Bağımlılık mı Hastalık mı?

Uyuşturucu Bağımlılığı Nedir?

Uyuşturucu madde bağımlılığı bir hastalık değildir. Bu yüzden “tedavi” edilmesi gibi bir yaklaşım içerisinde olmak hatalı olacaktır. Uyuşturucuyu bırakmak isteyen kişi mutlaka bırakacaktır. Uyuşturucu madde bağımlıları genellikle çocuk yaşta veya bireyin hayatında yaşadığı derin depresyon ve duygusal bunalım esnasında ‘kandırılarak’ madde kullanma alışkanlığı edinmiş ve sonrasında irade zafiyeti dolayısıyla anı geçiştirmek için kullandıkları maddenin esiri olmuşlardır.

Uyuşturucuyu Bırakmak
Uyuşturucu Bağımlılığı Kader Değildir.

Uyuşturucu bağımlıların temel olarak düşüncelerinde yatan ‘hiçbir zaman bırakılamaz’ düşüncesi en büyük hatalardandır. Bu tarz bir düşünce içerisinde olan bağımlı kendisine şunu söylemelidir, “uyuşturucu ile doğmadım ki, uyuşturucuyla öleyim”. Madde bağımlılığı bir kader değildir. Bugün dünyada milyonlarca bağımlı olduğu gibi aynı şekilde milyonlarca kişi de bağımlılıklarından kurtulmuştur. Yani uyuşturucu bağımlılığı kesinlikle yenilebilir. En iyi ilacınız iradenizdir.

Uyuşturucuyu Bırakmak

Kişinin uyuşturucuyu bırakma sürecinde kendisini bir müsabakada gibi düşünerek sürekli kendisinin galip geleceğini düşünmesi ve bu düşünceyi “manevi” duygular ile desteklemesi önemli olan faktörlerdendir. Kişinin kendisine inanması ve bırakma kararını alarak bunu çok geçmeden uygulamaya başlamalıdır.

Uyuşturucuyu bırakma aşamasında uygun ortamı yaratması ve uyuşturucuyu bırakma sürecinde kendisine ‘gerçek’ yardımcılar edinmelidir. ‘Gerçek’ yardımcı olacak kişiler çok uzakta aranmayarak aile içerisinden seçtiği birkaç kişi ile işe koyulmalıdır.

Yoksunluk süreci kullanılan maddeye göre değişkenlik gösterebilir. Ancak temel olarak yoksunluk sürecinde kesinlikle arkadaş ortamından uzak durulmalı, telefon, sosyal medya vb. iletişim araç kullanımı en aza indirilmeli ve iletişim araçları gerekirse aile gözetiminde tutulmalıdır.

Uyuşturucuyu bırakmak için en önemli şey bağımlının bunu gerçekten istemesidir. Uyuşturucuyu bırakmak istemeyen bir bireyi bağımlılıktan kurtarmak imkansızdır. Her ne kadar kişi arkadaş ortamından, yaşadığı mahalleden uzak tutulsa da mutlaka çok geçmeden bağımlı tekrar uyuşturucu madde bulacak ve kullanacaktır. En zayıf noktalarınızı ya da başka bir deyişle kendinize uydurduğunuz bahanelerin tümünü en iyi siz biliyorsunuz. Dolayısıyla bunlarla mücadele edebilecek tek kişi de sizsiniz. Bahanelerinizden kurtulun. uyuşturucu içmek için kendinize bir sebep, bir gerekçe bulduğunuzda bunun aslında ‘bahane’ olduğunu bilirseniz kendi tuzağına düşmeyeceğinize emin olun.

Bir bağımlının uyuşturucuyu bırakma kararını alması için uyuşturucu kullanımı yüzünden yaşadığı maddi ve manevi kayıpları düşünmesi yeterli olacaktır. Bugüne kadar aileniz, sevgiliniz, eşiniz, arkadaşınız kaç kişiyi kaybettiğinizi aklınıza getirin. Kendinize şu soruyu sorun değer miydi? Hiçbir şey için geç olmadığını bilin. Kendinizi doğru bir yola soktuğunuzda tekrar tüm güzelliklerin sizlerin olacağından emin olabilirsiniz. Hayat her zaman zordur. Bu zorluklarla baş etmek için ihtiyacınız olan tek şey kendi sabrınız ve iradeniz. Hayatınızdaki insanları düşünün. Dünyada zorluklarla mücadele eden kişileri düşünün. Bu kişiler her zorlukta uyuşturucu kullansalardı dünya nasıl bir yer olurdu??

Bağımlılıktan kurtulunabilir yeter ki isteyin. Bizler başardık. Siz de başarabilirsiniz. Kendinize ve içinizdeki güce inanın yeter. Uyuşturucuyu ancak siz istediğiniz zaman bırakabileceksiniz. Cesaretli ve inançlı olun. Karar verin ve uygulayın. En sonunda başarmanın hazzını ve keyfini çıkarın.

Uyuşturucuyu Bırakmak
Uyuşturucu Bırakılabilir

 

Ayrıca bknz:

https://tubam.net/uyusturucu-bagimlisi/

https://tubam.net/uyusturucu-birakilabilir-mi/

Paylaşın
  • 13
  •  
  •  
  •  
  •  

“Bağımlılık mı Hastalık mı?” hakkında görüşlerinizi yazın. (10 Görüş)

  1. Net bir şekilde eski bağımlı bir kişi tarafından yazıldığı belli oluyor. 13 sene madde bağımlısı olarak yaşadım. Çok şükür 3 senedir herhangi bir madde kullanmıyorum. Bugüne kadar beni en çok etkileyen yazılardan biri. Uyuşturucuyu bırakmak kolay değil ama imkansız da değil. Bugüne kadar bu konuda hiç böyle bir çalışma yapıldığını görmemiştim. Allah yolunuzu açık etsin. Allah bağımlı ve yakınlarının ayrıca sizlerin yardımcısı olsun.

  2. Kesinlikle katılıyorum . bırakamıyorum diye bir cümle yok . Istemek ve istemek diye bir şey var. Eğer ki bir kişi yapması gereken şeye odaklanıp , inanıp ve işleve geçiriyorsa işte o zaman yolu yarılamış demektir. Bende çok şeyler kullanıp bağımlısı oldum . Ama hepsini kendime inanarak , hedeflerimi değiştirerek hepsini bırakmayı başardım ? ve umarım isteyen herkes bir gün tertemiz bir hayata başlar ?

  3. Kesinlikle çok doğru yazı olmuş ya. Bağımlılık hastalık değil ki ilaç veriyorlar adama. Ben kendi irademle bıraktım. O kadar ilaç falan kullandım olmadı. 1 sene sonra karar verdim 1 ay zorlandım ama 2 yıldır temizim. Her türlü destekçinizim.

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir