Uyuşturucuyu Nasıl Bırakabilirim?

Bağımlı Olduğunuzu Kabul Edin

Uyuşturucuyu nasıl bırakabilirim? Sanırım TUBAM kurulduğu günden bu yana en çok aldığımız sorulardan biridir.

Aslında konuyla ilgili cevabımız sabittir; önce kişinin bunu gerçekten istemesi gerekir. Uyuşturucuyu nasıl bırakabilirim diye düşünüp, yüzlerce kez karar alıp, bu kararı uygulamayan binlerce kişiyi şahsen tanıdım hem de TUBAM vasıtasıyla görüştüm.

Şahsım bu konuda tanıdığım ilk kişidir. Önce senelerce bağımlı olmadığımı kabul ederek “bahanelerin” arkasına sığınıp uyuşturucu kullanmaya devam ettim. O yıllarda sürekli olarak “ben bağımlı değilim. İstediğim zaman bırakabilirim. Sadece zevk için kullanıyorum.” dediğimi sayısız kere hatırlarım. Bir süre geçtikten sonra artık bağımlı olduğumu kabul etmiştim.

Uyuşturucuyu nasıl bırakabilirim sorusunun en kilit 1. cevabı ; bağımlı olduğunu kabul etmek!

Gerçekten İsteyin ve Adım Atın

Sonraki aşama uyuşturucuyu nasıl bırakabilirim diye araştırmalar yapmak oldu. Türlü türlü yollar buluyordum. Her akşam bırakmak için kararlar alıp, sabah uyandığımda kararlarımı unutuyor ve uygulamıyordum. Uzun bir dönem de böyle geçti. İlk olarak psikiyatri doktorlarına başvurdum. Ne yazık ki henüz 2 dakika kadar yaşadıklarımdan bahsedememişken elime tutuşturulan bir reçete ile kibarca kovuluyordum. Bilinçsiz bir şekilde bu ilaçların beni kurtaracağını sanıp koşa koşa, bir umutla eczaneye gidip ilaçlarımı alıyordum. Düzenli bir şekilde bir süre ilaçları kullanıyordum ancak 15-20 gün geçmeden kendimi tekrar uyuşturucu kullanırken buluyordum.

Doktor araştırmaları ve gidip gelmeler bir dönem sürdü. Bu konuda uzman olan doktorlar bulup onlara gidiyordum. Bu sefer 20 dakika konuşabiliyordum ancak sonuç yine değişmiyordu.

Uyuşturucuyu Nasıl Bırakabilirim?

Uyuşturucuyu nasıl bırakabilirim? Bu illetten nasıl kurtulabilirim? Bu araştırmayı aylarca, yıllarca yaptım. Uzun uzun düşündüm. Sonrasında fark ettim ki ilaçlardan bir mucize bekliyordum. İlaç aldığımda hiçbir şekilde madde aklıma gelmeyecek sanıyordum. Bunun mümkün olmadığını maalesef çok geç anladım. Aslında tüm olay bendeydi. Mucizenin kendisi aslında bendim. Bunu farketmek maddeyi bırakmamda en büyük adımlardan biriydi.

Uyuşturucuyu nasıl bırakabilirim sorusunun en kilit 2. cevabı gerçekten bunu yürekten istemek ve adım atmak.

“HAYIR” Demekten Korkmayın

Buraya kadar yazdığım her şey uyuşturucuyu bırakmak isteyen kişinin ya da uyuşturucuyu bırakması istenilen kişinin kendi içerisinde çözmesi gereken konular. Bu adımları bağımlı kişi kendi isteği ile atmadığı sürece dışarıdan verilmeye çalışılacak herhangi bir destek sonuçsuz kalacaktır ve başarıya ulaşmayacaktır.

Uzun bir süre kendi başıma uyuşturucuyu bırakmaya çalıştım. Ancak bu öyle bir illetti ki belli bir yere kadar direnebiliyordum ancak irademe yenik düşüyordum. Birilerinin özellikle kriz anlarında bana yardım etmesi gerektiğini kesin olarak anlamıştım.

Çok geçmeden konuyu ailem ile konuştum. Adımlardan bahsettim ve ilk kez onlardan ciddi anlamda, çok istekli olarak yardım istedim. Bu sefer benim yerime onlar uyuşturucu nasıl bırakılır sorusunun cevabını aramaya başladılar.

Artık araştırma yapmaktan yorulmuştuk. Sürekli erteliyorduk. Ani bir karar alarak işe 2 asma kilit ve kaloriferden yatağa kadar uzanacak bir zincir aldım. Krizdeyken ne yapacağımı tüm detaylarıyla onlara anlattım. Asla bana inanmamalarını, asla bana üzülüp o kilidi açmamalarını söyledim. Ve aynı gün ayak bileğimden kendimi zincirleyerek süreci başlattım. 3 gün boyunca yaşadıklarımı anlatmamın imkanı yok. Neler hissettiğimi anlatmamın imkanı yok. Ancak kafaya koymuştum. Bu iş artık bitecekti. Ben bu şekilde yaşamak ve bu şekilde ölmek istemiyordum. Çok değildi sadece 72 saat geçmesi gerekiyordu ve sonra tüm acı dinecek, tüm rezillikler bir son bulacaktı. Büyük bir heyecanla 3. günün sonunun gelmesini istiyordum ve bekliyordum.

Başarmıştım… Uyuşturucuyu nasıl bırakabilirim sorusuna cevap olmuştum. Ayağa kalktığım ilk günü telefon rehberimi silmek, hattımı değiştirmek ve sosyal medya hesaplarımı temizlemekle verdiğim mücadeleyi devam ettirmek ile geçirdim.

Ömür boyu o eski insanlardan ve maddeden kaçamayacağımı biliyordum. Burada kilit olan şey ise “hayır” diyebilmekti. Yolda görecektim biliyordum. Onlarca içtiğim sokaktan herhangi birinden geçtiğimde aklıma gelecekti biliyordum. Ancak hem kendime hem de insanlara hayır demem gerektiğinin tek çözüm olduğunu biliyordum. Defalarca hayır dedim. Defalarca yapılan teklifleri görmemezlikten geldim.

Uyuşturucuyu nasıl bırakabilirim sorusunun en kilit 3. cevabı; gerek bırakırken gerek bıraktıktan sonra  “hayır” demekti.

Kararınızı Ertelemeyin

Neredeyse 5 yıl geçti. Hala bir gün o hatayı yapmaktan duyduğum korku ile yaşıyorum. Hala zaman zaman rüyalarımda görüyorum. Hala bazen çağrışım yapan şeyler oluyor. Öyle anlarda düşündüğüm tek şey uyuşturucu kullandığım dönem yaşadığım rezillikler oluyor. Sokakta görsek yüzüne bakmayacağımız torbacılara yalvardığımı, çocuk yaşta ki torbacılardan azar yiyip ertesi gün yine ayağına gidip madde aldığımı, sokaklarda yattığımı, haftalarca yıkanmadığımı, aç kaldığımı, tüm arkadaşlarımı kaybettiğimi, parasızlığımı, hiçbir sosyal hayatımın kalmadığını, çevremde ailem dahil hiç kimsenin bana güvenmediğini ve bunun gibi yazılabilecek onlarca rezilliği düşünüyorum. Duyduğum istek yerini o günlere duyduğum pişmanlığa bırakıyor ve birkaç dakika içerisinde unutmuş oluyorum.

Ailemin verdiği desteği hiçbir zaman unutmayacağım. Yaşadıklarımı asla unutmayacağım.

uyuşturucuyu nasıl bırakabilirim
Biz kocaman bir AİLEYİZ

Artık uyuşturucuyu nasıl bırakabilirim sorusunun cevabını biliyoruz. Bu yazının içeriğini okuyan birçok bağımlının aslında bu hikayenin kendisine ait olduğunu biliyor. Karar alıp uygulamaya koymamaktan herkes vazgeçmeli. İçmek için bahane her zaman olacaktır. Bahaneler arkasına saklanarak hayatınızı ertelemeyin.

Gerçekten isteyin, karar alın ve uygulayın.

 

 • TUBAM Kurucu & Müdür: Bulut Bayraktaroğlu

 

Ayrıca Bknz:

Uyuşturucudan Kurtulmak ve Aşamaları

Eroin Bağımlılığından Kurtuluş Hikayesi

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

“Uyuşturucuyu Nasıl Bırakabilirim?” hakkında görüşlerinizi yazın. (15 Görüş)

 1. Tüm bu olanlar filmlerde abartılıyor sanıyordum.Bu yazılanları okurken sanki film kurgusu okuyor gibi hissettim. Toplumda öyle yaygın ki ne yapmamız gerektiğini hepimiz bilmeliyiz. Bilgilendirmek , destek olmak çok güzel bir fikir olmuş. Emeğinize sağlık.

 2. Nasıl mı?

  Bu maddenin asla bırakılmaz,onsuz yaşanmaz dediğimi ve hatta bırakıyorum düşüncesinin bile benim için tarif edilemez krizler olduğunu bilirim. Alışkanlıklar bizim vazgeçilmezlerimiz oluyor. Yani “bağımlılıklarımız”. Başlarken azıcık ondan azıcık bundan diye devam ettirdiğimiz şey bizim işimizi,gücümüzü,ailemizi,sosyal çevremizi kısaca “hayatımızı” etkiliyor. Bu hayat bizim biz yönetmeliyiz ama olumsuzluklarla değil. Herkes kendi hayatını kendi şekillendirir. Bunu yapmak çok kolaydır. İçindeyken bunun zararlarını göremezsin/görmek istemezsin. Aslında her şey gözünün önündedir. Sen istersen her şey olur! Sen kabullenirsen olur! Yeter ki bir adım at! Ama büyük bir adım,çünkü bu yol kısa bir yol değil. Sabır,güç ve en önemlisi hayata sıkı sıkı tutunman gerekecek. Bu süreçte desteklerle ilerlemen hayatını kolaylaştıracaktır;TUBAM..
  Bir telefonun etkisi ne olabilir diye düşünürken aslında kurtulmanı,uzaklaşmanı isteyen ve başarabilirsin! inancıyla donatan birilerinin de olduğunu görmek güç veriyormuş sana! Bu bataklıktan nasıl çıkacağını öğretiyor.

  Yeter ki inan,sabret ve güçlü ol!!

 3. uyuşturucu bırakmak isteyen yapar. Yazıdada bunu anlatmış zaten. Bide böyle eski bağımlının buna yönelmesi çok iyi olmuş helal olsun

  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Maalesef bırakıyorum deyince bırakılabilen bir şey değil. Keşke böyle kolay olsaydı ancak dünyadaki milyonlarca bağımlıya baktığımızda bunun bu kadar kolay olmadığını farkedebiliyoruz.

TUBAM'a sorun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir