Uyuşturucudan Kurtulmak ve Aşamaları

Bağımlılık Nedir?

Bağımlı birisi bağımlı olduğunu geç olsa da anlar. Bunun kendisine zararlı olduğunu fark eder. Ancak bağımlı olduğu nesneye karşı bir zaaf geliştirmiştir ve zararlı olduğunu bilse de bırakamaz. Uyuşturucudan kurtulmak konusunda alacağı karar ve bağımlı olduğunu kabul etmesi uzun sürer. İlk başta bunu kabul etmeyecektir. Bağlı olmak ve bağımlı olmak aynı değildir. Bağımlı olmak vazgeçilemeyen bir takıntı, bağlı olmak ise sadık olmaktır. İnsan eşine, çocuklarına bağlı olabilir. Ancak bağımlılık ciddi bir irade yoksunluğudur ve zararlıdır.

Bağımlı Kişi İsterse Mutlaka Başaracaktır

Bağımlı insan, bağımlı olduğu nesne olmadan yaşamını sürdüremeyeceği duygusuna kapılır. Öfkelenir ve öfkesini dışarıya yansıtır. Uyuşturucudan kurtulmak için birçok yol vardır. Ancak ne yaparsa yapsın, kendisini uyuşturucudan kurtulmak için kandırıyorsa bunu başaramaz. İstediği kadar tedavi olsun, istediği yerden destek alsın kendisi istemediği sürece kimse bıraktıramaz. Uyuşturucudan kurtulmak kendi isteğinde değilse bırakamaz. Ne zaman kendisi uyuşturucudan kurtulmak isterse o zaman gerçekten kurtulur. Kendisi uyuşturucudan kurtulmak istemeli ki etrafından ve başvurduğu yerlerden destek alabilmeli.  Kendi kendine uyuşturucudan kurtulmak zordur ama kendisinin istemesi önemlidir. Uyuşturucudan kurtulmak istediğinde etrafından, kurum ve kuruluşlardan destek alarak tekrar başlamamış olacaktır. Kişi kendi isteyerek bunu başarır;  hastane, rehabilitasyon merkezleri vb. sadece ona yardımcı olur. Burada asıl rol bireyin kendisidir.

Uyuşturucudan Kurtulmak
Uyuşturucu Kader Değildir

Uyuşturucunun kendinde ortaya çıkardığı olumsuzlukları fark eden bağımlı, ‘ Uyuşturucudan kurtulmak… ‘  kararı aldığında bunun için elinden geleni yapacaktır. Mesela kokain, uyarıcı bir maddedir; enerji verir. Kişi kendisini iyi hisseder ve tekrar almaya ihtiyaç duyar. Esrar bazı kişilerde rahatlama ve gevşemeye yol açar. Kişi zaman içerisinde bu maddeyi sık sık tüketme ihtiyacı duyar, aramaya başlar ve maddenin kendisine hissettirdiklerini düşünmeye başlar. Bir süre sonra iki doz alması gerekir çünkü bir doz yetmez, buna tolerans denir. Zaman içerisinde de kullanma sıklığı artar, iki günde bir kullanırken artık her gün kullanmaya başlar. Kişi bu maddeyi almadığı zaman bedeninde birtakım belirtiler başlar; titreme, terleme, uyuyamama, öfke gibi… Bu noktaya gelindiğinde ise, kişi bu belirtileri ortadan kaldırmak için tekrar madde kullanımına başlar. Aslında maddenin yol açtığı bu rahatsızlıkların madde ile geçtiğini zanneder.

Uyuşturucudan Kurtulmak

Somut olarak uyuşturucuyu bırakmak, bağımlının kendisini ilgilendirdiği kadar ailesini de ilgilendiren bir konudur. Uyuşturucudan kurtulmak uzmanlar tarafından desteklenebilir. Bağımlı olan her kimde uyuşturucudan kurtulmak adına adım atmaya karar vermişse çevre çok önemli olacaktır. Bağımlı olan kişiye herhangi birine davranıldığı gibi davranılamaz. Uyuşturucunun verdiği etkiyle daha ürkek ve kaçış yolları arar bir hale gelecektir. Usta bir yalancı haline gelecektir. Öfkesiyle sizi korkutmaya ya da duygusal davranarak sizi etkilemeye çalışacaktır. Kaçış yolu olarak da kendini yine madde kullanırken bulması çok yüksek bir ihtimaldir. Bu döngüde uyuşturucuyu bırakmak zorlaşır. Bu tamamiyle bir kısır döngüdür.

Uyuşturucudan kurtulmak konusunda kişinin yaşı, kullandığı maddenin miktarı, ne kadar süredir kullandığı önemlidir. Kişide birden çok madde bağımlılığı varsa tedaviye istekli ise, uyuşturucudan kurtulmak için psikolojik destek alabilir. En önemlisi de uyuşturucudan kurtulmak konusunda ailenin destek vermesi gerekir, sorun yok gibi davranmak yerine yargılayıp, suçlamadan tedavinin bir parçası olmaları uyuşturucuyu bırakmak için çok önemlidir. Bağımlı birey ve ondan kurtulmak isteyen birey zaten zararlarının farkındadır. Ailenin ya da yardımcı olacak kişilerin bunu tekrar tekrar yüzüne vurmasına gerek yoktur.

Tüm bu tetkikler haricinde bağımlının kendisini iyi anlayan biriyle, geçmişte uyuşturucuyla mücadele eden biriyle konuşması ona iyi gelecektir. Ne hissettiğini bilen, zorlukları kendisi de yaşamış ve ona nasıl yaklaşılması gerektiğini bilen biri ruhsal olarak bağımlıya en çok faydası dokunacak insandır. Uyuşturucunun bırakılabilir olduğunu bu sayede görecektir ve bırakabileceğine inanacaktır. Bu desteklerle bağımlı, uyuşturucuyu bırakmak için daha çok kendine güvenebilir, daha çok hırs ve heves yapabilir.

Uyuşturucudan Kurtulmak
Uyuşturucuyu Bırakmak Mümkün

 

Uyuşturucu ile mücadelede bağımlı kişi istekliyse başarı mutlaka gelecektir. Denemekten asla vazgeçmeyin mutlaka ama mutlaka bir gün özgürlüğünüzü tekrar ele geçireceksiniz. İnanın ve isteyin.

 

Ayrıca Bknz:

Uyuşturucuyu Bırakmak İstiyorum

Bağımlılık mı Hastalık mı?

Eski Bir Uyuşturucu Bağımlısı Gözünden Bağımlılık

 

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

“Uyuşturucudan Kurtulmak ve Aşamaları” hakkında görüşlerinizi yazın. (34 Görüş)

 1. Sevgili Arkadaşlar,Gençlere uyuşturucu ve bağımllılığı hakkında ücretsiz verdiğiniz bu hizmet çok takdir edilecek bir durum.Bu yolda gösterdiğiniz çabanın başarılı olmasını diliyorum.Ben sitenizi tesadüfen gördüm,tanıdığım bit arkadaşımın bu konuda kızıyla ilgili büyük sıkıntısı vardı sizlerden bahsettim,arkadaşım sizinle irtibata geçmiş henüz kızı bu konuda sizlerle paylaşımda bulunmak istememiş ama kendisine verdiğiniz bilgiler doğrultusunda kızına yaklaşmış ve baya iyi sonuçlar almaya başlamış inşallah kızıda sizlerle görüşmeyi kabul ederde bu pis illetten kurtulur.SEVGİYLE KALIN.RABBİM YOLUNUZU AÇIK ETSİN

  1. Uyuşturucudan kurtulmak ne kadar zorlu bir süreç burada çalışan her kişi bunu çok iyi biliyoruz. Her anne bizim öz annemiz. Bu mücadeleyi veren herkes bizim öz kardeşimiz. Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederiz. Rabbim hepimizin yolunu açık eylesin.

 2. Uyuşturucunun ne kadar tehlikeli olduğunu detaylarıyla paylaşıyor insanlara el uzatıp onları tekrar hayata döndürüyorsunuz. Teşekkürler tubam.net

  1. Bu yolda herkese el uzatmak bizim için bir görevden öte, bir sorumluluktan öte… Hayata döndüren Allah ancak biz bu yolda elçi olabiliyorsak ne mutlu bize. Bu güzel düşünceleriniz için biz de size yürekten teşekkür ederiz Selen Hanım.

 3. Daha önce çip taktırdım, doktorlara gittim, ilaçla bırakmaya çalıştım ama olmadı. Önce Allah’ın izniyle karar vermek gerekiyor. Uyuşturucuyu bırakmış uzmanlarla, halinizden anlayan kişilerle görüşmek çok öğretici ve umut verici oldu. Teşekkürler TUBAM.

  1. Tıbba karşı saygımız sonsuz. Doktorlar çok değerli bilgileriyle milyonlara yardım etme gayretinde. Ancak biz bu uyuşturucu bağımlılığı sürecini bizzat yaşamış kişiler olarak kimin ne hissettiğini anladığımıza inanıyoruz. Uyuşturucudan kurtulmak için ilk adım karar vermek, sonrası mücadele etmek ve tevekkülden geçiyor. Yusuf sen bizim göz bebeklerimizden birisin. Ne mutlu bize ki senin gibi güçlü bir kardeşimiz ile tanıştık ve Allah’a çok şükür ki senin hayatına olumlu yönde dokunabildik. İyi ki varsın. Hep temiz günlerde görüşmek üzere.

  1. “Her kim bir insanı kurtarırsa o tüm insanlığı kurtarmış gibi olur.” Hep beraber daha çok sesimizi duyurabilmek dileğiyle…

  1. Doruk kendi sayende hayata adapte oldun. Çok istedin ve başardın. Biz çorbada tuz olduysak bu gurur bize yeter. Başarı bizim değil, başarı tamamen senin…

 4. Tubamla tanışmam oldukça sancılı bir süreçten sonra oldu. Çektiğim sıkıntıları gerçekten anlatmak çok ama çok zordu, herkes beni suçluyordu… Benden uzak tutuyorlardı yakınlarını. Tubam beni elimden tutup çıkardı. İyi ki…

  1. Selen, değerli kardeşimiz. Sen o eli bize uzatmasaydın biz o eli ne yaparsak yapalım tutamazdık. Sen istedin, sen başardın. Tüm “iyi ki” ler sana gelsin…

  1. Berk Bey, bu duyarlılığınız için teşekkür ederiz. Ne kadar çok insana ulaşabilirsek o kadar faydalı olacağız.

 5. tıp fakültesi öğrencisi bir kadınım üniversiteye geldiğimde her şey beni oldukça büyülemişti kimsenin sahip olamayacağı kadar yakışıklı bir adama aşık olana kadar onu kaybetmemek için başladım bu illete ama o arkasına bakmadan beni terk edip gitti ve ben bu illetle boğuştum dışlanmaktan çok korktum tedavim için adını bile bilmediğim şehirlere gittim tek sırdaşım tubam

 6. yapmış oldugunuz bu işte inanın o kadar çok insana ulaşıyorsunuz ki size dönüş bile yapmasalar bu konu hakkında bilgi sahibi oluyorlar.
  onlara bir umut oluyorsunuz. Hepimizin umudu olduğunuz için çok teşekkür ederim elinize emeğinize sağlık..

  1. Aslı Hanım öncelikle bu güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Biliyoruz ki bizi takip eden herkes bir gün mutlaka bize ulaşıyor. Umut her zaman en büyük silahımız. İlgi ve alakanız için biz de size tekrar tekrar teşekkür ediyoruz.

 7. İnsanların hayatına bu denli etki edebilecek çarpıcı yazılarınız için sizi tebrik ediyorum.. Daha bilinmeyen ne çok hikaye vardır.. Bu yazılar sayesinde insanların hayatına dokunmanız harika..

  1. Su Hanım duyarlılığınız ve ilginiz için teşekkür ederiz. Sadece yaşadıklarımızı anlatmaya çalışıyoruz. Umarım faydalı olabiliyoruz. Tekrar tekrar ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederiz.

 8. Cok guzel gencleri bilgilendiren yazi olmus . Bu carpici yazilardan dolayi tesekkurler . Insallah yardim isteyen birisi icin aklinda olumlu yonde adim atmak icin vesile olur . Tesekkurler tubam net 🙂

  1. Arif Bey duyarlılığınız için ve yorumunuz için teşekkür ederiz. Yardım isteyen herkese kapımız sonuna kadar ve sonsuza kadar açık. Biz de size çok teşekkür ediyoruz.

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir