Uyuşturucunun Zararları

Uyuşturucunun Zararları: İletişim Bozukluğu

Uyuşturucunun zararları tabi ki bir tane değildir. Birçok zarar sayabiliriz ancak uyuşturucunun zararlarından biri de iletişim ve sosyal paylaşımın minimum seviyeye düşmesidir. Bunu ilk olarak 19 yaşında tecrübe etmiştim.

Uyuşturucunun Zararları
Uyuşturucunun Zararları: İletişim Bozukluğu

Kız arkadaşım ve iki erkek arkadaşımla aynı evde kaldığımız bir gündü. O gece ecstasy (ekstazi) ve esrar kullanmıştım. Sabahında ise kendime gelmeye çalışıyordum. Her şey normal seyrinde ilerlerken birden aklım yerinden çıkmış gibi oldu. Sanki içim daralıyor ve bir panik atak anına yaklaşıyor gibiydim. Sanırım ilk kez panik atak geçiriyordum. İçimde her şey korkuyla kaplanmıştı. Kendimi yan tarafta duran esrara bıraktım. Hiç bir şey yokmuş gibi, hiç bir şey olmamış gibi davranıyordum ama içim ürperiyordu. Sanırım dün gece içtiğim uyuşturucu hap yüzünden onun bir tribine(!) yakalandım demiştim. Sakin kalmaya devam edersem birkaç dakika sonra iyi olacağımı düşündüm fakat yine de bir kapak(!) esrar içmek beni hemen sakinleştirir demiştim. Kapağı içtim ve oturdum. Her şey beni sakinlikten alıp tamamen bir kurgunun içine itti. O an yaşadıklarım tamamen kandırılmak ve kullanılmak için tezgahlanmış gibi hatta yaptığım hata  yüzünden ilahi bir cezalandırma gibi hissettim.

Detayları anlatmaya gerek olmadığını biliyorum çünkü herkes, yani bunu kullanan herkes beynimizin ve vicdanımızın bize oynadığı bu oyunu ve dersi yaşamıştır. Yaşamayan da yaşamadığını sanıyordur ya da henüz farkındalığı oluşmamıştır.

Bu olaydan sonra yıllarca devam eden bir psikolojik bozukluk yaşadım. Hatta ilk iki sene konuşmayı bile bıraktım. Mecbur kaldığım konularda konuşup gerisini sessizliğe bırakmıştım. Böylelikle önce aile fertleriyle uzaklaşmaya başladım. Arkadaş sayım hızlı bir şekilde azaldı. İçine kapanık, dışarı çıkmaktan hoşlanmayan, hobileri olmayan biri haline dönüştüm.

Uyuşturucunun Zararlarından Kurtulun

Yaşanılan her anı ve madde kullanımının bize verdiği zararlar ortaktır. Size iyi gelecek ve yardımı olacak şey ise iletişim konusunda büyük yardımlar almaktır. Nedeni ise çok basit; dünyada madde kullanmayan ama birçok farklı kötü olaylar yaşamış insanların iletişim becerileri tükenmiş, bencilleşmiş ve zararlı bir noktaya gelmişken dahi madde etkisindeki kişilere de büyük zararlar verdiğidir. Kişiler arasında her konuda konuşmanın bir özgürlüğü elbette vardır. Ancak bilinçli bir iletişimde konuları konuşurken aralarda süre verip karşı tarafın onaylamasından tutun, cümleler arasındaki zamanlama bile iletişimde anlaşabilmek için çok önemlidir. Sürekli söz hakkı vermeden konuşanlar en zararlı kişilerdendir. Aklınızda bir yoğunluk, karışıklık oluşturur ve zaten uyuşturucudan zarar görmüş yapıya daha da zarar verir.

Uyuşturucunun zararları arasında iletişimin olduğunu söylemiştim. Kendinizi anlatmakta, sorunlarınızdan bahsetmekte ne kadar başarılı olduğunuzu birkaç saniye düşünün. Bu durumun bize verdiği rahatsızlığı, çevrenize ve ailenize hatta beraber uyuşturucu kullandığınız arkadaşlarınıza dahi açıklayamadığımız olmadı mı? Sizi anlayan bir aile veya kurtulmak isterken sizin tecrübelerinizi yaşadığına inandığınız bir profesyonelden yardım alsaydınız şimdi neler başarabileceğinizi bir hayal edin. İşte ben bu durumda her desteği alabilecek bir pozisyon yakaladım ve değerlendirdim. Daha sonra da bunu çevremde uygulamaya başladım. Uyuşturucunun zararları ömürlük sürmeyecek. Siz sonlandırmadığınız sürece bu sonu olan bir şey değil. Kız arkadaşınız, aileniz, patronunuz, akrabalarınızla sürekli olarak uğraşacağınız bir konu.

Peki siz bunu nasıl düzelteceksiniz?

Uyuşturucunun Zararları

Uyuşturucudan ve Zararlarından Kurtuluş: TUBAM

İşte size bu konuda yardımcı olmak için TUBAM kuruldu. Uyuşturucunun zararları nelerdir? Uyuşturucunun bize yaşatacakları, uyuşturucuyu bırakmak için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli? Uyuşturucu bağımlılığı yaşamış, uyuşturucu bağımlılığından kurtulmuş kişiler ile herkese el uzatmak istiyoruz.

Aileler ve sizlerin bu yolda ilk adımı atmaları bizim en büyük isteğimiz. İlk adımınızdan, son durağınıza kadar kendi yaşadığımız tecrübelerle yanınızda olmak istiyoruz.

İnşallah bunu hep birlikte başaracağız..!

https://tubam.net/uyusturucu-bagimlisi/

https://tubam.net/uyusturucu-birakilabilir-mi/

Paylaşın
  • 15
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir