Uyuşturucudan Nasıl Kurtuldum? Nasıl Başardım?

Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Bilgilendirme Merkezi’nde Kurucu Genel Müdürü Bulut Bayraktaroğlu, uyuşturucuya nasıl başladığını ve nasıl kurtulduğunu anlattı.

Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi tarafında hazırlanan raporda, Türkiye’de en çok 15-34 yaşları arasında erkeklerin uyuşturucu kullandıkları belirtiliyor. Türkiye’ye ilişkin kapsamlı analizler ve çarpıcı verilerin yer aldığı raporda, 15-64 arası yaş grubunda en çok esrar kullanıldığı, bunu MDMA gibi sentetik uyarıcılar ile kokainin izlediği yer alıyor. Ayrıca, Türkiye’de, uyuşturucu tedavisi görenlerin çoğunluğunu yine erkeklerin oluşturduğu, kullanılan yüksek riskli uyuşturucunun da vücutta morfin gibi etki gösteren opoid olduğu anlatılıyor.

TUBAM
Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Bilgilendirme Merkezi

Mücadele Ettim ve Kazandım

Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Bilgilendirme Merkezi’nde (TUBAM) Kurucu Genel Müdürü Bulut Bayraktaroğlu da uyuşturucu belasına 14 yaşında bulaşanlardan birisi. 14 yıl madde bağımlısı olarak yaşadığını, birçok kez bırakmak için çabaladığını, tedavi olmasına rağmen bir süre sonra tekrar başa döndüğünü söyleyen Bulut Bayraktaroğlu, uyuşturucuya nasıl başladığını ve nasıl kurtulduğunu şöyle anlatıyor: “Çocuk yaşta uyuşturucuya başladım. 14 yıllık bir madde bağımlılığı yaşadım. Birçok kez bırakma kararı alıp çabaladım ama her seferinde başa döndüm. Defalarca kez denememe rağmen bir türlü kurtulamadım. Birçok uyuşturucu madde kullanarak en son eroin maddesi kullandığım esnada bağımlılıktan kurtulma kararı almıştım. 2015 yılında bir kurumda 6 ay kadar yatılı kalarak maddeden kurtulduğumu sanmıştım.

Ancak kurumdan çıktıktan kısa bir süre sonra tekrar eroin illetine bağımlı hale gelmiştim. Çok uzun süre kullanmadan tekrar bırakmak istediğime karar verdim. Kendime şunu söyledim. Herhangi bir hastaneye, kuruma veya bir doktora ihtiyacım yoktu. Bu kararı nasıl kendim verebiliyorsam uyuşturucuyu da kendim bırakabileceğime inandım.

Kendimi odama kapattım. İnternet, telefon vb. tüm iletişim cihazlarını anneme verdim. 72 saat sonunda krizlerim sona ermişti ve toplamda 10-15 gün kadar sonra krize yakın tüm artçı şoklardan kurtulmuştum. Kendi kendime verdiğim mücadele sonucu uyuşturucu illetinden kurtuldum.”

KOSGEB Projesi ile Destek

Uyuşturucu belasının, bağımlılığının kader olmadığını söyleyen Bulut Bayraktaroğlu, en büyük sıkıntıyı anne ve babaların çektiğini, hayatların kaybolduğunu belirtiyor. Kendisi gibi uyuşturucudan kurtulmuş kişileri ve aileler ile buluşmuş ve onlarla iletişime geçmiş. Nasıl yaşadıklarını günlük hayatta neler yaptıklarını öğrenmiş. Daha sonra yaşadığı bağımlılık, bağımlılıktan kurtuluş ve sonraki yeni hayatında yaptıklarını deneyimlerini diğer kişilerle paylaşmak amacıyla “hayata dönüş” adlı bir proje geliştirmiş.

Bulut Bayraktaroğlu projeyi KOSGEB’e sunmuş. Uyuşturucu belasından kurtulduktan sonra onlara doğru yolu gösterebilmek amacıyla hazırlamış olduğu proje KOSGEB tarafından da kabul görmüş.

“Kendi kendime verdiğim bu mücadele bana büyük bir ders vermişti. İnsanın doğru düşünce ile kendi kararlarını alarak bir şeyleri başarabileceğini şahsen yaşayarak tecrübe etmiştim” diyen Bayraktaroğlu şöyle konuşuyor: “KOSGEB Projesi ile “Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Bilgilendirme Merkezi’ni kurduk. Benim durumda olan ailelerle birlikte olduk. Evlere ziyaretlere gittik, toplantılar düzenledik. Çok kısa zamanda büyüdük. Yaşadığımız bağımlılık, bağımlılıktan kurtuluş ve sonraki yeni hayatımızda yaptıklarımızı, yaşadıklarımızı ve deneyimlerimizi diğer kişilerle paylaştık. Onların yaşadıkları sürece, ışık tutabilme ve doğru yolu gösterebilmek için çeşitli çalışmalar yaptık.

Şimdi, madde bağımlılığından kurtulmuş her bireyin kurumumuzda bu mücadeleye ortak olması için kapımız ardına kadar açık. Bağımlılıktan kurtulmuş kişiler de bu aileye katılarak milyonlarca bağımlıya kendi deneyimlerini ve tecrübelerini anlatarak, bağımlılara rehberlik ederek bırakmaları için cesaretlendirebiliyor ve doğru yolu göstererek yardım elini uzatıyoruz.

Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Bilgilendirme Merkezinde (TUBAM) şu an 7 personel çalışıyor. Türkiye’nin neredeyse her ilinde bulunan 48 gönüllüsü ile hizmet vermektedir. Personellerimizin maaşı da KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.”

 

Kaynak:

http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Uyusturucudan-nasil-kurtuldum-nasil-basardim/694165

Anayurt Gazetesi – Abbas Satır

Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir