilitasyon görmenizi sağlayabiliriz.

 15. İnstagram iletişim numaranızdan Abim için aradım bilgi almak için ne kullandığını bilmediğimi damardan vurduğunu söylediğimde bilmeyecek birşey yok eroin denildi ve yüzüme telefon kapatıldı ben zaten yardım için aramışım sizleri sizler kadar bilgiye sahip olsam sizleri aramam , tavrınız hiç hoş değildi İnan’ın üzdü !

  1. Mümine Hanım öncelikle yaşamış olduğunuz kötü durumdan ötürü üzüntümüzü belirtmek isteriz. Üzülerek ifade ediyoruz ki ismimizi izinsiz şekilde kullanarak sözde tedavi hizmeti verdiğini iddia eden ve bağımlılardan ücret isteyen bir kuruluş var. Kuruluş ile hiçbir işortaklığımız veya herhangi bir bağımız bulunmamakta.

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir