Uyuşturucunun Zararları Kısaca Nelerdir?

Uyuşturucunun birçok zararı bulunmaktadır. Sizler için uyuşturucunun zararları kısaca nelerdir özetlemeye çalıştık. En çok görülen zararlarını kısa bir liste halinde toparladık.

Uyuşturucunun zararları kısaca nelerdir;

 • Unutkanlık: Uyuşturucu maddelerin tümünün neden olduğu en yaygın zararlardandır.
 • Asosyallik & Sosyal Fobi: Toplum arasına karışmaktan hoşlanmama halidir. Uyuşturucu kullanan bireyler arkadaşlık ilişkilerini kaybederler. İşsizlik durumu da yine uyuşturucunun zararları arasındadır.
 • Depresyon: Madde bağımlıları aslen yaptıkları yanlışın farkındadırlar. Uyuşturucuya karşı bağımlılıkları olduğu için madde kullanmaya devam ederler. Ancak bu yanlışı tekrarladıkları için kendilerine içten içe kızarlar. Uyuşturucunun beyinde yarattığı hasar ile birlikte depresyon uyuşturucu kullanan bireylerde sık görülen bir rahatsızlıktır.
 • Öfke ve Sinirlilik: Bireyin bağımlı hale gelmesi ve bu bağımlılık halinden kurtulamama durumu bireyi öfkeli biri yapmaktadır. Maddeye duyulan isteğin karşısında duramamak o kişinin kendisine duyduğu öfkeyi ortaya çıkarır. Aslen bağımlı kişinin duyduğu öfke çevresine değil kendisinedir.
 • Şizofreni ve Paranoya: Uyuşturucu kullanan kişilerde sıkça rastlanan en önemli zararlardan birisidir. Genel sanrı durumu söz konusudur. Duyguların ve düşüncelerin başkaları tarafından denetlendiği hissi, insanlara ve dış dünyaya karşı duyulan güvensizlik neredeyse tüm uyuşturucu kullanıcılarında görülen olumsuzluklardır.
 • Aile İlişkilerinin Bozulması: Madde kullanan bireyin neredeyse tüm sosyal hayatı bozulmaktadır. Ebeveynlerin ya da eşlerin bu konuda göstermiş oldukları doğal tepkilere sessiz kalmayan madde bağımlıları aile içi tartışmaları sıkça yaşayarak aile ilişkilerinin bozulmasına neden olmaktadır.
 • Fizyolojik Zararlar: Akciğer, kalp, solunum yolu, gırtlak, böbrek, dil, hatta ve hatta görme bozukluğuna kadar vücuda verdiği birçok zarar bulunmaktadır. Uzun süreli uyuşturucu kullanımı yapmış kişilerde orta yaşların sonunda sıkça ciddi hastalıklar görülmektedir.
 • Cinsel İktidarsızlık: Bazı uyuşturucu maddelerin ilk kullanımlarında olumlu bir cinsel etki görülse de uzun süreli uyuşturucu kullanımı sonucu hem erkek hem de kadınlarda cinsel iktidarsızlığa ve isteksizliğe neden olduğu kesindir.
 • Kilo Kaybı: Uyuşturucu kullanan insanların neredeyse tamamı zayıf insanlar olur. Özellikle bazı uyuşturucu maddeler hızlı bir şekilde kilo kaybına neden olmaktadır.
 • Uyku Bozuklukları: Uyuşturucu kullanan bireylerin neredeyse tümünde görülen bir hastalıktır. Uyku bozukluğu sonucu kişinin yaşam kalitesi tamamen olumsuz yönde etkilenmektedir.
 • Kas ve Kemik Erimesi: Uyuşturucu kullanan bireylerde anlık olarak da görülebilen, ilerleyen yaşlarda da görülebilen bu rahatsızlığın kendisine aşırı seviyede zarar verdiği bilinmektedir.
 • AIDS: Damardan alınan uyuşturucuları kullanan kişilerde sıklıkla görülebilen çok ciddi bir hastalıktır.
 • Sarılık (Hepatit): Damardan alınan uyuşturucuların aynı şırıngayı birden çok kişinin kullanması nedeniyle birbirlerine bulaştırdıkları hastalıklardandır.
 • Gasp & Cinayet & İntihar: Uyuşturucu satın alınacak paranın bulunabilmesi için uyuşturucu bağımlısı kişi birçok hukuki ve ahlaki suç işlemektedir. Bu eylemlerin sonunda kişi ya cezaevine gitmekte ya da kendi yaşamına son vermektedir.

Uyuşturucunun Zararları Kısaca Nelerdir?

Uyuşturucunun zararları kısaca bunlardır diyebiliriz. Uyuşturucunun zararları aslında sayfalarca sürecek bir konudur. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi uyuşturucunun zararlarını kısaca listelemeye çalıştık.

Liste, tedavi için bizlere başvuran binlerce bağımlıda sıklıkla görülen zararlardan bazılarını içermektedir.

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

“Uyuşturucunun Zararları Kısaca Nelerdir?” hakkında görüşlerinizi yazın. (7 Görüş)

 1. Uyuşturucunun zararları diyince ben buraya fakirlik, algılamada düşüklük, beyinsizliğe gidiş, ahlaksızlık bunları kesin eklerim

  1. Merhabalar, kısaca bahsedebildiklerimiz ve en çok görülen zararlar bunlar. Ancak listeye ekleme yapılmak istendiğinde onlarca zarar daha eklenebilir.

   1. Uyuşturucu seni senden çalar…
    Ara ve Senden çaldığını yani hakkın olanı geri al.
    Uyuşturucu Güzel Ahlak Depona Darbe Yapar.

 2. Kısaca ele alınan zararları bile bunlarsa, hepsini düşündüğümüzde ortaya ne büyük zararlar çıkıyor. Benim güzel yavrum kurtuldu, Allah hepinizden razı olsun. İlgi, alaka ve yardımlarınız için tekrar teşekkür ederiz.

  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Maalesef bunlar sadece en çok görülen zararlardan birkaçı. Umuyoruz oğlunuzla ve sizinle daha güzel günlerde görüşmeye devam edeceğiz.

 3. Gece 4 tane extacy hap ve esrar kullandım. Yazacak çok şey var ama adım atmaya halim yok. Hiç bir şey yemedim canım da hiç bir şey istemiyor. Uyku hiç uyumadım. Farkında değiliz sağlığımızın kıymetini bilmiyoruz. Ne yaşarsan yaşa sonunda mutlaka acı bırakıyor maddeler. Sağlam bir spor antremanı yap, ya da bir yer de çok çalış onun yorgunluğu bunun yanından bile geçemez. Beden uyumak istiyor ama bilinçsizce hap kullandığım için uyku sıfır. Bir şeyler yemeliyim ama sigara içmeye bile üşeniyorum. Bir kaç aydır abarttım zaten. Bu mu mutluluk? Böyle mutluluk yerin dibine batsın. Kullanmayın arkadaşlar, merak da etmeyin. Bu yol da bir özgürlük yok. 26 yaşındayım sanki 100 yaşında gibiyim. Değerini bilmediğimiz, ya da zamanla kanıksadığımız, küçük eylemlerin ne kadar değerli olduğunu anlıyorsun. Yemek yemek yürümek uyumak konuşmak. Pişmanlıktan başka bir şey değil, kullanmayın dostlar. O kadar yorgun ve halsizim ki anlatamam.

 4. merhaba , biz izmir de yaşayan sıradan bir aileyiz oğlum sanırım lise yıllarında ot ile yani esrar la başladı şimdi durum çiftleşmeye başladı ne dediysek bir türlü bizi dinlemiyor detaylarda var denetimli serbestliği bile var okul kaydı için sağlık raporu bile alamıyoruz çıkmazın içine girdik resmen ltf. yardımcı olursanız çok sevinirim sizi ankara dan ırmak diye bir arkadaşınız tavsiye etti nasıl bir yol uygularız bilemiyoruz şimdi den çok teşekkürler iyi günler dilerim

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir