Uyuşturucu Tuzağı

Uyuşturucu Tuzağı Nedir? Nasıl Bu Tuzağa Düşüyoruz?

Zamanımızın çoğunu hayatın kazançlarını doğru yollarda arayarak geçiriyoruz ve her zaman kendi haklarımızı öncelik seçen bir varlık olmayı elimizden geldiğince savunuyoruz. Bu durumu, hayatın özgürlüğü adı altında, ettiğimiz tüm yanlışları hiçe sayabiliyoruz. Uyuşturucu tuzağı gibi birçok tuzağa düşmeye aslında açık hale geliyoruz.

En başından bir eleştiri ile başlamamın sebebi tepki yaratıp dikkatinizi daha çok çekmek istememdi.

Şu anda 31 yaşında askerlik görevimi icra eden tüm zorluklara göğüs gerip eski halimden arınmış bir halde yaşayan, her gecen gün dünümü sorgulamayı bırakmış şizofreniye yatkınlığımdan vazgeçmiş bir halde geleceğimi planlayarak hayatıma devam ediyorum.

Fark ettim ki tırnaklarımı kesmeyi bile 1 hafta ertelediğim zamanlar olmuş. Fark ettim ki kız arkadaşımı sevgisiz bırakmış, annemi ve ailemi anlayışsızlıklara terk etmiş biri olarak yaşarken hiç bir şeyim yok sanıyordum. Gerçekten de hayata dair hiçbir şeyim yokmuş.

Uyuşturucu Tuzağına Yavaş Yavaş Adım Atmak

17 yaşlarında esrar kullanmakla uyuşturucu tuzağı pisliğine adım attım. Çok yardımsever, yardımcı, çok güçlü ve cesur bir kişiliğe sahiptim. Arkadaş sayım çoktu ve ailemdeki herkesle ilgilenen biriydim. Bu  pislik beni başka bir adam haline getirmeye başladı. Önceden aldığım tüm sorumlulukları yavaş yavaş bırakmaya başlatmıştı hatta çevremde azaldı. Zeka olarak gerilerken ben hayata başka bir pencereden baktığım için zekamın çok geliştiğini sanıyordum, aslında hayat sadece  bir pencereden ibaret olmaya başlamıştı. Devamında özentilik başarısızlık ailenin içerisinde geçimsizlikler paraya düşkünlük beni bir sonraki adıma yani “ecstasy” e adım attırdı. Artık kendimce daha ‘yetişkin’ bir madde kullanıyordum.

Uyuşturucu Tuzağı

Tam bu arada söylemek istiyorum ki; kişiler büyürken her zaman rol modeller aramaktan vazgeçmez. Bu bir baba veya ağabey veya mahalleden biri veya öğretmen veya komutan hatta ve hatta bir madde bile olabilirmiş.

Bu yaratılıştan geliyor burası da kesin. İşte şimdi önemli olan nokta bu rol modelini ararken nasıl yönlendirmelerden geçmemiz gerekli.

Bir kere en önemlisi toplumsal bilinçlenme. Bu da aile ve arkadaşlardan başlar. Günümüzde gençler herhangi bir teknoloji terimini adı gibi biliyorsa bir maddenin etki ve tepkilerini, hayata dair neler kaybettirdiğini, biyolojik olarak nasıl sorunlar yarattığını ve kısacası uyuşturucu tuzağı ile ilgili tüm bilgilere sahip olmalılar. Dolayısıyla merakı ortadan kaldırmalı. Herkesin çok basitçe anlatabildiği bir durum yaratılırsa aynı ateşe elini sokmamak gibi uzak durulabileceğini düşünüyorum. En sonunda seçilen rol modeli kim olursa olsun böyle bir alışkanlığa itemeyecek kadar zararın farkındalığı yaratılmış olacaktır. Sonuçta kimse sonunu düşünerek adım atmıyor ve cahilce kapılıp gidiyor.

CAHİL OLMAYIN!!

Uyuşturucu Tuzağı
Uyuşturucu Tuzağının Esiri Olma!

Ayrıca bknz:

https://tubam.net/merhaba-dunya/

Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir