Uyuşturucunun Zararları

Hayata Olumsuz Etkileri

İnsan oluşumunda vücudumuzun mevcut bir yapısı ve buna ilaven bu yapıya uygun alışkanlıkları vardır. Bu oluşum içerisinde alışkanlıkların vücut dengesiyle orantılı olabilmesi için çeşitli hücreler görevlidir. Ancak uyuşturucunun zararları arasında en başa bu hücrelerin işlevini yapmamasını koyabiliriz.

Bu hücreler yardımıyla vücutta ki mevcut düzen, alışkanlıklarla orantılı olarak sağlanmış olur. Yani uyuşturucunun zararları zaman içerisinde vücudunuzda azalarak yok olmaya başlar.

Vücuda verilen her madde hücreler  tarafından denetlenir ve vücudun düzenini korumak için dışarıya atılmaya çalışılır ancak uyuşturucu madde kullanıldığında vücudun koruma sistemi zamanla zarar görmeye ve görevini  yapamamaya başlar. Yani tembelleşir. Bu da uyuşturucunun zararları arasındadır.

Uyuşturucunun Zararları İnsanı Değiştirir

Uyuşturucu kullanımı fiziksel ve ruhsal etkiler gösterir, bu etkilerin başında ise kişinin otokontrolünü kaybetmesi gelir; ani karakter değişiklikleri ve şiddetli öfke nöbetleri  bu etkinin sadece başlangıcıdır.

Vücudun koruma sistemi zarar gördüğünde alışkanları da değişiklik göstermeye başlar, vücut kullanılan maddeye karşı duyarlılık göstermediğinde ise bağımlılık meydana gelmiş olur.

Bulantı, kusma, karın ağrısı, terleme, beyin ve iç organlarda kanamaların meydana gelmesi  sıklıkla görülen fiziksel etlilerdir. Hafıza kaybı ile beraber unutkanlıklar, sinirsel bozukluklar, uyku düzensizlikleri, depresyon hali vb. örnek gösterilebilecek bazı beyin hastalıklarıdır.

Vücut hücrelerinin sonradan kabul edilen bağımlılıkla mücadelesi  belirli bir aşamadan sonra mümkün olmadığından;  kişinin uyuşturucu maddeden uzaklaşma çabaları ne yazık ki vücudun maddeye duyduğu ihtiyacı bastıramaz.

Otokontrol Yoksunluğu

Birey maddeye sahip olma ihtiyacı duyacağından istemeyeceği davranışlara yönelebilir. Daha önce haber haline gelen birçok hırsızlık, kapkaç gibi olayların temel oluşumunun nedenlerinden biri de maddeye hemen sahip olma ihtiyacıdır. Beyin bu isteğe dur diyememeye başlar. Kişinin bir hırsız haline kadar gelebilmesi uyuşturucunun zararları boyutunun ne kadar üst seviyeye gelebildiğinin göstergesidir.

Kişi madde kullandığı süre boyunca öz değerlendirmesini doğru bir biçimde sağlayamıyor olacağından çevresine karşı olması gerektiği gibi davranamaz, bu onların toplumsal çevreden uzaklaşmasına ve içine kapanmasına sebep olur. Uyuşturucunun zararı olarak bu durum kişinin sosyal hayatının bozulmasına neden olan durumlardandır.

Madde kullanımından uzaklaşma çabasına rağmen birey bu çabasında başarısız olduğunu düşünerek psikolojik olarak kendini çaresiz ve başarısız olduğu gerçeğine inandırmaya başlar. Toplum baskısından dolayı bunu içselleştirmeye ve kendine psikolojik olarak da büyük zararlar vermeye başlar.

TUBAM’a Gelenler

TUBAM olarak birçok bağımlı ile görüşüyor, onları yönlendirmeye çalışıyoruz. Sıkça duyduğumuz ‘’ben çaresiz, başarısız ve dünyanın en kötü insanıyım’’ kanısını şu ana dek hiçbir zaman kabul etmedik ve etmiyor olacağız.

Uyuşturucunun Zararları
Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Bilgilendirme Merkezi

Günde birçok madde bağımlısı yakını ile de görüşüyoruz ve hatırlatmak istiyoruz ki;

Siz sadece tökezlediniz ama düşmemek için tutabileceğiniz eller her zaman var.

Biz uyuşturucunun zararlarını ve nasıl bırakılabileceğini anlatmaya devam edeceğiz.

Mücadele etmekten yorulmayın çünkü sizin yarattığınız bir düzeni ancak siz bozabilirsiniz.

 

Ayrıca Bknz:

Eski Bir Uyuşturucu Bağımlısı Gözünden Bağımlılık

Bağımlılık Nedir?

Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

“Uyuşturucunun Zararları” hakkında görüşlerinizi yazın.

  1. Valla uyuşturucunun zararları yaz yaz bitmez bir konu. Bu yazıda kısaca özetlenmiş ama bu yazı gibi onlarca yazı yazılır ek olarak

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir