Uyuşturucunun Zararları

Uyuşturucunun Zararları: İletişim Bozukluğu

Uyuşturucuyla alakalı elbette bir çok zararlı madde sayabiliriz ancak bunların en çok önem teşkil edenlerinden biri de iletişim ve sosyal paylaşımın minimum seviyeye düşmesidir. Bunu ilk olarak 19 yaşında tecrübe etmiştim.

Uyuşturucunun Zararları
Uyuşturucunun Zararları: İletişim Bozukluğu

Kız arkadaşım ve iki erkek arkadaşımla aynı evde kaldığımız bir gündü. O gece ecstasy (ekstazi) ve esrar kullanmıştım. Sabahında ise kendime gelmeye çalışıyordum. Her şey normal seyrinde ilerlerken birden aklım yerinden çıkmış gibi oldu. Sanki içim daralıyor ve bir panik atak anına yaklaşıyor gibiydim. Sanırım ilk kez panik atak geçiriyordum. İçimde her şey korkuyla kaplanmıştı. Kendimi yan tarafta duran esrara bıraktım. Hiçbir şey yokmuş gibi, hiçbir şey olmamış gibi davranıyordum ama içim ürperiyordu. Sanırım dün gece içtiğim uyuşturucu hap yüzünden, onun bir tribine(!) yakalandım dedim kendi kendime. Sakin kalmaya devam edersem birkaç dakika sonra iyi olacağımı düşündüm; fakat yine de bir kapak(!) esrar içmek beni hemen sakinleştirir dedim. Kapağı içtim ve oturdum. Her şey beni sakinlikten alıp tamamen bir kurgunun içine itti. O an yaşadıklarımın tamamen kandırılmak ve kullanılmak için tezgahlanmış bir oyun gibi hatta yaptığım hata  yüzünden ilahi bir cezalandırılma gibi hissettim.

Detayları anlatmaya gerek olmadığını biliyorum çünkü herkes, yani bunu kullanan herkes beynimizin ve vicdanımızın bize oynadığı bu oyunu ve dersi yaşamıştır. Yaşamayan da yaşamadığını sanıyordur ya da henüz farkındalığı oluşmamıştır.

Bu olaydan sonra yıllarca devam eden bir psikolojik bozukluk yaşadım. Hatta ilk iki sene konuşmayı bile bıraktım. Mecbur kaldığım konularda konuşup gerisini sessizliğe bırakmıştım. Böylelikle önce aile fertleriyle uzaklaşmaya başladım. Arkadaş sayım hızlı bir şekilde azaldı. İçine kapanık, dışarı çıkmaktan hoşlanmayan, hobileri olmayan biri haline dönüştüm.

Uyuşturucunun Zararlarından Kurtulun

Bu gibi durumlarda yaşanılan her anı ve madde kullanımının bize verdiği zararlar ortaktır. Size iyi gelecek şey ise iletişim konusunda profesyonel yardımlar almaktır. Nedeni ise çok basit; günümüzde madde kullanmamasına rağmen bir dizi kötü olaylar yaşamış insanlar bile iletişim becerileri tükenmiş, bencilleşmiş ve çevresine zararlı bir noktaya gelmişken; bu durum madde etkisindeki kişilere bundan daha büyük zararlar vermektedir. Kişiler arasında her konuda konuşmanın bir özgürlüğü elbette vardır. Ancak bilinçli bir iletişimde, konuları konuşurken aralarda süre verip karşı tarafın onaylamasından tutun; cümleler arasındaki zamanlama bile karşınızdaki kişiyle anlaşabilmek için çok önemlidir. Sürekli söz hakkı vermeden konuşanlar en zararlı kişilerdendir. Aklınızda bir yoğunluk, karışıklık oluşturur ve zaten uyuşturucudan zarar görmüş yapıya daha da zarar verir.

Uyuşturucunun zararları arasında iletişimin olduğunu söylemiştim. Kendinizi anlatmakta, sorunlarınızdan bahsetmekte ne kadar başarılı olduğunuzu birkaç saniye düşünün. Bu durumun bize verdiği rahatsızlığı, çevrenize ve ailenize hatta beraber uyuşturucu kullandığınız arkadaşlarınıza dahi açıklayamadığınız olmadı mı? Sizi anlayan bir aile veya kurtulmak isterken sizin tecrübelerinizi yaşadığına inandığınız bir profesyonelden yardım alsaydınız şimdi neler başarabileceğinizi bir hayal edin. İşte ben bu durumda her desteği alabilecek bir pozisyon yakaladım ve değerlendirdim. Daha sonra da bunu çevremde uygulamaya başladım. Uyuşturucunun zararları bir ömür sürmeyecek. Siz sonlandırmadığınız sürece bu sonu olan bir şey değil. Kız arkadaşınız, aileniz, patronunuz, akrabalarınızla sürekli olarak uğraşacağınız bir konu.

Peki siz bunu nasıl düzelteceksiniz?

Uyuşturucunun Zararları

Uyuşturucudan ve Zararlarından Kurtuluş: TUBAM

İşte TUBAM tam da size bu konuda yardımcı olmak için kuruldu. Uyuşturucunun zararları ve bize yaşatacakları nelerdir? Uyuşturucuyu bırakmak için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli? Uyuşturucu bağımlılığı yaşamış, uyuşturucu bağımlılığından kurtulmuş kişiler ile birlikte hareket ederek herkese el uzatmak istiyoruz.

Aileler ve sizlerin bu yolda ilk adımı atmaları bizim en büyük isteğimiz. İlk adımınızdan, son durağınıza kadar kendi yaşadığımız tecrübelerle yanınızda olmak, sizlere yardım eli uzatmak istiyoruz.

Siz de inanırsanız, bunu hep birlikte başaracağız..!

 

Ayrıca Bknz:

https://tubam.net/uyusturucu-bagimlisi/

https://tubam.net/uyusturucu-birakilabilir-mi/

Paylaşın
 • 53
 •  
 •  
 •  
 •  

“Uyuşturucunun Zararları” hakkında görüşlerinizi yazın. (6 Görüş)

 1. Ben de çok uzun süre kullandım. Gerçekten iletişim kurmak bile zor olmuştu. Hatta bir dönem içmeyen insanların nasıl sıkılmadan hayatlarına devam ettiklerini düşünmüştüm. Onlar normal hayatta neler yapıyordu? Nasıl zaman geçiriyorlardı? O dönemler onların hayatı çok basit geliyordu. Oysa hayatı basit olan, sıkıcı olan, kendini bilmeyen ve zamanı boş geçiren onlar değil benmişim. Bunu geç olsa da anladım. Benim için anlamak bırakmaktan daha zor oldu. Zararın neresinden dönersin kârdır denilir. Evet katılıyorum. Ancak keşke diyorum, keşke gençliğimin en güzel yıllarını kendimi uyuşturarak geçirmedeydim.

  1. Beyza senin de söylediğin gibi “zararın neresinden dönersen kârdır.” Hiçbir zaman geç değildir. Daha yaşanacak çok şey var unutma!

 2. Lanet olsun böyle uyuşturucuya! Bir kere denedim ertesi gğn uyandığımda sanki dünyada bir tek ben kalmışım gibi depresif bir haldeydim. 4-5 saatlik zevk için o eziyet çekilmez. Aptalca!

  1. Battal Bey kesinlikle düşüncelerinize katılıyoruz. Kullanıldığı an tüm serotonin yataklarını harekete geçirdiği için büyük bir mutluluk, beraberinde etkisi geçtiğinde aynı serotonin yatağının tembelleşmesi nedeniyle duyulan büyük bir depresyon hissi. Allah herkesi bundan uzak tutsun..

 3. Erkek arkadaşım uyuşturucu bağımlısı ona yardım etmek istiyorum ama elimden hiçbir şey gelmiyor nolur yardım edin sesimi duyun nolur

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir